۱۳۸۸/۸/٢٩ :: ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

"روایت اول:

سرای معین التجار ، یکی از بناهای ارزشمند بافت قدیم اهواز، سرای بازرگان سر شناس بوشهری حاج محمد تقی معین التجاراست که در دوره قاجاریه با همکاری محمد حسن خان سعدوالدوله در ساحل رودخانه کارون بنا شد.معین تاجر بوشهری در ابتدای شکل گیری بندر ناصریه وارد شهر اهواز می شود و در ساحل رود کارون دفتر کار خود را تاسیس کرده در کنارآن حمام، بازار، باغ و مسجدی احداث می نماید که این مسجد از کنار رودخانه تا حدود ) خیابان کاوه و بیمارستان امام« ره »بیمارستان جندی شاپور(امتداد می یافته است.تاجر بوشهری با ساخت این سرا و کشیدن یک رشته خط آهن از کنار رودخانه تا محل مسجد حاج رئیس )معروف به مسجد سر سچه( مال التجاره ای را که از خرمشهـر به وسیله کشتی به بنــدرگاه اهـواز وارد می شود با واگن های اسب کش تا این محل انتقال می داد و سپس با استفاده از خط آهن شرکت نفت تا محل اهوازقدیم حمل کرده و در آنجا پس از تخلیه به وسیله کشتی به محلی به نام شلیلـی در سه فرسنگــی شــوشتــر می رساند.از سال1307 تا سال 1332 کشتـی های تجــاری بــار خود را در سرای تاجر بوشهری تخلیه می کردند.تا چند سال قبل سرا به صورت غرفه-غرفه و یا به عنوان انبار مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه در سال 1374 براثرآتش سوزی بخش اعظم آن از بین رفت و بیشتر ستونها و سقف دچار آسیب دیدگی شدید شد.بازار معین معروف به ساباط مانند بازارهای سنتی سایر شهرهای ایران مسقف و گنبدی شکل است.این عمارت با شماره 2158 و به عنوان بازار قدیمی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

روایت دوم:

این کاروانسرا کنارپل سفید و در بافت قدیمی اهواز قرار گرفته است و در دوره قاجار که کار کشتیرانی تجاری در رودکارون از خرمشهر به اهواز و بالعکس رونق یافته ، شخصی به نام معین التجار که یک بازرگان سر شناس بوشهری بود این کاروانسرا و ساباط را با همکاری شخصی به نام محمد حسن خان سعدوالدوله بنا نمود . ناصرالدین شاه قاجار در سال1306هجری قمری به منظور پیشرفت کار بازرگانی ، کارون جنوبی را که از اهواز تا به دریا راه داشت برای کشتی رانی بیگانگان آزاد ساخت . "

------------------------------

منبع:http://khuz-pru-miras.blogfa.com

عکس ها: خودم!موضوع مطلب : ایرانگردی


۱۳۸۸/۸/٢۸ :: ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

 به نام خدا
 سازمان زیبا سازی شهر اهواز
در راستای ساماندهی و بهسازی میدانها و المانهای شهری و  تاکید بر مفاهیم زیبا شناختی در شهر و به منظور تشویق ‌‌معماران و  طراحان درخلق طرح های نو، اقدام به برگزاری مسابقه  طراحی میدان ساعت شهر اهواز در قالب حجم و چیدمان می نماید.

  مشخصات طرح:

1.مبانی نظری طرح:
• فرم المان باید اهمییت و ارزش زمان  در  زندگی روزمره انسان را در ذهن تداعی کند
• استفاده از عنصر ساعت در المان طراحی شده الزامی می باشد
• نگاهی به پیشینه تاریخی منطقه از جمله دانشگاه جندی شاپور
• میدان ساعت یکی از مهمترین گره های شهری است که روزانه محل تردد و توقف اقشار مختلف شهروندان است  و مبدا حرکت به  سمت دانشگاهها ی شهر اهواز است
• در نظر گرفتن تمام زوایای المان ساعت در فضای اطراف میدان
• تاکید بر بعد پویایی و حرکت چرخشی ساعت  جهت القای حرکت بصری در اطراف میدان

 2.منظر شهری و  مشخصات فنی و خواسته های طرح :
• تناسبات ، ارتفاع یادمان ، دید مناسب از چهار سو ،  طراحی شب میدان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
• پیش بینی اصول اجرایی طرح
• قابلیت  سازگاری و ماندگاری مصالح با اقلیم گرم و خشک اهواز
• ارتفاع المان حداقل 13 متر لحاظ شود
 3.وضع موجود:
میدان دایره ای شکل و قطر آن 24 متر و به ارتفاع 13 متر با سازه ای سنگی که در بالاترین نقطه آن ساعتی مربع شکل به ضلع نیم متر قرار دارد

5.ارائه طرح:
ارائه آثار به دو صورت امکانپذیر می باشد:
• الف. معرفی کامل طرح با ارائه در شیت های 70*50 به صورت پرینت رنگی
• ب. ساخت ماکت با حداقل ارتفاع 40 سانتیمتر

6.مهلت طراحی و نحوه ارسال آثار:
آثار ارسالی باید تا پایان وقت اداری مورخه 20/10/88 به دبیرخانه مسابقه ، مستقر در امور اداری سازمان
زیباسازی شهر اهواز واقع در کیانپارس-خیابان 2 غربی – ابتدای فاز 3 – پلاک 106  به کد پستی
6155818873  ارسال یا حضوراً در قبال اخذ رسید تحویل گردد.
ارسال آثار از طریق Email  صرفاً برای شرکت کنندگان خارج از کشور امکان پذیر می باشد.

7.جوایز:
• نفر اول: لوح تقدیر و 30.000.000 ریال
• نفردوم: لوح تقدیر و 15.000.000 ریال
• نفر سوم: لوح تقدیر و 10.000.000 ریال
• نفر چهارم و پنجم : لوح تقدیر و 2 سکه بهار آزادی
• به کلیه شرکت کنندگان  لوح تقدیر اهدا خواهد شد.
 
 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 21-3912520-0611 و سایت سازمان زیباسازی اهواز  www.zsa.ir  واحد طراحی تماس حاصل نمایید.

--------------------------------------------------

نکته: شخصا امروز خودم تماس گرفتم تا از صحت یا سقم ماجرا با خبر شوم. موضوع (خبر) کاملا جدیست و البته صحیح.
 موضوع مطلب : مسابقه معماری


۱۳۸۸/۸/٢۸ :: ۸:۱٥ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

در معماری یکی از قسمت های ساختمان که کم کم دارد به دست فراموشی سپرده می شود بام است. در واقع با مرتفع شدن بنا ها و  حجیم شدن آنها و پیشرفت هایی که بشر طی سالیان طولانی برای غلبه بر طبیعت به دست آورده است کم کم بام ها همگی دارند شکلی تخت به خود می گیرند. اما بد نیست یادمان نرود که چقدر تنوع بام داشته ایم:

بام چند شیبه:Hipped or hip roof

بام کلاه فرنگی:Pavilion roof

طاق گهواره ای:Barrel vault

 

 

بام چهار ترک کمر شکن:Gambrel roof

بام چهار شیبه: Mansard roof

بام پروانه ای:Butterfly roof

 

بام تخت: Flat roof

-------------------------------------------

نکته: یکی از عناصری که معمولا در بام های شیبدار می بینیم کریکت است. کریکت عنصری نوک تیز است که به منظور منحرف کردن آب باران پیرامون یک دودکش استفاده می شود.موضوع مطلب : عناصر معماری


۱۳۸۸/۸/٢٤ :: ۸:٤٦ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

من اصلا با این موضوع که بعضی از ما ها برای کسب درآمد خیلی تلاش می کنیم مشکلی ندارم، ایده های خلاقانه در این زمینه را مثل همه آدم ها می پسندم. اما به خاطر خدا بیایید و این لقمه های حاضر و آماده را در اختیار دانشجو ها قرار ندهید که با این اوصاف دیگر نامش دانشجو نیست و چه بسا دانشخرنده ( که صفت فاعلی مرکب مرخمش می شود دانشخر) است. همه ما که معماری خوانده ایم در مقوله ارائه کار همیشه افراد یا گروه هایی را دیده ایم که در ازای دریافت مبلغی و یا در عالم دوستی(!) بخشی از ارائه کارهای یک پروژه تحصیلی را متحمل می شوند و خوب اصلا هم در رشته ما اشکالی ندارد. مثلا وقتی شما یک ایده فوق العاده دارید و یک کار عالی طراحی کرده اید اما با بعضی و یا هیچکدام از نرم افزار های ارائه کار آشنایی ندارید که نباید بگذارید این ایده معمارانه تان به پای ندانسته هایتان بسوزد؟ اینجاست که یک کار بلد می آید و به شما تا حد ممکن کمک می کند. اما واقعا ته ته دل آدم می سوزد وقتی وبلاگ ها یا سایت هایی را می بینی که:

به پروژه طراحی فنی احتیاح دارید؟

اگر تا تحویل پروژه تان فقط یک روز فرصت باقیست ، کافیست با ما تماس بگیرید.

با قیمتی مناسب پروژه مورد نظرتان را با پیک دریافت خواهید کرد!

 

هزینه پروژه به صورت پلات (پرینت قطع بزرگ)  از پنجاه تا صد و پنجاه هزار تومان خواهد بود.

کار شما میتواند دستی نیز تحویل شما داده شده و حتی راندو شود!

 

با ما تماس بگیرید!

نمی دانم به کدام سمت و جهت داریم می رویم. خود من با توجه به اینکه از سال 82 وبلاگ معماری داشته ام همیشه ایمیل هایی دارم که دانشجوهای معماری برایم می فرستند. همیشه هم تا جایی که بشود و دانشش را داشته باشم کمکشان می کنم اما متاسفانه می بینم نسل جدید دانشجو ها به شدت به این پروژه های حاضر و آماده عادت کرده اند و حتی ترجمه یک متن خیلی ساده هم از حوصله شان خارج است. چند وقت پیش ایمیلی داشتم که پلان یک بنا را در ایران از من می خواست. من با یک سرچ کاملا معمولی پیدایش کردم و پاسخ ایمیل را دادم اما بعد فکر کردم یعنی آن دانشجو حتی یکبار هم با نام بنا سرچ نکرده؟!

       Photo credit: tombaky

 

نمی خواهم حالا که 2 سال است فارغ التحصیل شده ام از موضع بالاتر صحبت کنم اما بیایید به خاطر خدا هم که شده دست از خرید پروژه های آماده بردارید. باور کنید لذت یک نمره 13 که خودتان تمام کارهایش را انجام داده اید نه تنها از نمره 18 پروژه آماده بیشتر است که در دراز مدت هم در بهبود طراحی هایتان بیشتر خودش را نشان خواهد داد.

---------------------------------------------------------

نکته1: یادم می آید همکلاسی ای داشتیم که همیشه گروه بزرگی از سال بالایی ها و فارغ التحصیل ها در ارائه و طراحی و ... ساپورتش می کردند و بالطبع همیشه نمرات بسیار بالایی می گرفت. یکبار برای یکی از طرح ها گروه گروه شده بودیم و هر گروه باید  موضوعی را در رابطه با طرح آن ترم کنفرانس می داد. نوبت این همکلاسی که شد ( که مسلما به خاطر نمراتی که تا بحال گرفته بود این توهم برای خودش هم ایجاد شده بود که حتما خبریست!) شروع کرد به از رو خواندن مطالبی که معلوم بود 5 دقیقه قبل از کنفرانس دستش داده بودند. ارائه وحشتناکی داشت و بدتر از آن پاسخ های نامربوطش به سئوالات بچه ها بود. من واقعا بعد از آن روز به نمرات 15 و 14 طرح هایی که همیشه خودم برایشان وقت می گذاشتم افتخار می کردم چون اگر کسی از من توضیحی می خواست می توانستم دیدگاهم را از سیر تا پیاز برایش توضیح بدهم ولو اینکه ایده من از ب بسم ا... مشکل داشته باشد؛ کار خودم بود و من خوب می شناختمش.

نکته 2: به کجا چنین شتابان...

به کجا چنین شتابان ؟

گون از نسیم پرسید

دل من گرفته زینجا

هوس سفر نداری

ز غبار این بیابان ؟

 همه آرزویم اما

 چه کنم که بسته پایم

به کجا چنین شتابان ؟

به هر آن کجا که باشد به جز این سرا سرایم

سفرت به خیر !‌ اما تو و دوستی خدا را

چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی

به شکوفه ها به باران

 برسان سلام ما راموضوع مطلب : روزمره / دنیای معماران


۱۳۸۸/۸/٢۳ :: ٧:۳۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

به عقیده من در این وانفسای دنیای موسیقی که دارد همه چیز را بلافاصله قابل درک می کند و بی واسطه فهمیدنی، وجود خوانندگانی مانند Jason Mraz برای کسانی که با این حرکات به ظاهر موزون و سریع و این جلوه های صرفا تصویری و این اشعار عجیب و غریب و بی محتوا که همه نشانه ای از دنیای کاملا مادی و مصرفی است کنار نمی آیند واقعا غنیمت است.

خیلی وقت بود که قصد داشتم از مرز بنویسم. او یک خواننده و ترانه نویس 32 ساله امریکایی است که اگر آهنگ های او را بشنوید در لحظه اول درک خواهید کرد که سبکی که دارد بیشتر معناگراست تا هر چیز دیگر و به نحو قابل ملاحظه ای با بقیه هم صنفانش متفاوت است.

چند وقت پیش آهنگ Lucky او را که با همکاری یک خواننده دیگر خوانده بود در قسمت Audio Book or song گذاشته بودم که آمار دانلودش در اکانت پرشین گیگ من بسیار بالا بود.

این بار هم آهنگی از مرز را در قسمت آهنگ وبلاگ قرار داده ام که بعد از برداشته شدن از آن بخش می توانید از اینجا دانلود کنید:www.ampb1.persiangig.ir/audio/bellaluna1.mp3

این هم متن آهنگ:

Mystery the moon
A hole in the sky
A supernatural nightlight
So full but often right
A pair of eyes a closing one
A chosen child in golden sun
A marble dog that chases cars
To farthest reaches of the beach and far beyond into the swimming sea of stars

The cosmic fish they love to kiss
They're giving birth to constellations
No riffs and oh no reservation
If they should fall you get a wish or dedication
May I suggest you get the best
For nothing less than you and I
Let's take a chance as this romance is rising over before we lose the lighting
Oh bella bella please
Bella you beautiful luna
Oh bella do what you do
Do do do do do

You are an illuminating anchor
Of leagues to infinite number
Of crashing waves and breaking thunder
Tiding the ebb and flows of hunger
You're dancing naked there for me
You expose all memory
You make the most of boundary
You're the ghost of royalty imposing love
You are the queen and king combining everything
Intertwining like a ring around the finger, of a girl
I'm just a singer, you're the world
All I can bring ya
Is the language of a lover
Bella luna, my beautiful beautiful moon
How you swoon me like no other

May I suggest you get the best
Of your wish may I insist
That no contest for little you or smaller I
A larger chance yet, but all them may lie
On the rise, on the brink of our lives
Bella please
Bella you beautiful luna
Oh bella do what you do
Bella luna
My beautiful beautiful moon
How you swoon me like no other, oh oh oh

 

-----------------------------------------------

نکته: راستی امروز سالگرد Discovery of water of the moon است! BELLA LUNA!موضوع مطلب : موسیقی


۱۳۸۸/۸/٢۳ :: ٩:٤٥ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

12 مهرماه هم یادداشتی با همین عنوان در وبلاگ گذاشتم. با همان توضیحات این عکس را ببینید:

تاریخ عکس: 15 آبان 88

مکان: اهواز-کیانپارس- حاشیه خیابان ایدونموضوع مطلب : عکس معماری


۱۳۸۸/۸/٢۳ :: ٩:٤٠ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

این عکس را دیروز، جمعه 22 آبان 88 حدود ساعت 15:30 گرفته ام.

 موضوع مطلب : عکس معماری


۱۳۸۸/۸/٢٠ :: ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

در پی وبگردی ها به عکسی قدیمی از شانزه لیزه برخوردم:

اگر خوب دقت کنید طاق نصرت را در انتهای عکس می بینید که اسم امروزش میدان شارل دو گل است.موضوع مطلب : عکس


۱۳۸۸/۸/۱٧ :: ٧:٠٤ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

 

 

ماهنامه بیـن‌المللی سـاخت‌وسـاز بــا مشـارکت دانشگــاهTUDELFTکشورهلنـد و بـا همکــاری شرکت هلندی  IPAOArchitects، «اولین همایش بین‌المللی راهکارهای پیوستگی ساختمان و شهر با نگرش ساختاری به الگوی مصرف» را به همراه کارگاه آموزشی برگزار می­نماید. این همایش در تاریخ 1 و 2 بهمن ماه سال1388 و با سخنرانی اساتید صاحب نام بین‌المللی ذیل برگزار می‏شود:

1- پروفسور رم‌ کولهاسمعمار و شهرساز صاحب‌نام و برنده جایزه معماری بین‌المللی پریتزکر، مدرس معماری و شهرسازی در دانشگاه‌های  هلند و هاروارد آمریکا.

2- پروفسور دیک ‌وان ‌خامرن: معمار و طراح برجسته، برنده جایزه معماری آقاخانAghaKhan)  (Awardمدرس معماری در دانشگاهTUDELFTکشور هلند، عضو ارشد گروه مشاوران آکادمی معماری آمستردام هلند.

3- پروفسور تونی فرتون:  معمار و هنرمند صاحب نام از کشور انگلستان، مدرس معماری در دانشگاه‌های TU DELFT هلند و هاروارد آمریکا، معمار برترسال 2008 انگلستان.

4- پروفسور آندره رادمان: معمار ‌وتئورسین صــاحب‌نــام، مدرس معماری در دانشگـاهTUDELFTکشور هلند.

5- پروفسور ایرن اسکورس: معمار، شهرساز و طراح داخلی، مدرس معماری و‌طراحی در دانشگاهTUDELFTکشور هلند.

6- دکتر لئو وان دن بورخ: معمار، شهرساز و مدرس معماری و شهرسازی در دانشگاه برلین آلمان وTUDELFTکشور هلند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت http://itbc.ir  مراجعه نمایید و یا با شماره تلفنهای 88722130-887204442-88711337 تماس حاصل فرمایید.

-------------------------------------------------

نکته: بیایید خوش بین باشیم و برای آمدن کولهاس به ایران دعا کنیم!

 

 موضوع مطلب : خبر / همایش


به نام خدا

شرکت اینتراکیش مسابقه طراحی نمای مرکز تجارت بین الملل فرش ایران در تبریز را برگزار می کند. تا 28 آبان فرصت دارید برای شرکت در مسابقه ثبت نام کنید.

اطلاعات کاملتر را در اینجا ببینید.:http://ninamusic.persiangig.com/image/face_book.jpgموضوع مطلب : خبر معماری / مسابقه معماری


به نام خدا

حتما شما هم در فیلم ها یا در واقعیت کسانی که نمای ساختمان های بلند را در حالیکه از طنابی بین آسمان و زمین معلقند دیده اید. اما شاید ندانید که بسیاری از آنها کوهنوردان ماهری هستند! در یکی از درس های کلاس زبان فرانسه می خوانیدیم که آلپینیست ها نمای خارجی هرم شیشه ای لوور را هر سه هفته یکبار تمیز می کنند.

حالا اینکه در ایران هم از کوهنوردان استفاده می شود یا نه نمی دانم اما دیدن این عکس که دیروز در 13 آبان سال 88 گرفته شده حتما برایتان جالب است.

 

 

 موضوع مطلب : المان های شهری / معماری ایران


۱۳۸۸/۸/۱٤ :: ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

City Scope نام یک المان هنری نصب شده در شهر Cologne  یا همان کلن (!) آلمان که مارک همرلینگ آن را طراحی کرده است. این قطعه برای فستیوال معماری "پلان صفر هشت" طراحی شده است و بخش های از محیط اطرافش را منعکس می کند.

طراح این قطعه می گوید سیتی سکوپ در یک زمان 3 بعد از نماهای اطرافش را نشان می دهد.

 

 موضوع مطلب : شهرسازی / المان های شهری


۱۳۸۸/۸/۱٤ :: ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

جرلد پل هام معماری است که به موضوعی اندیشیده که احتمالا تا به حال هیچ معمار دیگری در موردش فکر نکرده است.

همه ما کوچ نشینان را دیده ایم و روش خاصی که برای زندگی کردن دارند. آنها هرگز مقید به ماندن در جای خاصی نیستند. خانه و کاشانه ای ندارند و چقدر عجیب که در همه جای دنیا حتی سیبری هم وجود دارند. خانه ای که پل هام طراحی کرده است این قابلیت را دارد که در مدت زمان ٢ روز برپا شود و وابسته به موقعیت مکانی خاصی هم نیست. حتی با دیدن عکس ها ممکن است وسوسه شویم خودمان هم یک چنین خانه قابل حملی داشته باشیم!

---------------------------------------------

اگر شما هم مثل من ذوق زده شده اید به سایت www.nomadhome.com مراجعه کنید که علاوه بر اینکه اطلاعات کاملی در اختیارتان خواهد گذاشت گرافیک زیبایی هم دارد.موضوع مطلب : خلاقیت هنری / معماری امروز


به نام خدا

سیستم آرتیکا یک سردکننده طبیعی، تهویه و یک سیستم احیاء گرماست که مصرف انرژی را در مقایسه با نمونه های تهویه مطبوع موجود تا 90 درصد کاهش می دهد.

این سیستم احتیاج به نگهداری خاصی ندارد، نصبش ساده است و عمر مصرفی طولانی ای دارد. در هسته سیستم آرتیکا باتری گرمایی وجود دارد که از  گرمای موجود در مصالح به عنوان ماشینی برای دخیره گرما استفاده می کند. انرژی گرمایی را زمانی که لازم است می گیرد و آن را هنگام لزوم آزاد می کند.

آرتیکا این قابلیت را دارد که در فضای مختلفی استفاده شود. برای مثال نوع کلاسیک آن برای فضاهای تجاری و اداری و نوع سیلینگ تایلش Cieling Tile برای نصب بر روی سقف کاذب مناسب است. همچنین نوعی از آن برای بناهایی که محدودیت هایی دارند و ملاحظات گرمایشی سرمایشی خاصی را می طلبند وجود دارد.

این سیستم تا به حال برنده 3 جایزه شده است:

Winner – 2009, Most Innovative Low Carbon Project, Carbon Connections

Winner – 2009, Feel the Planet Earth Award, Cifial

Winner – 2008, Design for Life Award, Audi Design Foundationموضوع مطلب : معماری امروز


۱۳۸۸/۸/۱٤ :: ٩:۳٩ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

این گلدان ها برای اولین بار در فستیوال طراحی آلمان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته اند.

 

-----------------------------------------

عکس از سایت منزل مگ دات کام برداشت شده است.موضوع مطلب : خلاقیت هنری


به نام خدا

 

"در سال 1309 هجری شمسی در پی تصمیم رضاخان برای تاسیس بانک های جدید از یک مدرسه معماری در آلمان به نام باهاوس درخواست شد تا روی معماری بومی خوزستان مطالعه و در نهایت طرح معماری بنای دانشکده سه گوش فعلی را پیشنهاد کند. پس از انجام مطالعات گروه معماران آلمانی بر روی معماری آجری دزفول و شوشتر در نهایت طرح ساختمان دانشکده سه گوش را که در آن زمان متعلق به بانک ملی بود به همراه طرح ساختمان راه آهن و ساختمان های مسکونی بانک ملی در سال 1315 تهیه شد و به تصویب رسید. ساختمان سه گوش با همکاری مهندسان و معماران ایرانی و آلمانی ، مقارن با احداث پل معلّق فلزی اهواز که خود از شگفتی های پل سازی فلزی در روزگار خویش محسوب می گردید، احداث شد. این ساختمان در ابتدا متعلّق به بانک ملّی بود وسپس محل استقرار استانداری، فرمانداری و شهرداری اهواز گردید و بعدها با توجه به نیازشدید دانشگاه جندی شاپور، برای محلّی جهت استقرار دانشکدة پزشکی ، به بهای تمام شدۀ آن، به مبلغی معادل یک ششم ارزش روز خود با اقساط سه ساله به دانشگاه فروخته شد وسند آن بین بانک ملی و نمایندۀ دانشگاه به تاریخ مهرماه1336 امضا شد .

طراحی این ساختمان در اصل آلمانی می باشد و از کاشیکاری های طراحی اسلامی و طاق های بلند درآن بهره گرفته شده و سبک کاشی کاری و آجرکاری آن و کارهای تزییناتی که با آجر انجام گرفته در حال حاضر منسوخ شده و این بنا نگینی در دل بناهای شهر اهواز است.

ترمیم جزیی دانشگاه پس از پایان جنگ تحمیلی انجام شد.این دانشکده در نقطه ای بسیار مناسب با چشم انداز معماری زیبا و رو به رودخانه کارون واقع شده است که به عنوان یکی از نمادهای شاخص فرهنگی شهر اهواز محسوب شود ."

منبع:khuz-pru-miras.blogfa.com/

 موضوع مطلب : معماری ایران


۱۳۸۸/۸/۸ :: ۸:٤٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

 موضوع مطلب : معماری داخلی / خلاقیت هنری


به نام خدا

پل سفید یل پل معلق اهواز یکی از معروفترین پل های ایران است. در واقع بعد از پل های معروف اصفهان که بیشتر شهرتشان از قدمتشان است این پل در ایران بسیار پر آوازه است.

این پل هم مانند هر بنای دیگری داستانی دارد. ماجرا از این قرار بوده است که:

"کمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروکلین پل فلزی جهان می گذشت که در شهر اهواز پایه های پل فلزی معلق بناگذاشته شد.

از جمله روایات مربوط به احداث پل، این که می گویند مهندسی آلمانی به اتفاق همسرش که مهندس نیز بود شروع به ساختمان پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالـــی ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود پس گرفتند که این عمل انگلیسی ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی کمر همت بست و با ابتدایی ترین وسایل ممکن آن زمان و بکارگرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آن را به پایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره برداری کرد.

پل تمام فلزی سفید به طول 501/20 و عرض 9/8متر , با دو پیاده رو , دارای دو دهانه بزرگ به طولهای 136 و 130 متر وسه دهانه میانی 49 متری و دو دهانه کناری به طول های 12 و 20 متر است و تمامی قطعات آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این پل بر روی پایه بتنی قرار دارد که درگذشته جهت عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک , انسان واحشام و ... مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد. این پل درسال 1378 به شماره 2493 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید."1

 

---------------------------------------------------------

1. منبع:khuz-pru-miras.blogfa.com/

نکته: در مورد سال گرفته شدن عکس اطلاعاتی ندارم و راستش یادم هم نیست از چه سایتی آن را save کرده بودم تا نام منبع را اینجا بیاورم.

نکته: عکسی که امروز گرفته ام احتمالا جدید ترین عکسی است که تا این لحظه از این پل گرفته شده است.

 

 موضوع مطلب : معماری ایران / ایرانگردی


۱۳۸۸/۸/٧ :: ۳:٥۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

حتما برای شما هم بارها پیش آمده که مثل چند دقیقه پیش من براس دانلود نرم افزار ساده ای مثل جی میل نوتیفایر به این پیغام شیک(!) و ساده برسید:

 

 

This product is not available in your country

Thanks for your interest, but the product that you're trying to download is not available in your country.(!)

 موضوع مطلب : روزمره / دنیای مجازی


به نام خدا

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به:http://www.maryart.blogfa.com

-----------------------------------------------

نکته: من از فکر می کنم ضیافت هشتم دیگر در ضیافت ها شرکت نکرده ام. خیلی وقت گذشته است و من هم داشتم کم کم این اتفاق خوب دنیای وبلاگ نویسان معمار را مثل خیلی چیزهای دیگر از یاد می بردم. اما قدر مسلم برای شرکت نکردنم در این اتفاق مجازی دلایلی داشتم... (شاید و نه حتما) ادامه دارد(؟)موضوع مطلب : دنیای مجازی / ضیافت معماری


۱۳۸۸/۸/٥ :: ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

مارکس بارفیلد مسجد کمبریج را طراحی خواهد کرد. آکادمی مسلمانان تراست Trust شرکت طراح را انتخاب کرده است و این شرکت از همکاری پرفسور کیت کریچلو برای طراحی بهره خواهد برد.

سازه این بنا به اندازه سه طبقه روی همکف ارتفاع خواهد داشت و با ارتفاع و مقیاس ساخت و سازهای محیط اطرافش هماهنگ است.

کانسپت این طرح کویر است (Oasis) که با درختانی در یک شبکه مشخص ساختار بنا را می سازند. ایده کویر در طول سایت با 20 درخت جدید سرو که لبه سبز نفوذ پذیری  جدیدی را  گرداگرد بنا خلق می کند، بیشتر خود را نمایش خواهد داد. مصالح نما از آجر است. این بنا به دلیل ملاحظات و تاسیساتی که برایش در نظر گرفته شده است جزء بناهای سبز محسوب می شود.

تیم وینتر به نمایندگی از طرف تراست گفته است که این مسجد " کاملا انحصاری، پایدار،سالم و امن و متواضع نسبت به همسایگی هایش" خواهد بود. ضمن اینکه این بنا یک لندمارک خواهد بود و کمبریج به آن افتخار خواهد کرد.موضوع مطلب : خبر معماری / معماری امروز


۱۳۸۸/۸/٥ :: ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

 

به نام خدا

 

حتما همه ما المپیک گذشته چین را یادمان هست که علاوه بر شکل و شمایل برگزاری آن ( افتتاحیه- مسابقات و اختتامیه )، ساختمان ها و مجموعه های طراحی شده به همین منظورش خیلی از اروپایی ها و امریکایی ها را انگشت به دهان گذاشته بود. در واقع آنها هرگز توقع نداشتند که این نژاد که در دست بر قضا در سراسر دنیا هم ماوا دارند (مثل خودمان!) و در همه جا به عنوان مردمی سخت کوش و البته کمی هم متقلب (این بار هم مثل خودمان البته بخش دوم!!!) اینقدر برای نشان دادن توان برگزاری و میزبانی، هماهنگی و شوق و اشتیاق از خود نشان دهند.

اینگونه می شود که معماری مثل ظاها ( هنوز هم نمی دانم واقعا ظاهاست یا زاها یا ذاها و شاید هم ضاحا!) حدید دست به کار می شود و طراحی بنای اپرا هاوس را در گوان ژو برای بازیهای آسیایی 2010 به عهده می گیرد. یعنی تا چند ماه دیگر باید منتظر افتتاح طراحی جدید خانم حدید باشیم.

 

 

Plan of opera house

  • 1 Entrance to opera house
  • 2 Opera house foyer
  • 3 Auditorium
  • 4 Stage area
  • 5 Back of house offices

Multi-Purpose space

  • 6 Multi-purpose performance/seating space
  • 7 Foyer
  • 8 Back of house


ظاهرا این بنا هم مثل سایر طرح های ظاها ( همان توضیحات!) حرف و حدیث ها و مشکلات اجرایی بسیاری داشته است.( از همان طرح هایی که اگر برای پروژه دانشجویی یا پایان نامه چیزی شبیه آن را طراحی کنید استاد واحد مربوطه یا هیئت ژوری به راحتی نه تنها طرحتان بلکه خودتان را هم ضربدر 0 می کند و سری به نشانه افسوس برای شما که هیچ از اجرای بنا سرتان نمی شود تکان خواهد داد و خواهند داد!) اما چه می شود کرد...ظاها (ایضا) حدید است دیگر!

 موضوع مطلب : معماری امروز


۱۳۸۸/۸/۱ :: ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

معماری پایدار شاید تحت عنوان Sustainable Architecture در مقایسه با خیلی از مفاهیم معماری بحث جدیدی باشد. موضوعی که حدودا 23 سال پیش به طور جدی مطرح شد...ادامه دارد

 

1. Wind catcher, for summer ventilation
2. Solar array at back of house for hot water and electricity
3. High-level of wall insulation
4. Biomass boilerموضوع مطلب : معماری امروز


به نام خدا

در  خواندن فصل دوم این کتاب سعی کردم افکت ها را کمتر کنم. موسیقی خیلی خیلی کمتر شده و حتی با توجه به اینکه حجم فایل اصلی را کم کرده ام کیفیت اصلی خود را از دست داده و به سختی شنیده می شود.

فایل فصل دوم کتاب را از این آدرس دانلود کنید:

http://ninamusic.persiangig.com/Mavoix/book6-2-2.mp3 

مدت زمان: 26 دقیقه و 24 ثانیه

حجم: 48/3 مگا بایتموضوع مطلب : کتاب


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ