۱۳۸٦/۱/۳٠ :: ٦:٢٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

نقد القايي به جاي آنكه بر نحوه نگاه ما اثر بگذارد و دريافت عقلاني ما را از مفاهيم مختلف تحت تاثير خود قرار دهد، احساسات ما را مخاطب قرار مي دهد؛ برخلاف نقد جانب دار كه دست كم تظاهر به عقلانيت مي كند ( چرا كه در آن نوع نقد نمونه هاي مختلف مورد بررسي قرار مي گيرند، مثال هايي آورده شده و در نهايت نتيجه گيري خاصي صورت مي گيرد)، نقد القايي هيچ ادعايي در زمينه عقلاني بودن ندارد. منتقد القاگر، تنها، با در نظر گرفتن و با به ياد آوردن احساساتي كه در اولين مواجهه با بنا براي خود او ايجاد شده است، سعي مي كند از هر وسيله اي براي برانگيزاندن احساسات مشابهي در خواننده يا بيننده استفاده كند. اين نوع نقد تنها، با حوزه احساس سروكار دارد. در مورد درستي يا نادرستي شيوه نقد القايي نمي توان به قضاوت نشست، بلكه فقط مي توان گفت كه اين نوع نقد تجربه جانشين تازه اي به جاي انواع متداول  نقد است.موضوع مطلب :


به نام خدا

نقد جانبدارانه: منتقد جانبدار در وهله اول به جاي داوري، به طرفداري و حمايت از صاحبان اثر مورد تفسير و نقد مي پردازد. همان صاحبان اثري كه در انواع ديگر نقد، معمولا فراموش يا تحقير مي شوند. منتقد جانبدار توجه ما را به آنان جلب كرده و به ما كمك مي كند كه شايستگي هاي چشم پوشي شده آنان را ببينيم و اين بار در آثار آنها- كه هميشه در جست و جوي كسالت و بيهودگي بوده ايم- به دنبال زيبايي ها گشته و نكات مثبت كارهايشان را مورد توجه قرار دهيم.موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٢٩ :: ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

صحبت های من با خودم: همیشه به خاطر داشته باش

۱- در نقد از کسی نام نبری!

۲- کسی را به خواندن نقدت دعوت نکنی!

۳- ...

۴-...

۵-...

.

.

.

نتیجه گیری نهایی: هرگز نقد ننویس!

                                    موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٢٩ :: ۸:۳٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

فقط همین...خداحافظ همین حالا...موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٢٩ :: ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

این قضیه مسابقه اینترنتی وبلاگ ها هم حکایتی شده! بزودی نکاتی را در مورد آن خواهم نوشت. شاید یک جور نقد. فعلا این عکس را داشته باشید.

Image and video hosting by TinyPic

می توانید برداشتتان را از این عکس بنویسید! من که احساس خوبی نسبت به آن ندارم!!!موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٢٦ :: ٢:٢٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

متنی را که می خوانید یا می شنوید با اندکی تصرف(!) در یکی از حکایات سعدی در فواید کار گروهی نوشته ام.

شنیدن مطلب در رادیو آرونا

اندر فوائد كار گروهي:

دانشجوئي را حكايت كنند كه از كار يك نفره به فغان آمده، و روي گشاده از دست تحويل، تُرُش كرده. شكايت پيش اوستاد برد،و اجازت خواست كه عزم كار گروهي دارم مگر به قوِّت بازو و دامن ديگري (!) كامي فرا چنگ آورم.

اوستاد گفت:اي پسر خيال محال از سر بدر كن، و پاي قناعت در دامن سلامت كش كه بزرگان گفته اند: آواز دهل نه به شنيدن است، كه چاره از دور نيوشيدن است!

دانشجو گفت: اي اوستاد فوائد اين كار بسيار است از نزهت خاطر، و جرّ منافع، و ديدن عجايب و شنيدن غرائب، و غيبت اساتيذ و تضربت تلاميذ و تحصيل طريق در رفتن از كار و تجربت تعويض افكار؛ چنانكه سالكان طريقت گفته اند.

اوستاد گفت:اي پسر منافع كار گروهي كه گفتي بي شمارست وليكن مسلّم پنج طايفه راست:

نخستين: هم گروهاني كه با وجود نعمت و مكنت كمك هايي دارد دلاويز، و پيش مرگاني چابك، هر روز به خانه اي و هر شب به كمكي و هر دم به مكتب اوستادي، از نعيم دنيا متمتّع.

دوم: هم گروهي كه به منطق شيرين و قوّت فصاحت و مايه بلاغت، هر جا كه رود به خدمت او اقدام نمايند و اكرام كنند.

سيّم: هم گروهي خوبرو كه درون صاحبدلان(!) به مخالطت او ميل كند كه بزرگان گفته اند: اندكي جمال به از بسياري مال. و گويند: روي زيبا مرهم دلهاي خسته است و كليد درهاي بسته به وقت تحويل كار. لا جرم صحبت او را همه جاي غنيمت شناسند و خدمتش را منّت دانند.

چهارم: خوش فكرتي كه به فكرت چند ميليون دلاري آب از جريان و مرغ از طيران باز دارد. فكرتش سواي سيرتش كار ساز است و در وقت كم چاره ساز. پس به وسيلت اين فضيلت دل هم گروهان صيد كند و هم گروهان ناسازگار به منادمت او رغبت نمايند و خدمت كنند.

و پنجم كمينه هم گروهي كه به سعي بازو و عرق جبين و كدّ يمين جان همي كند تا آبروي از بهر نمره ريخته نگردد. پس بدان كه بهترين آنان همين كمينه است كه تا پاي جان در پس نمره نفس همي زدي چه تو در خواب بي خيالي غنوده باشي و چه تا سحرگاهان همراه او دسن كننده.

چنين صفتها كه بيان كردم اي فرزند در كار گروهي موجب جمعيت خاطر است، و داعيه طيب عيش. و آن كه از اين جمله بي بهره است به خيال باطل در دانشگاه برود و ديگر كسش نام و نشان نشنود!

 

 

 

 

 

 موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٢٦ :: ٢:۱٤ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

شبکه ACM يك شبكه در مورد معماري، ساخت و ساز و متريال است. اگر به ديدن اين شبكه ها علاقه داريد مي توانيد آن را از طريق هات برد تماشا كنيد.

ضمنا برنامه اين شبكه به زبان ايتاليايي است و تنها در روزهاي 5 شنبه برنامه ها به زبان انگليسي پخش مي شود.موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/۱٩ :: ٥:٥٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

نيك كلد دانشجوي معماري سال پنجم است. چيزي شبيه فوق ليسانس خودمان. اولين طراحي ترم اول سال سوم آنها طراحي صندلي براي نشستن روي آن در طول زمان كلاس بوده است.

نيك مي گويد:

The first project of the quarter was to design and build a chair for us to sit in for the duration of the class. It was built under the tight time frame of 4 days. I created the entire chair with #2 pine boards using a jigsaw and drill.

كارهاي نيك كلد:موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/۱٠ :: ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

بازهم:

هميشه صداهاي بلند را مي شنويم،

  پررنگ ها را مي بينيم، 

 سخت ها را مي خواهيم.

غافل از اينکه خوبها آسان مي آيند، بي رنگ مي مانند و بي صدا مي روند...موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/٥ :: ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

مسابقه انتخاب وبلاگ معماری همچنان در سایت آیگاه در حال برگزاری است. نکته ای که در نظرات دوستان هم به چشم می خورد یکنواختی بیش از حد و مشکل در پیدا کردن وبلاگ مورد نظر برای رای دادن است. لا اقل تصور می کنم شماره گذاری وبلاگ ها بد نبود. به هر صورت این هم نوعی سنجش است.

جایگاه وبلاگ من در این لیست:موضوع مطلب :


۱۳۸٦/۱/۳ :: ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

همزمان با آخرین روز سال زمان ثبت نام برای شرکت در مسابقه معماری نیز به پایان رسید.

برای انتخاب وبلاگ معماری مورد نظر خود به آدرس http://bastami.ir/poll/index.php مراجعه کنید.موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ