۱۳۸٩/۱/٢٦ :: ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

بعد از ضیافت ١۶ام که امین شهامی پور میزبانش بود این بار ١٧ امین ضیافت را دکتر حسن ستاری  با عنوان "مسائل و مشکلات و چالشهای دانشکده های هنر و معماری در ایران دوران معاصر" برگزار می کند.

هر چند دکتر ستاری هیچ برنامه ای برای روند ضیافت اعلام نکرده اند اما امیدوارم این بار مطالب ضیافت بهتر و البته بیشتر از چند ضیافت قبل باشد.

 

Link to: http://tabrizarchitecture.blogfa.com/post-676.aspxموضوع مطلب : ضیافت معماری


۱۳۸٩/۱/٢۱ :: ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

شهر اهواز دو  خیابان ( یا در واقع بولوار) دارد که به موازات رود کارون کشیده شده اند به نام جاده ساحلی. یک دسترسی سریع و تقریبا کم تقاطع برای کسانی که قصد رفتن به جایی را دارند که رسیدن به آن از راه های معمول با توجه به نابسامانی ترافیکی اهواز مدت بسیار بیشتری طول خواهد کشید. جاده ساحلی با توجه به موقعیت ممتاز و دید باز و گسترده ای که دارد می تواند برای اهواز تبدیل به یک مشخصه بشود.

مکان: اهواز -جاده ساحلی

از حدود چند ماه پیش شاهد تغییراتی در سطح شهر بودیم که برای اهواز شهری که دارد کلانشهر می شود و یا شده ولی بسیار با استانداردهای اولیه فاصله دارد، نقطه امید بود. اگر شما در شهرتان سازمانی با این اسم ( زیبا سازی ) ندارید و نمی دانید چه جور سازمانی است پس نوشته زیر را که از خود سایت زیبا سازی اهواز برداشت شده است بخوانید:

"سازمان زیباسازی شهرداری اهواز در اجرای وظایف قانونی منبعث از قانون شهردرای قانون مذکور و قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 و همچنین ماده یک قانون نوسازی و عمران شهری سازمان زیبازی و بهسازی محیط شهری شهرداری اهواز مورخ 26/12/87  تاسیس گردیده است .

 این سازمان دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است و طبق مقررات این اساسنامه به صورت خودگردان و خود کفا اداره  می شود.مدت فعالیت سازمان در صورت خود کفائی نامحدود است .همچنین مرکز اصلی سازمان شهر اهواز می باشد.محدوده عمل سازمان شهر اهواز و حوزه شهری آن خواهد بود .

این سازمان در راستای زیباسازی و بهسازی فضاهای شهری درجهت بالابردن نشاط و شادابی و بهداشت روانی شهروندان درراستای ایجاد شهرسالم و همچنین افزایش بهره وری و بالابردن بهره وری تأسیسات و تجهیزات عمومی شهر و ایجاد زمینه های استفاده مطلوب و بهینه از تاسیسات مذکور نظیر پارکها ، میادین ، باغهای عمومی ، باغ کودکان ، پارکینگ ها ، مستحدثات و نظایر آن به منظور افزایش رفاه عمومی .

مدیریت ، سیاست گذاری و هدایت کلیه فعالیتهای زیباسازی و بهسازی محیط شهری و اداره کلیه امور رفاهی ، تفریحی و فراغتی درقالب وظایف قانونی شهرداری درشهر اهواز و طراحی و توسعه فضاها و تاسیسات و تسهیلات آن و کمک به ارتقاء سطح فرهنگ شهرنشینی و ضوابط و معیارهای مربوط به زندگی شهری و آموزش عمومی ضوابط شهرنشینی و تمهید امکانات لازم به منظور جلب و جذب شهروندان به فعالیتهای فوق جهت دستیابی و نقش پذیری در ایجاد فضاهای سالم شهری .پذیرای ایده و طرح های ایده ال شما نیز میباشد .جهت همکاری در بررسی و تهیه طرح تشکیلاتی ، آئین نامه مالی و معاملاتی و سایر آئین نامه های داخلی سازمان با پیشنهاد اصلاح و تغییرات درآن به هیأت مدیره میسر میگردد .همچنین انجام کلیه معاملات و انعقاد و مبادله قراردادهای مالی و فنی مصوب هیأت مدیره با رعایت مقررات و آئین نامه های مالی و معاملاتی مصوب سازمان میباشد ."

ماجرا از آنجایی شروع شد که دیدیم نماهای صلب جاده ساحلی را داربست زده اند و عده ای هم شبانه روزی مشغول کارند. نقاشی های دیواری آغاز شد. یک نقاشی ، دو نقاشی... ذوق زده شده بودیم و هر بار که از جاده ساحلی عبور می کردیم سعی داشتیم حدس بزنیم که نتیجه نهایی چه خواهد بود. هنوز داربست یک بنا جمع نشده داربست نمای کناری علم می شد! اما حیف که افراط هم همچون تفریط ویرانگر است.

 حالا جاده ساحلی ای که این قابلیت را داشت به مدد یک تفکر خلاق و یک گروه زبده و با تجربه، اهواز را از خطر تبدیل شدن به شهری بدون هویت نجات دهد، جمعه بازاری شده است شلوغ و درهم که اگر احتمالا گذارت به آن بیفتد بدون توجه به نقاشی های سورئال و یا به شدت (!) رئالش سرت را پایین می اندازی تا به مقصد برسی.

لطفا یک نفر جاده ساحلی را نجات دهد.

زیبا سازی با اهواز چه می کنی؟

مکان: اهواز- جاده ساحلی- ١۴ اسفند ٨٨موضوع مطلب : روزمره


به نام خدا

برگزاری مسابقات در زمینه های مختلف هنری و علمی موضوع نو و تازه ای نیست. بعضی از مسابقات بین المللی و یا حتی ملی در بعضی کشورها به دلیل نظم اجرایی و داورانی که دارند از سطح و اعتبار بسیار بالایی بر خوردارند. اما در مورد مسابقات داخلی همیشه این قضیه صادق نیست. احتمال دارد شما هم جزء کسانی باشید که در مسابقه ای شرکت کرده باشید و هرگز، هیچ نتیجه ای از مسابقه به دستتان نرسیده باشد!

....ادامه داردموضوع مطلب : مسابقه معماری


۱۳۸٩/۱/۱۱ :: ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

"کازویو سجیما و ریو نیشیزاوا ، معماران ژاپنی برندگان امسال جایزه ی پریتزکر معرفی شدند .
کازویو سجیما و ریو نیشیزاوا برندگان جایزه ی پریتزکر امسال معرفی شدند . با اخذ این جایزه نام سجیمای 54 ساله و نیشیزاوای 44 ساله ، در کنار نام هایی جون فرانک گری ، رم کولهاس و رنزو پیانو قرار گرفت. این اولین باری است که جایزه ی پریتزکر به طور مشترک به یک زن و یک مرد اهدا می شود . در عین حال برای سومین بار در تاریخ پریتزکر ، جایزه نصیب یک زوج معمار می شود . کازیو سجیما ، بعد از زاها حدید ، دومین زن برنده ی جایزه ی پریتزکر است. نیشیزاوا نیز جوان ترین فردی است که تاکنون موفق به دریافت این جایزه شده است. سجیما و نیشیزاوا ی ژاپنی ، از سال 1995 تحت نام SANAA فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده اند. بخش عمده ی شهرت آن ها مربوط به بنای « موزه ی جدید هنر های معاصر » در شهر نیویورک است. سجیما می گوید : « من به دنبال یک معماری باز هستم ؛ همان چیزی که نسل جدید معماری به آن احتیاج دارد. » به عقیده ی سجیما ، آن ها همواره به دنبال خلق معماری بودند که مردم به استفاده از آن علاقه مند باشند. این دقیقا امتیازی است که هیأت داوران پریتزکر به واسطه ی آن SANAA را برگزید. « آن ها کیفیات ضروری معماری را می جویند و به دنبال کیفیات فضای پیوسته هستند : سبکی ، شفافیت و جسمانیت . » ساختمان کریستین دیور در توکیو ، پاویلیون شیشه ای در موزه ی هنرهای تولدو ( Toledo ) و ساختمان انستیتوی تکنولوژی فدرال سوییس از جمله آثار این دو معمار ژاپنی است که هیأت داوران پریتزکر به آن ها اشاره کرد. مراسم رسمی اهداء جایزه ی پریتزکر ، ماه می و در الیس آیلند برگزار خواهد شد و طی آن این دو معمار ، صد هزار دلار جایزه ی خود را دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که اتــــووود ، به زودی شرح کاملی از فعالیت حرفه ای SANAA را در گزارشی ویژه منتشر خواهد کرد. "

---------------------------------------

منبع: سایت اتود دات کامموضوع مطلب : خبر معماری


۱۳۸٩/۱/۱٠ :: ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

 موضوع مطلب : خبر معماری


۱۳۸٩/۱/۳ :: ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

 موضوع مطلب : عکس معماری


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ