یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٤ :: ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

دوستی را می شناختم که شهر سوخته را زادگاه خود می دانست. اطلاعات بسياری هم در مورد آن داشت و وبلاگی هم در همين زمينه. برحسب رشته تحصيلی ام قول داده بودم مطلبی در مورد آن بنويسم در مورد شهری سوخته که مورد بی مهری واقع شده بود. اما متاسفانه درگير روز مرگی های رايج شدم حال برای ادای دين به اين دوست گرامی هم که شده سعی خواهم کرد گه گاه مطالبی  از آرشيو خبرها و سايت ها در اينجا آورده شود.

مطلبی از سايت نور و نار:

كشف سازه معماري در گورستان شهر سوخته، نشان داد كه ساكنان اين شهر باستاني، پنج هزار سال پيش «مرده شويخانه» داشتند. آنها ابتدا بدن مردگان خود را شسته سپس آنها را به خاك مي سپردند.
آخرين كاوش ها در شهر سوخته، 13 اسفند ماه سال جاري به پايان رسيد. در اين فصل، فعاليت هاي انسان شناسي،‌ گياه شناسي و باستان شناسي به موازات يكديگر پيش رفتند. باستان شناسان اين بار بيشتر روي گورستان شهر سوخته متمركز شده بودند. در سال گذشته نيز بخش هايي از يك معماري ناهمگون با ساختار قبرستان از اين محوطه به دست آمده بود كه نشان مي داد اين محل، براي آماده سازي مردگان براي دفن در دل گورستان؛ ساخته شده است.
دكتر «منصور سجادي» باستان شناس و سرپرست هيات باستان شناسي شهر سوخته در اين باره گفت: «در حفاري هاي اخير در گورستان به يك معماري ساخته شده در ابعاد 2 در1 متر برخورد كرديم كه با ساختار گورستان ناهمگون بود. در كنار اين سكوي ساخته شده، مقداري ظروف سفالي، تعداد زيادي قلوه سنگ هاي بزرگ، سنگ ساب و دو قطعه استخوان به چشم مي خورد. همه اين شواهد در كنار يافته هاي سال گذشته شامل 2 اتاقك در كنار اين سكوي ساخته شده نشان مي دهد كه اين محل زماني مرده شويخانه گورستان شهر سوخته بوده است.»
«سجادي» درباره دو اتاقك كشف شده و بررسي آنها با كشفيات به دست آمده از كاوش هاي سال گذشته گفت: «برداشت ما اين است كه ابتدا اجساد را در اين دو اتاقك نگهداري مي كردند سپس آن ها را براي آماده سازي روي سكوي موردنظر مي گذاشتند. اما هنوز نمي دانيم كه مراسم آييني آنان براي دفن مردگان شان چه بوده است؟»
به دليل پايان زمان كاوش و حفاري در شهر سوخته، ادامه بيرون آوردن اين سكو و سازه هاي اطراف آن به سال آينده موكول شد.
شهر سوخته پنج هزار سال پيش، كلان شهري در اوج تمدن و پيشرفت در هنر و صنعت بوده است. هنوز كسي نمي داند كه اين شهر به چه علت از بين رفته و نام اصلي آن چه بوده است. در واقع باستان شناسان هر چه بيشتر در اين منطقه كاوش و حفاري مي كنند، به سئوالات بي پاسخ بيشتري بر مي خورند. اين محوطه پيش از تاريخ درچند كيلومتري شهرستان زابل قرار گرفته است.

یکشنبه، 23 اسفندماه 1383

 موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ