پنجشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٤ :: ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

پی نوشت: مطالب بيشتر راجع به اين مطلب را می توانيد در اين آدرس بخوانيد:http://www.irvani.com/architectur/payannameh.htm

 

به نام خدا

دوشنبه ۲۳ آبان ماه خانم ايروانی پايان نامه خود را در مورد مجتمع فرهنگی و هنری و اموزشی معلولین با نگاه دوم . ( متناسب سازی شهری برای معلولین با تکیه بر مطالعات میدانی در شهر تهران ) دفاع خواهد کرد. از کليه علاقمندان دعوت می شود برای شرکت در جلسه دفاع پايان نامه کارشناسی ارشد در تاريخ ذکر شده ساعت ۱۰:۴۵ صبح به آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد مراجعه نمايند.

 

 

چکيده

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني در حدود 10 درصد از جمعيت جهان دچار نوعي معلوليت ميباشند . كه رقمي قابل توجه است . در سالهاي اخير در اكثر كشورهاي دنيا طراحان فضاي شهري و ساختمان هاي عمومي و آموزشي، حسب مورد به لحاظ نياز مبرم جامعه اقدام به طراحي فضاهايي نموده اند كه عملا استفاده از آن ها براي معلولين راحت تر  و موجب گرديده تا فعاليت روزمره  اين قشر از جامعه در محيط هاي شهري و ساختمان هاي عمومي امكان پذير گردد .

اما در اين بين بعد از انقلاب اسلامي نظام شهرسازي و معماري دستخوش تغييراتي شده است كه مي توان از بين آن ها رشد چشمگير شهرها و مناطق جنگ زده و ساير نقاط بخصوص تهران عنوان نمود . كه اين رشد باعث كم شدن توجه به امور شهري و تجهيزات شهري و روان سازي ساختمان هاي عمومي به شمار مي آيد . در حقيقت در اين پروژه سعي در نگاه دوباره به اين سمت و سو داشته و اين مسير را براي اين اهداف پيموده است :

در ابتدا به بررسي قوانين و استاندردهاي معلولين پرداخته و شناخت معلوليت و چيز هايي كه نياز دارند را مورد تجزيه و تحليل قرار ميدهد .

در بخش مطالعات ميداني  موضوعات زير بررسي شده است : و شامل  مطالعات ميداني ؛ مطالعات تطبيقي و بررسي تمامي مدارس استثنايي شهر تهران (نمونه آماري ) و توجه به عناصر آنها . بررسي عناصر شهري و تجزيه و تحليل و ارائه راهكار به صورت عملي . بررسي ساختمان هاي عمومي در شهر و نگرش چالشها و پتانسيلها  و ارائه راهكار هاي تحقيقي .

در بخش  مطالعات تطبيقي

بررسي بهترين مدارس جهان  كه شامل 300نمونه از برندگان مدارس در سالهاي 2000 -2005 نشان داده شده است كه هدف اين كار بيان استاندارد هاي ان ها به صورت عملي و تطبيق آن با نمونه هاي كشور ايران ميباشد . 

با توجه به اينكه آخرين مرحله پايان نامه؛  طراحي مجتمع علمي فرهنگي هنري معلولين ميباشد و موقعيت سايت در خيابان وليعصر بالاتر از ميدان ونك در نزديكي چهاراه ميرداماد واقع شده است .

 لذا براي استفاده هر چه بيشتر از اين مطالعات و تطبيق آن ها در " عمل " قبل از طراحي اقدام  به بسترسازي در كل مجموعه نموده ( طراحي ميرداماد و ونك به عنوان گره هاي شهري ) و بعد به طراحي مجتمع به عنوان يك موضوع جديد  پرداخته ام . در حقيقت؛ ديدگاه معماران و شهرسازان قبل از پرداختن به يك موضوع جديد به محيط خود و اطراف سايت توجه كنيم . و بستر سازي مناسبي را داشته باشم . كه در اين رساله بخشي از اهداف طراحي بوده است . طراحي مجتمع علمي فرهنگي هنري معلولين نتيجه اين تز ميباشد.

نکته: هرگونه برداشت با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

 

 موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ