۱۳۸٩/۸/٢٥ :: ٤:۳٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

آیا این بهترین پائیز نورمن فوستر تا بحال بوده است؟ ابتدا افتتاح پروژه وست واتر گلری او در بووری و سپس افتادن غیر منتظره تصاویری از او و خودرو دایمکسیونش روی آخرین جلد  مجله ابیتر و فیلم " آقای فوستر، ساختمان شما چقدر وزن دارد؟".

آیا افتتاح یک موزه مهم دیگر در راه است؟ گروه فوستر و شرکا موزه جدید هنرهای زیبایشان را در ٢٠ نوامبر در بوستون افتتاح خواهند کرد که به طور رسمی با پوششی مطبوعاتی این جمعه خواهد بود. اگر به این موضوع علاقمندید از خواندن مطبوعات و سایت های معماری (سایت آرچیتایزر)  در روزهای آینده غافل نشوید.

هنوز برای قضاوت خیلی زود است اما به عقیده آرچیتایزر این نمای کشیده و درخشان با  سختی های یک زمستان بوستونی خیلی خوب هماهنگ است.

 موضوع مطلب : خبر معماری / معماری امروز / معماری موزه


به نام خدا

من کلا میانه ای با آهنگ های متال، دث متال و دوم متال ندارم. اما از آنجایی که معمولا بسیاری از چیزها به یک بار تجربه کردنشان می ارزند در این یادداشت می خواهم از یک گروه موسیقی بنویسم که در همین سبک موسیقی فعالند.

ساتورنس (Saturnus) یک گروه دانمارکی است که در سال 1991 شکل گرفته است. آنها سبک ملودیک دث/دوم متال که تحت تاثیر گوتیک متال است می نوازند. این گروه از نا امیدی، فقدان و مرگ می خوانند!

در می 2006، سومین آلبوم استورنس با اسم " ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد" که با الهام از رمانی از پائولو کوئیلو تحت عنوان همین نام ساخته شده بود، منتشر شد. پیش از آن آلبوم های " بهشت متعلق به توست" و "شهید" و همچنین یک ای پی با عنوان" برای شب های تنهایی تهی از عشق" را روانه بازار موسیقی کرده بودند.

در تاریخ 10 آورین 2010 در یکی از یادداشت های سایت رسمی گروه خبر از کارکردن بر روی موضوع جدیدی بود اما تاریخ انتشار آن همچنان نامعلوم است.

اعضای گروه از ابتدا تا کنون:

 

 • Thomas Akim Grønbæk Jensen - vocals (1993-)
 • Brian Pomykala Hansen - Bass (1993–1999, 2007-)
 • Rune Stiassny - Guitars (2008 (live session), 2009-)

Guitar:

 • Christian Brenner (1993)
 • Kim Sindahl (1993)
 • Mikkel Andersen (1993–1995)
 • Morten Skrubbeltrang (1997–1998)
 • Jens Lee (ex-Corpus Mortale (1994–1995)
 • Kim Larsen (Of the Wand and the Moon, The Loveless, Black Wreath) (1995–1999)
 • Peter Erecius Poulsen - Guitar (1998–2009)
 • Tais Pedersen - guitar (2000–2009)

Drums:

 • Pouli Choir (1993)
 • Henrik Glass (2001–2003)
 • Jesper Saltoft (1993–1999)
 • Morten Plenge (2000–2001)
 • Nikolaj Borg - drums (2004–2009)

Bass:

 • Peter Heede (2000–2001)
 • Lennart Jacobsen (2001–2007)

Keyboards:

 • Anders Ro Nielsen - keyboards (1993–2009)

یکی از آهنگ های آلبوم سوم ساتورنس "کاملا تنها" است که می توانید از اینجا گوش کنید.

متن و ترجمه آهنگ *:


I'm standing here 

من اینجا ایستاده ام 

Watching the clouds float by 

ابرهایی که در هوا معلق هستند را تماشا می کنم 

Wondering why the pain never deserted me 

تعجب می کنم که چرا رنج و عذاب هیچ وقت منو رها نمی کنه 

The sadness, sorrow, bewilderness that never left 

ناراحتی, غصه و سردرگمی که هیچ وقت تموم نمی شه 

I'm flying... away 

من به دوردست ها پرواز می کنم 

I'm flying... away 

من به دوردست ها پرواز می کنم 

Holding hands with myself 

دست های خودم را می فشارم 

Sharing life with myself 

زندگی را با خودم تقسیم می کنم 

Reaping the loneliness I've sown 

In these fields I've always grown 

تنهایی رو اطراف خودم پیدا می کنم 

در سرزمینی که در آن بزرگ شده ام 

Digging blackness from my mind 

سیاهی را در ذهنم می کاوم 

I will die all alone 

من کاملا تنها می میرم 

------------------------------------------------

*. متن آهنگ و ترجمه آن از وبلاگ All About Metal برداشت شده است:

http://metal-until-death.blogspot.com/2010/07/saturnus-all-alone.html

 

 موضوع مطلب : موسیقی


۱۳۸٩/۸/٢۳ :: ۸:٠٤ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

 

موسیقی، ماهیت جالبی دارد. باعث می شود شما احساس شادی، غم، آرامش، تنش و ... بکنید. برای مثال یک موسیقی خاص می تواند شما را به یاد کسی که دوست دارید یا لحظه ای خاص در زندگیتان بیاندازد.

همچنین می تواند کسل کننده باشد. موسیقی آسانسور معمولا ملایم است. موسیقی علاوه بر این ها وابسته به فرهنگ است. هر کشوری سازهای مخصوص خود و ریتم ها و هارمونی های منحصر بفردی دارد. صدا و موسیقی به هم وابسته اند. موسیقی صدای طراحی شده است که در یک بازه زمانی پخش می شود. صداهای روزمره می توانند به عنوان موسیقی در نظر گرفته شوند. صدای قطارها، کامیون ها و ضرب آهنگ متفاوت  بوق ماشین ها مانند آهنگ های پرکاشن است. صدای کارکردن فن یا یک هواساز می تواند یک وزوز آرامش بخش باشد. صداهای یک آبگرمکن قدیمی یا یک رادیاتور می تواند مانند یک کانترپوینت نامتقارن با صداهای روزمره در بناهایی که مردم زندگی می کنند عمل کند.

سالها پیش زمانی که دانش آموز دبیرستان بودم یک نوار ضبط شده از کتابخانه امانت گرفتم. در آن قطعاتی ضبط شده از مجسمه های آلات موسیقی بود. بسیاری از این مجسمه ها در اثر وزش باد صداهایی مانند آویزهای زنگوله ای تولید می کنند. آنها موسیقی تولید می کنند زمانی که بخش های مختلفشان تکان می خورند یا در اثر تکان خوردن سایر بخش های به حرکت در می آیند. موسیقی جالبی بود و به نظرم ایده نابی بود. ایده پشت این مجسمه ها ساده است. تاثیرات متقابل اتفاقی، یک نسیم، قدم زدن مردم اطراف آنها و لمس کردنشان و ... موسیقی اتفاقی را تولید می کند. تاثیر متقابل اما اتفاقی در این مجسمه ها، یک سمفونی خلق می کرد. فکر می کنم مجسمه های آلات موسیقی یا معماری موزیکال ایده جالبی است. زمانی که خانه ها و بناها طراحی می شوند، فضا و نورپردازی لحاظ می شود. اما صدا، خیر. چرا خانه ها و بناها را طوری خلق نکنیم که از صداهای پیرامونشان بهره مند شوند؟ معماری را برای بالابردن جذب صدا و بلوکه کردن صداهای ناخواسته به کار ببرید.

موسیقی یک بخش کامل از زندگی ما را به خود اختصاص داده است. ام پی تری ها همه جا هستند. بسیاری از مردم سیستم های صوتی پیشرفته ای در ماشین هایشان دارند چراکه سهم عمده از زندگیشان در رفت و آمد با ماشین می گذرد. موسیقی باعث تسکین یافتن استرس و ملالت ناشی از سفرهای شهری روزمره می شود. ما همچنین بخش زیادی از زندگی مان را در خانه هایمان می گذرانیم. چرا موسیقی را برای راحت تر و آرام تر کردن این بخش به کار نبریم؟

زمانی که بیرون هوا گرم است به صدای (موسیقی ) کولاک و برف گوش دهید. بعضی از روانشناسان معتقدند این می تواند باعث شود شما احساس سرما کنید. زمانی که هوا سرد است به صدای (موسیقی) سوختن هیزم ها در شومینه گوش دهید. تحقیقات نشان داده است که مردم صدای آب را آرامش بخش ترین صدا می دانند. زمانی که عصبی هستید برای خودتان آهنگی با صدای ریزش باران یا جوی آب و یا موج دریا بگذارید.

آویزهای زنگوله ای مجسمه های موزیکالی هستند که می توانند به سادگی در فضای زندگی شما وارد شوند. معماری فضاهای کار و زندگی ما را تعریف می کند. نور و فضا اهمیت دارند. من معتقدم ملاحظات آکوستیکی نیز در تفکر معماری به همان اندازه مهم هستند.

ترجمه از نوشته های آلن کوهن

 

 موضوع مطلب : معماری امروز / موسیقی


۱۳۸٩/۸/۱۸ :: ٤:٢٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

5 پل زیبای دنیا بر اساس طبقه بندی سایت تریپ ادوایزر به این قرارند:

1- گلدن گیت در سانفراسیسکو : جالب است بدانید این پل سایت هم دارد و در آن به طور مرتب تصاویری که از یک دوربین در محل گرفته می شود روی سایت با فاصله زمانی مشخص در اختیارتان قرار می گیرد. ضمن اینکه تورهای مجازی ای هم دارد که شما می توانید نماهای 360 درجه ای از آن را ببینید. ساخت آن در سال 1937 به اتمام رسیده است.

آدرس سایت  پل گلدن گیت: http://goldengatebridge.org

2- پل تاور: در لندن که روی رودخانه تیمز ساخته شده است. تاور بریج در 30 ژوئن 1894 افتتاح شد.

آدرس سایت تاور بریج: http://www.towerbridge.org.uk/TBE/EN/

3- پل بروکلین: در نیویورک، یکی از قدیمی ترین پل های معلق ایالات متحده امریکاست که در سال 1883 ساخت آن به پایان رسیده است.

 

آدرس سایت پل:http://www.nycroads.com/crossings/brooklyn/

4- پل موستار: در قرن شانزدهم میلادی و در شهر موستار بوسنی هرزگووین ساخته شده است.

 

5- پل ویادوک دو میلو: که در فرانسه ساخته شده است و مهندس سازه آن میشل ویقلژو و آرشیتکت آن نورمن فوستر بوده است. این پل کابلی در سال 2004 افتتاح شده و بلندترین پل دنیاست.

سایت این پل:  http://www.leviaducdemillau.com/english/index.htmlموضوع مطلب : معماری امروز / معماری دیروز


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ