دوشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٥ :: ٥:٥٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

این نوشته در نقش نو ۱۸و ۱۹ چاپ شده است.

آقاي شهردار ما انتظار ديگري داشتيم!


نشست علمي تخصصي نور پردازي شهري كه به ادعاي برگزار كنندگان، اولين در ايران بود در روزهاي 26 و 27 دي ماه در هتل پارس مشهد برگزار شد. بر خلاف اطلاع رساني نسبتا دير هنگام و عدم ارتباط كافي با مراكز دانشگاهي ( به خصوص مراكز دانشگاهي مشهد كه داراي رشته هاي معماري و شهرسازي هستند)، استقبال خوبي از نشست صورت گرفته بود. ( هر چند به گواهي سايت نشست 50 درصد از سازمان هاي دولتي، 40 درصد از دانشجويان و 10 درصد به طور آزاد ثبت نام كرده بودند)

برنامه ها نسبتا منظم (لااقل در اولين روز كه من شخصا حضور داشتم) زمان بندي شده بود و پذيرايي ها در زمان مقرر و به شكل قابل قبولي انجام مي گرفت! اما همه ما مي دانيم كه عناصر تشكيل دهنده يك همايش علمي تنها محدود به موارد ذكر شده نيست. باعث بسي خوشحالي است كه اعضاء شوراي شهر مشهد پي به كمبود فضاي علمي تخصصي بردند و چه خوب كه پيشنهاد برگزاري چنين همايشي را دادند و چه خوبتر كه اين پيشنهاد پذيرفته شد. اما آيا  نبايد از كادر مجرب تر و متخصص تري در اين زمينه دعوت به همكاري مي شد؟ آيا اساتيد معمار و شهرساز دانشگاه ها نمي بايست به طور خاص براي شركت و قضاوت در اين نشست دعوت مي شدند؟ آيا مجري برنامه نبايد تنها به ذكر زمان سخنراني ها و معرفي سخنران ها اكتفا مي كرد و آيا جرات اظهار نظر وي نشانه علمي نبودن نشست نيست؟

مهندس بني هاشمي شهردار مشهد

دعوت از سخنراناني كه هريك در زمينه تخصصي خود افرادي صاحب نام و زبده هستند هرگز نمي تواند نشانه يك همايش علمي مفيد باشد. موضوع نورپردازي شهري پيش از آنكه به هر چيزي مربوط شود به شهرسازان متخصص و صاحب تجربه در مورد موضوع و سپس به شهرسازان به طور عام، شهرداران داراي تخصص و معماران مربوط است.

سخنرانان اين نشست عبارت بودند از:

1-     پرفسور حبيب ا... آيت اللهي      دكتراي تطبيقي و تحليلي هنر

                                                دكتراي هنرهاي تجسمي

                                                داراي مدرك D.E.A  در شهرسازي

2-     پرفسور محمد منصور فلامكي     دكتراي معماري

3-     استاد عبدالرضا چارئي              كارشناس ارشد گرافيك

4-     استاد عباس محسني              تحصيلات خارج فقه و اصول

5-     دكتر ساسان سواد كوهي فر     دكتراي شهرسازي

6-     دكتر سيد غلامرضا اسلامي       دكتراي برنامه ريزي توسعه ( درون زدائي)

بدون هيچ استثنائي سخنرانان روز اول در صحبت هاي خود به تخصص خاصشان مي پرداختند و اين امري طبيعي است. صحبت هاي دكتر فلامكي به بحث فضا و صحبت هاي استاد چارئي به گرافيك ( و بحث شيرين و عكس هاي جذاب تاچ گرافيك ) وصل مي شد و ما هيچ كدام نفهميديم كه ارتباط اين موضوعات با نورپردازي شهري دقيقا چيست؟ اگر بخواهيم جانب انصاف را رعايت شود بايد گزارش داد كه دكتر فلامكي در انتهاي سخنراني خود اسلايدهايي از بناهاي نورپردازي شده را نشان دادند. كاري نداريم كه نورپردازي برج العرب در صحبت هاي ايشان به عنوان يك نمونه ناموفق و در صحبت هاي يكي از سخنرانان روز بعد ( طبق صحبت يكي از دوستان) به عنوان نمونه اي موفق معرفي شد!  و هيچ راه كار علمي و عملي اظهار نشد. به هر حال ما دانشجويان معماري و شهرسازي مسلما براي شنيدن اين نوع صحبت ها در 2 روز سرد و برفي نيامده بوديم. ( بماند كه دوستان كناري من با عجله مشغول نت برداري  از صحبت هاي پرفسور آيت اللهي در مورد ظلمات و نور  بودند  اما اين را مي گذاريم به حساب عادت به نوشتن در همايش ها بدون هيچ انديشه خاصي)

 در اينجا بخشي از صحبت هاي ضبط شده را عينا مرور  مي كنيم: ( تنها بعضي از جملات از حالت محاوره اي در آمده اند و دخل و تصرف ديگري صورت نگرفته است)

مهندس بني هاشمي، شهردار مشهد: « ولي ما بسياري از نيازمندي ها را داريم كه به آنها با ديده يك واقعيت و يك نعمت نگاه نمي كنيم، ولي آن كسي كه جهان را آفريده در تربيت انسان هشدارها و تذكراتي را به او داده »...
« از اعصار مختلف و در بين اقوام مختلف و بيان آنها براي اينكه انسان چگونه زندگي بهتري را مي تواند داشته باشد و چي هست، از كجا آمده و به كجا خواهد رفت و وقتي مي بينيم كه اسلام در رابطه با نور و در رابطه با شب و روز در قرآن بارها يادآوري مي كند و حتي شب و روز را به عنوان يكي از نعمت هاي خداوند براي بشر و براي زندگي بشري نام مي برد ...»

پرفسور آيت اللهي، مهمان ويژه نشست: « از امير المومنين عليه السلام در روضه كافي حديثي هست، معذرت مي خواهم در خود اصول كافي حديثي هست كه مي فرمايند نور خداوند...، نورهاي  سرخ است و سبز است و زرد است و سفيد... بعد مي فرمايند سفيد، نور دانش خداوند است. يعني دانشي كه به شما افاضه مي شود از نور خداوند...است كه به شما افاضه مي شود و هنر هم كه قلمرويي از دانش است با ويژگي هاي ديگري كه اساسش شناخت زيبايي هاي الهي هست همان گونه افاضه مي شود به اين زندگي...»

( شايد اين صحبت ها، صحبت هاي درست و قابل قبولي باشد اما با اين حساب صفت علمي تخصصي را بايد از موضوع نشست حذف كرد و حتي احتمالا بهتر است خود موضوع نيز عوض شود. براي مثال ماهيت نور از منظر اسلام يا چيزي شبيه به اين.)
 نكته ديگري كه بايد گفت اين است كه درست است كه تشكر و احترام و قدرداني بسيار پسنديده است اما آيا اين درست است كه يك سخنران در طور سخنراني يك ساعته خود هفت يا هشت بار از يكي ديگر از سخنرانان تشكر كند؟

بايد گفت كه طبق صحبت هايي كه از روز دوم شنيده ام ظاهرا تفاوت چشمگيري با سخنراني هاي روز اول وجود نداشته و تنها برنامه زمان بندي كمي در اثر بي نظمي هاي رايج دگرگون شده است، با اين وجود به گواهي شركت كنندگان روز دوم موضوع سخنراني هاي آخر بيشتر به نورپردازي شهري مربوط مي شده است!

در نهايت نشست نورپردازي شهري يا بهتر بگوئيم اولين نشست علمي تخصصي نورپردازي در ايران عليرغم تمام تلاش هايي كه شد تجربه موفقي نبود. متاسفانه موضوعات سخنراني ها سطحي و دور از محور اصلي و صحبت هاي كمي نزديك تر به موضوع نيز فارغ از زمينه بودند. مگر نه اين كه اين نشست در مشهد، شهري كه آرام آرام دارد نشانه هاي كلانشهر شدن را پيدا مي كند برگزار مي شد؟ ( هر چند رئيس سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد در صحبت  خود اعلام كردند كه مشهد بزرگترين كلان شهر مذهبي دنياست !) و آيا موضوع زيارت و بحث پروژه هاي مرتبط با آن موضوعات كوچكي بودند كه هيچ  فرد سخنراني به طور جدي به آن نپرداخت.

در پايان چون برگزار كننده اين نشست سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد بود به عالي رتبه ترين فرد اين سازمان تنها مي توان اين گونه گلايه كرد:

 آقاي شهردار ما انتظار ديگري داشتيم!

 

 

 

 موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ