سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳۸٤ :: ۱:٠۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

تجربه يک معمار:

 

 

 

شما با شناخت کاملی که از خانه تان داريد قادر به فکر کردن در مورد آن و تغييرش هستيد. حال زمانی است که باید کارها را تعريف کنيد و برای آنچه می خواهيد انجام شود روی کاغذی اولويت بندی کنيد.

لازم است به اين نتيجه برسيد که اقدامات لازم شامل چه چيزهايی است؟ اضافه کردن فضاهای جديد، تغيير و گسترش فضاهای موجود يا به طور ساده فضاهای غيرکاربردی را کاربردی کردن؟

ممکن است لازم باشد یک چيز کاملا جديد را به خانه اضافه کنيد يا شايد قسمتهای ناتمام را به اتمام برسانيد، زيرزمين يا اتاق زيرشيروانی را به فضايی قابل زيست تبديل کنيد، يا شايد هم  چيزهايی را که قبلا در منزل داشته ايد جابجا کنيد!

دو برابر کردن مساحت خانه با الحاقات جديد را نمی توان با قرار دادن دو حمام در يک اتاق پشتی کوچک تامين کرد اما مراحل در کل عمليات ضرورتا فرقی نمی کنند. يک پروژه بزرگتر، زمان بيشتر، پول و دردسر بيشتری طلب می کند اما اصولا اصول تفاوتی نمی کنند.

با توجه دقيق به پروژه تان، اولين قدم اين است که بدانيد چه می خواهيد؟ بنابراين لازم است در خواسته هايتان جستجو کنيد. گام بعدی در طول ساخت و ساز خلق پلان هايی است که با قواعد محلی خانه مطابقت می کند. با بررسی بيشتر پلان ها بايد نظرات مختلفی در مورد سبک و مصالح هانه داشته باشيد و به تعداد زيادی از سئوالات خودتان يا طراح و معمارتان پاسخ دهيد.

کسانی که تحصيلات خاصی ندارند( چه در زمينه طراحی و چه ساير زمينه ها) - در واقع بيشتر صاحبان خانه ها- خيلی به سختی می توانند خواسته های معمارانه شان را توضيح دهند. آنها معمولا چيزی را که دوست ندارند شرح می دهند: «من واقعا تصور می کنم آشپزخانه فلانی وحشتناک بود. اين طور نيست؟»! اما زنان و مردان تحصيلکرده و اهل تفکر اغلب زمانيکه وقت شرح دادن خواسته هاست ساکت می شوند و يا من من کنان جملاتی از قبيل:« می دانيد، چيزی که من  می خواهم...ممم يک حس خاص است...چطور بگويم؟ ...من می خواهم عالی به نظر برسد. روشن، گرم و دوستانه باشد و البته خيلی گران در نيايد(!)...بله اين چيزی است که می خواهم» تحويل شما می دهند. و البته همه ما می دانيم که اين حرف ها هيچ نيستند و هرگز کمکی به طراحی نخواهند کرد!!!  

 

 

 موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ