به نام خدا

طی روزهای 24 تا 27 سپتامبر در مد ریور  ولی در ورمونت فستیوال فیلم معماری و طراحی برگزار خواهد شد. اتفاقی که به عنوان "اولین فستیوال فیلمی که روح خلاق معماری و طراحی را جشن می گیرد" عنوان شده است. در طول 4 روز برگزاری این مراسم مجموعه ای جالب از فیلم های بلند، مستند و کوتاه مخاطبان را با این موضوع که معماران و طراحان چطور فکر می کنند، کار می کنند و خلق می کنند درگیر خواهد کرد. علاوه بر اکران بیش از 20 فیلم بخش هایی برای گفتگو با سازندگان فیلم، معماران و طراحان نیز در برنامه گنجانده شده است. این فستیوال به سود مدرسه یسترمارو دزاین/بیلد(Yestermorrow Design/Build Scool) برگزار خواهد شد. یسترمارو الهام بخش دانشجویان در ساخت جهانی بهتر و پایدارتر به کمک آموزش معماری  ای که طراحی و ساخت را در یک فرایند متناوب تلفیق می کند است.

فیلم هایی که روی پرده خواهند رفت عبارتند از:

77 steps

A man named Pearl

Angle of Inspiration

Birds Nest

Blue Vinyal- A toxic Comedy

Chavez Ravine

Downside Up

Eye of the Beholder

Fiberglass Chair

Garbage Warrior

Hella Jongerious:Contemporary Archtypes

Infinite Space- the architect of John Lautner

Lucy's House

My Architect

Objectified

Powers of 10

Rem Koolhass- A kind of Achitect

Six Pound Chair

Sketches of Franck Gehry

The Greening of Southie

---------------------------------

منبع خبر: A Daily Dose Of Architectureموضوع مطلب : خبر معماری


به نام خدا

 

گمانم نزدیک به سه سال و نیم از ورود سرویس جدید گوگل ( اسکچ آپ) می گذرد. هر چند به اعتقاد من هرگز نباید آن را با نرم افزاری قوی مانند تری دی مکس مقایسه کرد اما اسکچ آپ برای کسانی مناسب است که با تولبار های تو در تو و در نگاه اول پیچیده مکس کنار نمی آیند.

با تمام این اوصاف اسکچ آپ در عین سادگی اش دوست داشتنی است.

برای آشنایی با این نرم افزار نوشته زیر را بخوانید:

"تاریخ خبر: 10 اردیبهشت 85
منبع: http://www.washingtonpost.com/
ترجمه: www.internetonline.mihanblog.com

جدیدترین نرم افزار رایگان غول موتور جستجوی اینترنتی، اسکچ آپ، کاربران را قادر میسازد تا محیط زندگی خود را ،از آسمانخراشهای غول آسا گرفته تا طراحی داخلی یک آشپزخانه بازسازی کنند.

بِرد اشنل، مؤسس کمپانی بولدر -تأسیس سال 1999- میگوید:« اسکچ آپ احتمالا رساترین و پویاترین نرم افزار برای ارائه ایده ها است.» وی که کمپانی را ماه پیش به گوگل فروخت، هنوز هم مدیریت این نرم افزار را به عهده دارد. او میگوید که بیشتر نرم افزارهای موجود در بازار طراحی 3 بعدی، بسیار پیچیده و تخصصی هستند چنانکه کاربردشان را بسیار مشکل میسازد؛ بنابراین کاربران را در حیطه آرشیتکتها، مهندسین سازه، هنرمندان گرافیک و امثالهم محدود میسازد.

در مقام مقایسه، گوگل اسکچ آپ که نسخه رایگان نرم افزار اسکچ آپ میباشد دارای چند دستور اصلی است. کلیک و درگ کردنِ یک خط، میتواند یک شکل ذوزنقه را بسازد و کمی تنظیم بیشتر آن را تبدیل به یک مکعب کند. با استفاده از ابزار دیگری میتوان در اطراف جسم ساخته شده خود چرخید و از هر زاویه ای –حتی از زیر جسم- آن را تماشا کرد.

علاوه بر اینها، منحنی و خطوط نیزقابل ایجاد هستند و خود برنامه دارای شمایل پیش فرض آدمها، نیمکتها، درختها و غیره میباشد.

اسکچ آپ با گوگل ارث* مرتبط شده است، ابزار نقشه ماهواره ای به کاربران این امکان را میدهد تا بتوانند چرخی به دور کره زمین بزنند یا در محلی خاص زوم کنند-و در آن مکان به سازندگی بپردازند-. با بکار گرفتن دو ابزار میتوان نمادهای خاص، مانند برج کج پیزا را به طرح خود افزود و طرح رابا بقیه علاقه مندان، در یک نقشه کلی مشترک جهانی به نمایش گذاشت.

توسعه دهنده ها میتوانند این ابزار را توسعه دهند. فروشگاه های زنجیره ای میتوانند نقشه فروشگاه های خود را برای مشتریانشان به نمایش بگذارند؛ خانواده ها میتوانند قبل از انجام هر گونه تغییر در دکوراسیون داخلی منزلشان، ابتدا طرحهای دیگران را بررسی کنند و علاقه مندان به آثار تاریخی میتوانند سازه های از بین رفته مورد علاقه شان را از نو بسازند.

اشنل میگوید: «هدف ما اینجا این است که همه مردم بتوانند طرحهای خود را در دنیای سه بعدی به نمایش بگذارند.»

اشنل میگوید که وی انتظار دارد مردم بیشتر واقعیتها را به نقشه جهانی اضافه کنند تا تخیلات. وی گفت که آرشیتکتهای حرفه ای و امثلهم قول این را داده اند با آنها در طراحی مشارکت خواهند نمود، به طوری که کاربران میتوانند به طراحی های آنها از زوایای مختلف بنگرند.

وی گفت: «من خانه ام را به ظرافت دستگیره ها و سوراخهای کلید درها طراحی کرده ام که همگی بر اساس مقیاسهای واقعی هستند.»

نسخه پیشرفته اسکچ آپ با قیمت 495 دلار به فروش میرسد.

وی افزود که این برنامه کاربران را قادر میسازد شمایل را ارسال کنند و راجه به آنها به تبادل نظر بپردازند به طوری که یک آرشیتکت میتواند بلو پرینت خود را برای مجری ها و سازندگان بفرستد و یا مدلها را در مقیاسهای بسیار بزرگ چاپ کند.

برنامه و خدمتی از گوگل که کاربران را قادر میسازد جزئ به جزئ کره زمین را از دید یک ماهواره تماشا کنند و روی مکانهای مورد نظر زوم کنند."موضوع مطلب : نرم افزار معماری


۱۳۸۸/٥/٢٩ :: ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

سایت اینتر نشنال لیستینگ 100 وبلاگ اول معماری دنیای مجازی را بر طبق قواعد و ملاحظاتی تعیین کرده است.

شناختن 100 وبلاگ از حوصله همه ما خارج است اما 10 وبلاگ اول به این شرحند:

1-A Daily Dose Of Architecture که جان هیل اداره اش می کند؛

2- aggregät 4/5/6 که Enrique Gualberto Ramirez آن را می نویسد؛

3-anArchitecture به مدیریت کریستوف وسمن؛

4- Archinect

 

 

5- BLDGBLOG که وبمستر آن  Geoff Manaugh است؛

6- City of sound دان هیل؛

7- Inhabitat؛

8- Interactive Architecture به وسیله Ruairi Glynn؛

9-Pruned که به وسیله الکساندر تروی به روز می شود

و

10- Super Colossal مارکوس ترمبل.

جالب است بدانید که سایت Archnewsnow در رتبه 11 ام این لیست قرار دارد.موضوع مطلب : دنیای مجازی


۱۳۸۸/٥/٥ :: ٢:٠٤ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

چند ساعت پیش یکی از خوانندگان وبلاگ نظری برای یادداشتی که شهریور ٨۶ یعنی تقریبا ٢ سال قبل نوشته بودم داه بود که مجبورم کرد دومرتبه مطلب ٢ سال پیشم را بخوانم. مطلب این بود:

تهران: شهر ایده آل؟!

شاید برای خیلی ها عجیب باشد که کسی پایتخت را که بسیاری برای ساکن شدن و کار و تحصیل در آن سر و دست می شکنند دوست نداشته باشد! من جزء این دسته افرادم. تهران هرگز شهر مورد علاقه من نبوده است با اینکه سابقه زندگی در آن را هم داشته ام ( هر چند کوتاه مدت ) اما هرگز چیزی در آن مرا به سمت خود جذب نکرده است.

14 روز گذشته را تهران بودم. البته در این میان سفری ۳-۴ روزه هم به گیلان داشتم. در طی این مدت خیلی سعی کردم همه چیز را تحلیل کنم و ببینم دلیل این احساس ناخوشایندی که دارم چیست؟

شلوغی؟ آلودگی؟ آشنا نبودن با خیلی از مسیرها؟ آدم ها؟ بیکاری؟

 

 

شاید هم برآیند تمام این ها! نتیجه نهایی که گرفتم پاسخی است به سئوالی که زمان کودکی در ذهن داشتم. آن زمان وقتی به مسافرت می رفتیم و بین راه از میان روستاها گذر می کردیم همیشه با خودم می گفتم چرا روستایی ها با این شرایط سخت و نا مناسب زندگی می کنند؟ مگر شهر گزینه بهتری نیست؟ پس چرا همچنان روستاها وجود دارند؟

استاد یکی از درس ها زمانی به ما می گفت انسانی که در شهرهای بزرگتر زندگی می کند به دلیل شرایط محیطی باهوش تر است، انسان کند ذهن نمی تواند سیستم شهری را تحمل کند! هر چند با بعضی مولفه های این صحبت موافقم اما شخصا ترجیح می دهم در این یک مورد کند ذهن تلقی شوم تا باهوش!!!

---------------------------------------------------

عکس : نمایی معروف (!)‌ از تهران!

نکته: حالا خودمانیم، ما که این عکس ها ( عکس های تهران) را برای دوستان مجازی ای  که هرگز ایران را ندیده اند ایمیل می کنیم اما واقعا شما تهران را اینگونه می بینید؟! فکر نمی کنید موضوع سفرنامه ابراهیم بیگ* با این عکس ها بار دیگر تکرار شود؟!!!

 

*: نویسنده این سیاحتنامه زین العابدین مراغه ای است.زین العابدین مراغه اى، احتمالاً به سال ۱۲۲۵ ه.ش به دنیا آمده است. او که از خانواده اى تاجر و با اصل و نسب بود، به مانند اجداد خود به تجارت مشغول شده است. وى به دلیل رکود اقتصادى ایران، ترک وطن گفته و به روسیه مى رود. مراغه اى که مردى ناسیونالیست بود در غربت هم، عشق وطن را در سر مى پروراند و نوشتن این داستان نیز به همین دلیل اتفاق افتاده است. تاریخ وفات این مرد را به سال ۱۲۹۰ ه.ش نوشته اند و کتاب او که در روزهاى طغیان منتشر شده بود، از مهم ترین کتاب هاى محافل مشروطه خواه محسوب مى شد. سیاحتنامه ابراهیم بیگ، داستان سفر تاجرزاده اى ایرانى به کشور خود است. او که در مصر متولد شده بنا بر وصیت پدر، عشق وطن را چنان در دل مى پرورد که شهره عام و خاص مى شود. او در اواخر دوره ناصرى به ایران مى آید و بعد از مشاهده ویرانى و فساد موجود در کشور، دلخسته به غربت بازمى گردد. پایان کار ابراهیم بیگ، مرگى دردناک است که به دلیل غم غربت و خواندن اخبار هولناک از وطن آن را موجب مى شود .

حالا بعد از این مدت دوستی این کامنت را گذاشته:

سلام
ما شهرستانی ها کودن نیستیم برادر ما روستایی ها تهران رو ساختیم ! اگه به هوش گیلانی ها شک داری همین امسال 3 مدال زیست و فیزیک جهانی ایران گیلانی ها بدست آوردند (1388) در این گروه 2 تهرانی بودند . و برای مثال قهرمانی های شطرنج کشور و حتی پدر خودم که روستا زاده و روستا زندگی کرده الان دکترای تکنولوژی آموزشی داره یا پروفسور سمیعی که روستا زاده گیلان رئیس مغز و اعصاب جهان و موارد خیلی زیادی که بگم هنگ می کنی.
شما لهجه ما رو میبینی فکر میکنی هالو هستیم !
آلودگی هوا سالی 1. 5 میلیارد عصب هوشی انسان و از بین میبره ! ما با این هوای پاک و شما با اون هوای آلوده ادعای هوش می کنید! ادعای زرنگی می کنید ! یا فقط به ما تهمت بی غیرتی میزنید !
من برای اون استادت که شهرستانی ها رو لونطور فرض کرد واقعا متاسفم .
واقعا متاسفم !
واقعا!    
یکم تاریخ ایران رو بخونید اصالت رو در تهران پیدا کردید به من هم بگید !
نویسنده: احسان از گیلان [ranginkaman.aryan@gmail.com]
----------------------------------------------------------
نمی دانم نظری بدهم یا نه اما می شود یکنفر به من هم بگوید روی صحبت این کامنت با کیست؟!!!

 موضوع مطلب : حاشیه معماری


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ