۱۳۸۸/٤/۳٠ :: ۳:۳۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

من همیشه نسبت به گناباد، شهر آبا و اجدادی ام، یک احساس خاصی داشته ام. شاید یک حس نوستالژیک...

 

شهر گناباد در جنوب خراسان رضوی بر اساس روایات شاهنامه فردوسی عرصه جنگ و حماسه دوران اساطیری بوده است.

همچنین وجود دو محوطه وسیع باستانی "اروک" و "حصار" به عنوان زیستگاه جوامع باستانی متمدن مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد نمودی عینی از قدمت و ریشه‌های تاریخی گناباد است.

به گزارش ایرنا، هزار و ۱۱۷‬رشته قنات و نیز قنات شگفت‌انگیز "قصبه" یک شاهکار بشری به عنوان نمادی از سختکوشی مردم کویر برای دست یافتن به مایه حیات در این خطه است.

 

در خصوص زمان حفر این قنات واقع در شهر گناباد داستان معروف "دوازده رخ" در شاهنامه فردوسی آن را به قبل از "کیخسرو" نسبت می‌دهد.

با این حال مورخین بنیاد قنات قصبه را به دوره هخامنشی یعنی ۲۵۰۰‬سال قبل نسبت داده‌اند.

بر اساس بررسیهای میدانی طول رشته‌های هشتگانه قنات قصبه ‪ ۳۳‬هزار و ‪۱۳۳‬ متر و عمق مادرچاه آن ‪ ۳۰۰‬متر است.

قنات قصبه دارای ‪ ۵۰۰‬حلقه چاه و مادرچاهی به عمق ‪ ۳۰۰‬متر، ‪ ۳۲‬کیلومتر طول و افزون بر ‪ ۷۳‬میلیون مترمعکب حجم خاکبرداری بعد از تحمل چندین زلزله و همچنین خشکسالیهای متمادی هم‌اینک ‪ ۱۵۰‬لیتر در ثانیه آب به مزارع کشاورزان سنتی و خرده‌مالک جاری می‌کند.

مسجدجامع گناباد هم یکی دیگر از شاهکارهای مذهبی در خراسان رضوی و از بناهای دو ایوانی است که در سال ‪ ۶۰۹‬هجری قمری ساخته شده و از امتیازات مهم آن وجود کتیبه‌های کوفی و آجرکاریهای زیبایی می‌باشد که بر اطراف ایوان قبله آن نقش بسته است.

بر اساس آثار و شواهد موجود ساختمان کنونی مسجدجامع گناباد دارای الحاقاتی می‌باشد که احتمالا در دوران ایلخانی ایجاد شده است.

امامزاده محمدعابد، یخدان کوثر، قلعه عمرانی و قلعه‌دختر نیز زمینه بسیار مناسبی برای ایجاد شهر گردشگری در این منطقه است و در صورتی که طرح جامع گردشگری برای قنات قصبه انجام شود قابلیت جذب گردشگران خارجی را نیز دارد.

مسجد کاخک، مدرسه نجومیه، آب انبار و حسینه گناباد، مسجدجامع قوژد،مسجد حاج عبدالله نوقاب، آسیابهای آبی کاخک و سنو، کاروانسراهای فخرآباد و زین‌آباد همه و همه نشانی از تعبد و سختکوشی مردم دیار عشق، عطش و عرفان است.

بافت تاریخی روستای ریاب، مقبره جعتین گیسور، یخدان کوثر بیدخت،قلعه عمرانی و شوراب و مسجد مزار به ترتیب به دوران خوارزمشاهیان، سلجوقیان، صفویان،ساسانیان و قبل از اسلام برمی‌گردد که تداعی‌کننده تمدن دیر قدمت این منطقه است.

وجود منطقه گردشگری و ییلاقی کاخک، مجموعه آبشار و آسیابهای آبی و خانه فنجان(محل تقسیم آب قنات) که دارای جاذبه‌های تاریخی فراوانی است و روستاهای سنو و زیبد که از محلهای تاریخی و به روایتی محل جنگهای دوران اساطیری بوده و از طرفی کاروانسرانهای بجستان که گرد و غبار خستگی را از زایران امام رضا(ع) می‌زدوداند از دیگر مکانهای دیدنی این خطه هستند.

 

مرقد علامه‌محمدتقی بهلول در ورودی شهر گناباد بعنوان مظهر مبارزه با کشف حجاب رضاخانی و یکی از شگفتی‌های روزگار در بعد عرفان نیز از دیگر مکانهایی است که هم از منظر دیدنی و تاریخی می‌تواند برای مسافران دارای جاذبه باشد.

همچنین موزه‌های آب، مردمشناسی و باستان شناسی و همه اماکن تاریخی این شهر در ایام نوروز دایر و پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

شهرستان گناباد با بیش از ‪ ۲۰۰‬اثر تاریخی شناسایی شده و ‪ ۱۳۰‬اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور در ‪ ۲۷۰‬کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است.

--------------------------------------------------------------------

منبع: همشهری آنلاین دات آی آرموضوع مطلب : نوستالژی


۱۳۸۸/٤/٢٥ :: ۳:۳٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

بعد از مورد عجیب بنیامین باتن حالا مورد عجیب هانا کلارک!

لینک مطلب در اینجا

-----------------------------------------------------------------------

نکته: این مطلب که مسلما به معماری بی ارتباط است ظاهرا را برای این اینجا گذاشتم که به خودم یاد آوری کرده باشم " امکان وقوع هر چیزی ممکن است" اما اینکه چه چیزی این معادله را برقرار می کند؟ نمی دانم...موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸۸/٤/۱٩ :: ۳:٢٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

"ما را ببخشید که از خاطره ها صحبت می کنیم آخر ما، آدم های خاطره بازی هستیم"

خیلی وقت بود که می خواستم از نقره بنویسم. برنامه ای که من و همسن و سال های من را حدود 60 دقیقه جلو تلویزیون می نشاند.

می نشینیم به هوای روزهای خوب کودکی مان. می نشینیم و مدرسه موش ها را می بینیم، محله بروبیا، از مدرسه تا مدرسه... خونه مادربزرگه، هاچین و واچین و خیلی، خیلی دیگر از برنامه هایی که انگار بخشی جدانشدنی از کودکی مان هستند و واقعا هستند.

دیروز در رادیو شنیده بودم که مهدی آذریزدی هم به رحمت خدا رفت و امروز در نقره مرد پیر ساده ای را دیدم که کتاب های قصه های خوب برای بچه های خوب را نوشته بود. کتاب های رنگ وارنگی که حتما همه ما در قفسه های کتابخانه های کوچک کودکی مان داشته ایم. امروز فهمیدم که مرحوم آذریردی تا 54 سالگی تحصیل نکرده بوده و به هیج مدرسه ای نرفته بوده است و زمانی که در برنامه ضبط شده اش این را گفت بغضش ترکید و گریه کرد...

 

 

 

نقره ظاهرا در 4 برنامه دیگر تمام می شود. پس بگذارید قبل از اتمام آن به عوامل برنامه بگوییم:" مرسی برای خاطرات خوب."

 موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸۸/٤/۱٤ :: ۸:۳۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

در وبلاگ آقای حسام عشقی اعلام کرده بودم که با میزبانی دوباره وبلاگ پرتیکان مخالفم. (طبق دلایلی که همان جا ذکر کرده ام)

اما بر طبق سنت های پیشین و از آن جایی که همه ما دوست داریم و می خواهیم ضیافت نتایج بهتر و پربارتری داشته باشد لازم دیدم این جا فراخوان ضیافت دوازهم را اطلاع رسانی کنم.

 

یادداشت 7 تیرماه وبلاگ پرتیکان:

"بار دیگر فرصتی دست داده است تا با طرح بستری در فضای مجازی به چالش مباحث معماری بپردازیم . ضمن تشکر از دوست عزیزمان ( مهندس حسام عشقی صنعتی ) که بار دیگر این فرصت را به وبلاگ ( پرتیکان ) داد ، پس از تاملی چند روزه ، موضوعات پیشنهادی به شرح زیر اعلام می گردد :

·         معماری زمینه گرا

·         نمادگرایی در معماری

·         سازه و معماری

·         معماری آلاینده

اما دونکته : اول اینکه دوموضوع ابتدایی همان هایی ست که در ضیافت ناکام ششم پیشنهاد شده بود و بدلیل اهمیت اینجا تکرار شده اند . دوم ، دورنمای ذهنی ما برای تمامی پیشنهادات ارائه نظر یاتی در مباحث مدرن معماری بوده و انتظار ما از همه مهمانان این ضیافت در نظر گرفتن این مهم در طی مسیر ضیافت است ."

عنوان

بازه زمانی

تاریخ نظر سنجی

از 6/4/1388 لغایت 11/4/1388

اعلانم نتیجه نظرسنجی

12/4/1388

ارسال مطالب

از 13/4/1388 لغایت 26/4/1388

 

یادداشت 12 تیر وبلاگ پرتیکان:

"امیدوار بودم با اعلام فراخوان گسترده ای که انجام دادیم بار دیگر وبلاگ نویسان مطرح معماری ایران در کنار تازه واردهایی که با حضور نوی خودشان طراوت خاصی به چند ضیافت گذشته دادند پا به میدان بگذارند تا این نوجوان مهمان با خاطرات خوبی کار خودش را ادامه دهد . ولی ... بگذریم .

با توجه به رسیدن تنها پنج نظر برای انتخاب موضوع و به دلیل پیش رو بودن تعصیلات میان هفته آینده تصمیم بر آن گرفتیم تا زمان شرکت در نظرسنجی را تا تاریخ ۱۸/۴/۱۳۸۸ تمدید کنیم . امیدواریم دوستانی که در بازه زمانی مقرر اعلام نظر کردند ما را به خاطر این جابجایی تاریخی !! ببخشند . منتطر تمامی دوستان هستیم .

تمدید تاریخ نظرسنجی انتخاب موضوع : از ۱۲/۴/۱۳۸۸ تا ۱۸/۴/۱۳۸۸ 

اعلام نتیجه و موضوع ضیافت : ۱۹/۴/۱۳۸۸

ارسال مطالب : از ۲۰/۴/۱۳۸۸ تا ۱/۵/۱۳۸۸"موضوع مطلب : ضیافت معماری


۱۳۸۸/٤/۱٤ :: ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

چطور از یک بنای معماری عکس بگیریم؟

 

 این دستور العمل ساده در 9 گام به شما می آموزد:

Step1: 

Find your subject. Take notice of buildings and structures around you will more than likely become your favorite subjects.

Step2:

Purchase a camera lens that can give you a long range focus. Use this lens when taking photos of buildings.

Step3:

Move back from the structure you are attempting to photograph and take it from a distance.

Step 4:

Pay attention to the shadows as you are photographing the structures. Depending on what you are attempting to capture in the photo you may want more or less shadows.

Step 5:

Be aware of what the weather is supposed to do on the day that you are to photograph your subject.

Step 6:

Pay attention to the details. Add items into your photo such as the fence that is around it, the swimming pool in the backyard. Anything that will give a dramatic, artsy look to your photograph.

Step 7:

Photograph a staircase by itself. It can have a very dramatic effect on your photography. Take pictures of just doors or windows, bridges or narrow streets. These are often not looked at as architecture but can be easily included in that category.

Step 8:

Wait until nightfall to photograph your favorite subject.

:Step 9

Place emphasis on the point in your photograph where you want the viewer's eye to be automatically drawn.

 موضوع مطلب : عکس معماری


۱۳۸۸/٤/۱٤ :: ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

Je ne sais pas d'où viennent ces poussieres mais je souhaite que ca se termine si tôt.

 

 

 موضوع مطلب : روزمره


۱۳۸۸/٤/۱٢ :: ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

شاید جالب باشد خانه هایی را که معماران بزرگ و صاحب نام برای خودشان طراحی کرده اند ببینید:

Frank Lloyd Wright’s Taliesin West

Like Frank Lloyd Wright’s Home and Studio just outside Chicago (shown above), his winter home in Scottsdale, Arizona is a sight to behold.  The famed Taliesin West is a mecca for students of Architecture and a jewel to the eyes of curious fans.  Wright excelled at building with the landscape and not onto it, and Taliesin West is a prime example of bringing the inspiration of local nature into his design.  Today, Taliesin West is the main building of the Frank Lloyd Wright School of Architecture, where it is studied and preserved by dedicated caretakers.

 Eames Home – Case Study House No. 8

While the Eames duo were known more for their furniture than their architecture, the Eames Home in Northern California is a prime example of modern architecture.  One of several collaborative works between the Eames and Eero Saarinen, “Case Study No. 8″ became the home and workplace of Charles Eames and his partner and wife Ray.  Preserved today by the Eames Foundation, Case Study No. 8 is open to public tours of its interior and the signature Eames furniture within.

Frank Gehry Home – Santa Monica, CA

While his career may not have escaped controversy, architect Frank Gehry escapes to the Santa Monica, California home of his own design.  Having cast aside the rules of functional form long ago, Gehry’s personal residence was an earlier work that hinted at his future accomplishments in style.  Constructed in 1978, Gehry Residence may appear a bit tired today, but it remains one of Gehry’s more popular stateside works.

Casa Das Canoas by Oscar Niemeyer

Famed Brazilian architect Oscar Niemeyer (who will be a young 102 years old this December) has put a lasting mark on the skyline and culture of his home country.  Among his greatest works is his personal residence, Casa Das Canoas.  The smooth, curving lines of concrete and glass merge beautifully into the wild Brazilian landscape.  Originally built in 1953, this modern home remains on the cutting edge of progressive design to this day.

The Alden B. Dow House and Studio

The son of American chemical industry magnate Herbert Henry Dow, Alden B. Dow became a renown architect for his works throughout the state of Michigan.  Of these is his most famous work, the Alden B. Dow House and Studio.  Now a national landmark of the United States, Dow’s home was designed in the prarie style of Frank Lloyd Wright, an architect whom Dow commonly associated with.  Most noteably significant of the Dow home is that it is built right into a surrounding pond, with the water level just inches above the home’s windows.

The Wogenscky-Pan House 

The Ray Kappe Residence

Enterprising photographer modern r us on Flickr captured a shot of architect Ray Kappe’s private residence.  While not many details are available on his own home, Ray Kappe’s works are among the greatest American designs of the late 20th Century.  His best known works include the Benton House and the LivingHomes RK1, a modern prefab home much celebrated by online media (including us, in the StyleCrave feature titled Prefabulous: 9 Amazing Modern Factory Built Homes).

--------------------------------------------------------

منبع:designcraveموضوع مطلب : دنیای معماران


۱۳۸۸/٤/۱٢ :: ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

یک سئوال ساده :

به نظر شما

Why are most famous architects men?

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------

نکته:

Today less than 20% of US architects are women and even in the most progressive countries its very uncommon to reach 40% female designers. موضوع مطلب : روزمره / دنیای معماران


۱۳۸۸/٤/٦ :: ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

ساخت موزه اسکله برنالی از سال 2001 تا 2006 به طول انجامید. موزه برای هنرهای غیر اروپایی طراحی شده و در منطقه 7 پاریس در حاشیه یکی از شعبات رود سن و تقریبا نزدیک به برج ایفل قرار دارد. معمار بنا ژان نوول و طراح لنداسکیپ آن ژیل کلمان (Gille Clément) است.

 

 

 

 موضوع مطلب : معماری موزه


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ