۱۳۸٧/٢/٢٩ :: ۱:۱٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

آیا می دانستید نوکیا بیش از ۳۰۰ دیزاینر در سراسر دنیا دارد؟ و حال این سئوال که چرا نوکیا جهانی شد؟!

 موضوع مطلب : خلاقیت هنری


۱۳۸٧/٢/٢٩ :: ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

میزبان پنجمین ضیافت در وبلاگ طرح نوشته می نویسد:

پ مثل پرتیکان

نمی‌دانم ولی عملکرد کنونی میزبانان محترم ششمین ضیافت – افرادی که خودم در صحت کامل عقل آنها را پیشنهاد کرده‌ام – با انتظاراتی که پیشتر از وظایف آنها داشته‌ام جور در نمی‌آیند. نمی‌دانم تقصیر از خودِ من است که علیرغم انفعالی که در وبلاگ‌نویسی دارم، این‌چنین انتظار فعالیت از دیگر دوستان را دارم یا مشکل از آنهاست که بنا به هزاران دلایل قابل فهم، کم‌کاری می‌کنند. و یا هم از هردویمان. انتظار من از دوستان چیز زیادی نیست. در واقع این انتظار به‌مراتب کمتر از ‌توان‌مندی‌هایی است که به‌خاطرش آنها را به میزبانی ضیافت ششم دعوت کردم. پی‌گیری یکی از پررنگ‌ترین توان‌مندی‌های آنها بود. نمی‌خواهم وقت‌شان را صرف نوشتن و ارسال دعوت‌نامه به کامنت‌دانی وبلاگ این و آن کنند. نمی‌خواهم خودشان را به آب و آتش بزنند تا خدای ناکرده از اصل و اساس زندگی و کارشان فاصله بگیرند. فقط می‌خواهم اگر حضور پی‌گیر آن‌لاین برای‌شان مقدور نیست، حداقل در سایه حضور داشتنه باشند و با تأخیری چند ساعته به فعالیت دوستانی پاسخ بگویند که با مطالب، پیشنهادات و انتقادات‌شان به میهمانی آنها آمده‌اند.

حالا منِ میزبانِ خلعِ مسئولیت شده، منِ هم‌کار، با انتقادم قدم به میهمانی دوستان گذاشته‌ام. منتظر می‌مانم تا مرا به داخل فرا بخوانند.

-------------------------------------------------------

نکته۱: من اصولا آدم خیلی(!) بد بینی نیستم. اما نمی دانم چرا در رابطه با این مسئله یاد این گفته می افتم که: که چیزی که یک بار اتفاق می افتد ممکن است دیگر هرگز تکرار نشود اما اگر بار دوم هم اتفاق افتاد آنوقت باید منتظر اتفاق افتادن آن برای بار سوم هم بود!

 

 موضوع مطلب : ضیافت معماری


۱۳۸٧/٢/٢٧ :: ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

شاید شما هم دوست داشته باشید عکسی از خود بر نمایی از ساختمان ها و یا تابلوهای تبلیغاتی شهری ببینید:

همانطور که در بالا می بینید جلوه های دیگری نیز می توان به عکس ها اضافه کرد. برای این منظور به سایت www.loonapix.com مراجعه کنید.
نکته: منبع: اخبار 20:30 دیشب


موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/٢٦ :: ٦:٥٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی
به نام خدا
در حال جستجو در شرکت های مشاور اهواز و دیدن سایت سازآب پردازان این خبر را که مربوط به ۷ بهمن سال گذشته است دیدم:
طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند کلان شهر اهواز


انجام مطالعات پروژه مدیریت جامع و تفصیلی پسماند کلان شهر اهواز در آبان ماه سال 1386 با مدیریت شهرداری اهواز به شرکت مهندسی مشاور سازآب پردازان واگذار گردید . در طرح حاضر از تیمی متشکل از کارشناسان ، کارشناسان ارشد و متخصصین در سطح دکترای مهندسی محیط زیست بهره برداری شده است. سرکار خانم مهندس یلدا بسیم توضیح داد محورهای اساسی مطالعه شامل جمع آوری اطلاعات پایه از وضعیت موجود محیط زیست ، امکان سنجی تفکیک مواد زاید از  مبداء تولید ، بررسی و امکان سنجی بازیافت اجزاء زباله و برآورد اقتصادی صنایع بازیافت ، مطالعات اجتماعی مبتنی بر مشارکت مردمی در امر تفکیک از مبداء ، امکان سنجی دفن بهداشتی و کنترل شده به منظور تولید کودهای آلی و طراحی مهندسی واحدهای بازیافت ، ایستگاههای موقت جمع آوری و نیز مکان یابی جهت احداث صنایع بازیافت به عنوان صنایعی پراهمیت از جنبه اقتصاد ملی می باشند ...
ادامه دارد!

نکته۱: یادم می آید که ۲-۳ سال پیش یاد گرفتم که ویرگول، نقطه و کلا نشانه ها در نگارش به کلمه قبلی می چسبند و از بعدی یک اسپیس فاصله می گیرند!
نکته۲: نوشته عینا از سایت مربوطه کپی پیست شده است.

موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/٢٦ :: ٢:٠٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا
گزارش آماری از ضیافت
۲:

موضوع: خلاقیت و معماری      میزبان: محمدرضا شیرازی

شرکت کنندگان: ( عدد جلوی هر اسم تعداد نوشته ها را در مجموع ۵ ضیافت نشان می دهد)

باغبان فتوت محمد   2
پارسا پوریا  4
پوراسماعیل آرش 4
تغابنی علی رضا  4
ثابت سارا  3
رئیسی ایمان 3
رفیعی کورش  4
زرین پناه نصیر4
سلیمانی فراز  1
سلیمانی احمد رضا   3
شاهچراغی آزاده   4
شاهرخی نینا   5
شیرازی محمد رضا 5
عشقی حسام   3
علوی زاده الهام  1
غیور ‌زهرا 4
فضلعلی  اولدوز4
کاشانی جو خشایار 3
کرباسی سیاوش  4
کمالی محسن  1
لطفی بختیار  4
مهرو  حمید2
میرغلامی مرتضی   ۴
یوسف پور کمال 2
ادامه دارد...


موضوع مطلب : ضیافت معماری


۱۳۸٧/٢/٢۳ :: ٦:۱٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

 

همین نوشته را به شکل صوتی از اینجا بشنوید.

 


دوستی دارم که بسیار فعال و فرهیخته است. او، فلسفه معماری و من هفته ها طبق یک قرار با همراهی ۲- ۳ نفر دیگر از دوستان جایی جمع می شدیم و در مورد موضوع خاصی صحبت می کردیم. شاید چیزی شبیه به همین اتفاق ضیافت. هر طور که بود، هر کاری که داشتیم، هر موقع ترم که بود فرقی نمی کرد یک بعد از ظهر هفته مان این گونه می گذشت و البته تمام این جریانات را مرهون لطف بزرگتری بودیم که هنوز هم همه ما او را بهترین مشاور و معلم خود در عرصه حرفه ای می دانیم.
برای اینکه یادداشتم تبدیل به انشا نشود بروم سر اصل مطلب. این دوستی که یادش کردم برای یک همایش به دنبال یکسری اطلاعات تکمیلی بود و آن موقع بود که من یاد گروه دختران چریک افتادم و بد ندیدم که اینجا هم مختصری از آنها بنویسم:
گروه دختران چریک یا Guerrilla girls  یک گروه فعال در عرصه حقوق زنان است. مدت زمانی نزدیک به ۳ دهه از فعالیت آنها می گذرد. فعالیتی که در ابتدا شکل گیری گروه به شکل زیر زمینی دنبال می شد. اعضاء این گروه همه خانم هستند و جالب این جاست که آنها هرگز هویت واقعی خود را فاش نکرده اند. آنها هرگز در محیط عمومی بدون پوشش ماسک دیده نشده اند و ماسکی را هم برای اعضاء خود انتخاب کرده اند در نوع خود منحصر به فرد است: ماسک گوریلی!
ماجرا از اینجا شروع می شود که یکی از اعضاء گروه در اوایل شکل گیری آن اشتباها در یکی از نوشته ها کلمه guerrilla را که به معنای چریک است gorilla تایپ می کند و همین اشباه سهوی باعث شکل گیری ایده استفاده از ماسک گوریل برای گروه می شود.
گروه دختران چریک یک ویژگی خاص دیگر نیز دارند و آن استفاده از نام زنان بنام تاریخ به عنوان نام مستعار است.
این گروه کتاب های زیادی را منتشر کرده است. در نمایشگاه های عکس و فوتو آرت بسیاری شرکت کرده است و همواره از تبعیض جنسیتی و نگاه سوء به زنان با شیوه خاص خود انتقاد کرده است.

 موضوع مطلب : خلاقیت هنری


۱۳۸٧/٢/٢۳ :: ٦:٠٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی
به نام خدا
دیروز از سفر یک هفته ای که داشتم برگشتم. تصور می کردم در فلش مموری اطلاعاتی را که برای نوشتن در باب ضیافت ها داشتم همراه برده ام. اما متاسفانه یک فایل با اسم مشابه را اشتباها در آن کپی کرده بودم. علی ای حال(!) به زودی زود نظراتم را خواهم نوشت.
 
نکته: سه شنبه گذشته تمام شماره های ۱۲ را با چشمانم بلعیدم.

موضوع مطلب :


۱۳۸٧/٢/٢٠ :: ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا


 یکی از دوستانم ۲ روز پیش نقل می کرد که سر یکی از کلاسهای طرح کارشناسی ناپیوسته که با حضور دو استاد برگزار می شده است، یکی از استادها ظاهرا بعد از دیدن کارهای بچه ها بسیار بد با آنها برخورد می کند. استاد دیگر ماجرا (!) رو به استاد مذکور می گوید:


آقای مهندس، اینا تقصیری ندارن. اینا کار خوب ندیدن، حرف خوب نشنیدن، موزیک خوب نشنیدن. ما باید حوصله کنیم. تو هوای به این خوبی اینا از صبح تا حالا باید ۵ بار عاشق می شدن اما فقط من و تو رو دیدن! آقای مهندس برای شنیدن بتهوون باید اول جواد یساری گوش کرد!

 

نکته: درود بر استاد دیگر ماجرا !!!موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/۱٩ :: ٢:٤۳ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی
به نام خدا
برای شرکت در ضیافت ششم به وبلاگ پرتیکان مراجعه کنید.
موضوع: معماری زمینه گرا

موضوع مطلب :


۱۳۸٧/٢/۱٥ :: ٤:٤٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 این یادداشت را فقط و فقط به خاطر احترامی که برای شخصیت آقای بستامی قائل هستم پاک کردم. اما هنوز هم نظرم همان است:

Je suis vraiment desolee


شاید هم این بار بسیار عمیق ترموضوع مطلب : حاشیه معماری


۱۳۸٧/٢/۱٥ :: ۳:٠٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

 به نام خدا

امروز در غرفه LNK   نمایشگاه کتاب یک اتفاق جالب افتاد:

پسر از دختری که یکی از مسئولان غرفه بود سراغ کتاب تویو ایتو را گرفت. دختر با اعتماد به نفس بسیار بالا پس از گفتن یک چی کشدار گفت: اونو نه اما کتاب توی فور بویز و داریم!

نکته1: این اتفاق واقعی است و من شخصا شاهد این گفتگوی ساده بودم!

نکته2: ساعت 12 و خورده ای روز یکشنبه 15 اردی بهشت اتفاق افتاد.

نکته ۳ :بعد از یک صبح تا ظهر خسته کننده چقدر می چسبد که در خانه یک لیوان(!) چای را نرم نرم بنوشی!موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/۱٢ :: ٦:٤٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا


   در ستایش دست ها
این نخستین نماز آفرینش نیست
آرامشی را در اندیشه ام
که از راستی و روشنایی روایت کند.
و این که ای اردی بهشت سرود ساز!
خشنودی خِرد را بر این برهنگان تشنه بباران
که یکسره چشم پای روزان و روندگانند
اینان خداوندگارانند...


روز معلم بر تمام فعالان عرصه آموزش معماری مبارک باد.
 
نکته: یاد روزهای پاک کودکی به خیر...

 موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/۱۱ :: ۳:٤٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

در پی اشکالات مرکز تلفن آی.اس.پی مربوطه(!)، مدت ۱ روز و نیم قادر به سر زدن به دنیای مجازی نبودم!موضوع مطلب :


۱۳۸٧/٢/٩ :: ۸:٠۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

اتفاق بسیار ساده شروع شد. هر کدام از ما که مثل هر روز به وبلاگمان سر می زدیم متوجه آمدن پیغام جدیدی شدیم که همه نویسنده اش را به خوبی لا اقل در دنیای مجازی می شناختیم. پیغام ساده و روان بود و البته حس کنجکاوی را بر می انگیخت:

 

...گرامی، شما به یک ضیافت دعوت شده اید .تشریف بیاورید...

 

و این شروع ماجرا بود. شروعی که بی شک ادامه اش را مدیون یک اسم و همین پیام ساده بود.

 استاد کوروش رفیعی، و دانش آموختگان معماری محمدرضا شیرازی از آلمان، الدوز فضلعلی و آرش پور اسماعیل از تبریز، مرتضی میر غلامی از استرالیا و نصیر زرین پناه از اتریش هر یک پس از دیگری میزبان این ضیافت بودند. اتفاق ضیافت از موضوع ساده اما بحث برانگیز خانه شروع شد و پس از آن موضوعات خلاقیت و معماری، آموزش معماری، خیابان و از فضا به ترتیب مطرح شدند. استقبال ها آغاز شد. رادیو زمانه به انعکاس خبر پرداخت. بسیاری از وبلاگ های معماری یک یا چند پست خود را به این موضوع اختصاص دادند. نقد هایی مغرضانه ( از دید من ) به روند و شکل ماجرا شد... اما ضیافت ها همچنان ادامه داشت.برای نوشتن این پست دنبال ارائه دادن آماری بودم تا بتوان به این اتفاق از زوایای دیگری هم نگریست. متاسفانه در پی خداحافظی وبلاگ اثر از دنیای مجازی گویا باید خاطره اولین ضیافت را برای همیشه در خاطره ها ثبت کرد و استناد مستقیم به آن ممکن نیست. اما در مورد آمار شرکت کنندگان از انتها به ابتدا باید گفت در ضیافت پنجم 16 نفر، ضیافت چهارم 29 نفر، ضیافت سوم 34 نفر، ضیافت دوم 23 نفر و در ضیافت اول 32 نفر شرکت داشته اند... ادامه دارد

نکته۱: دقت بسیار و زمان بسیاری برای دقیق بودن آمار صرف شده است بنابراین اگر مغایرتی با اصل آن وجود دارد لطفا مرا مطلع کنید.

نکته۲: پست ضیافت معماری، یک اتفاق بی نظیر طی ۲ یا ۳ یادداشت دیگر به پایان خواهد رسید.موضوع مطلب : حاشیه معماری


۱۳۸٧/٢/٥ :: ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا
به زودی مطلبی در مورد اتفاق خوب ضیافت ها خواهم نوشت.

 موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/۳ :: ٤:٢۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

  دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی و گزیده ای از دانشجویان معماری سایر دانشگاه ها با مشاوره مهندس مهدی دریانی
در تاریخ 11-19 اردیبهشت 1387
ساعات بازدید: 9-19
آدرس: فرهنگسرای هنر . خیابان شریعتی . خیابان جلفا . خیابان ارسباران


موضوع مطلب : خبر معماری


۱۳۸٧/٢/٢ :: ٥:٢٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا
امروز ۲۱ آوریل و روز زمین سبز است. به همین خاطر بد نیست با هم مطلبی در مورد معماری سبز بخوانیم:


Green building is the practice of increasing the efficiency with which buildings use resources — energy, water, and materials — while reducing building impacts on human health and the environment, through better siting, design, construction, operation, maintenance, and removal — the complete building life cycle.
A similar concept is natural building, which is usually on a smaller scale and tends to focus on the use of natural materials that are available locally. Other commonly used terms include sustainable design and green architecture.
The related concepts of sustainable development and sustainability are integral to green building. Effective green building can lead to 1) reduced operating costs by increasing productivity and using less energy and water, 2) improved public and occupant health due to improved indoor air quality, and 3) reduced environmental impacts by, for example, lessening storm water runoff and the heat island effect. Practitioners of green building often seek to achieve not only ecological but aesthetic harmony between a structure and its surrounding natural and built environment, although the appearance and style of sustainable buildings is not necessarily distinguishable from their less sustainable counterparts.


و شاید جالب باشد بدانید که ساختمان جدید رایش تاگ هم جزء همین دسته است.موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸٧/٢/۱ :: ٦:٥٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا
البته این بار انعکاس طبیعت در معماری.موضوع مطلب : عکس معماری


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ