یکشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٦ :: ٩:۱۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

خلاقیت یک مفهوم دارد و یک معنای لغوی. آنچه بیشتر در اطرافمان می بینیم تجلی معنای لغوی آن است که از خلق و ساختن می آید. انجام هر کاری برای بار اول در هر زمینه می تواند معنای مفهومی خلاقیت باشد. با این تعریف تمام اکتشافات و اختراعات از ذهن خلاق کاشف و مخترع نشات گرفته اند. ما همیشه برای انجام کارها یکسری اصول اولیه را فرا می گیریم. بهتر است بگوییم اصول اولیه انجام کار از منابع مختلف و متفاوتی از رسانه ها گرفته تا  پدر و مادر و محیط اطراف به ما آموزش داده می شوند. در واقع خلاقیت به اعتقاد شخصی من پس از آموزش همان اصول اولیه ظاهر می شود. اینجاست که ذهن خلاق و ذهن تابع از یکدیگر تمیز داده می شوند. نکته ای که باید در همین ابتدای مطلب به آن اشاره کنم این است که مسلما مطمئن ترین راه برای انجام هر کار تبعیت از همان اصول اولیه است که  بارها توسط افراد مختلف آزمایش شده است. اما این روش هرگز وضعیت کنونی را دگرگون نخواهد ساخت هر چند مطمئن ترین راه باشد. پس اولین نتیجه خلاقیت تغییر اصول اولیه است.

تنها موضوعی که در مورد خلاقیت کمی نگران کننده است زمان دار بودن آن است. هر کار خلاقانه ای، چه بنیادی و چه سطحی بعد از گذر زمان معلومی به تجربه بدل می شود. در نتیجه تکرار یک خلاقیت تنها بهره گیری از تجربیات گذشته ذهنی خلاق است که در زمان خود بسیار تاثیر گذار بوده است.

حال باید دید چه عواملی در بروز خلاقیت موثرند. من شخصا معتقدم که خلاقیت یک توانایی ذاتی است. همانند خیلی از حس های دیگری که در افراد بشر موجود است مانند عاطفه، نوع دوستی و بسیاری حس های دیگر. اما همانند همین حس ها در تمام افراد به یک اندازه یافت نمی شود. علاوه بر این برای تبدیل این نیروی بالقوه به بالفعل زمینه هایی مثل تحصیل، در بعضی شرایط امکانات و در بعضی مواقع کمبود امکانات، پذیرا بودن جمع یا جامعه حاضر از لحاظ فکری و نحوه برخورد با ایده های خلاقانه بر بروز آن به شکلی صحیح بسیار تاثیر گذارند.

معماری خواه به نظر عده ای علم باشد خواه به اعتقاد بعضی هنر و با تلفیق این دو، همواره با هر دو وجه خلاقیت، معنای لغوی و مفهوم آن، درگیر بوده است. خلاقیت در دنیای معماری همانند یک برنامه نرم افزاری و با بهره گیری از سخت افزارهایی که دارد، ایده های جدید و نابی را مطرح می کند. ایده هایی  که طیف وسیعی را به خود اختصاص دهند که می تواند از کانسپت اولیه طرح شروع شود و فرایند طراحی، نوع مصالح مصرفی و بسیاری موضوعات کوچک و بزرگ دیگر را شامل شود. من فکر می کنم یک انسان خلاق در هر زمینه و رشته ای می تواند فرد خلاقی باشد. نکته مهم دیگر که اختصاصا در مورد خلاقیت در معماری می خواهم بیان کنم ( هر چند معتقدم در تمام امور هم همینگونه است) این است که خط دادن از خط کشیدن مهمتر است. یک معمار خلاق می تواند تنها با یک نظر و ایده دنیای معماری را متحول کند. چه بسا اتفاقات بی شماری در طول تاریخ که همه نتیجه ذهن های خلاقی بوده است. ذهن های ایده پردازی که بدون دیده شدن اتفاقات و تحولات مهمی را رهبری کرده اند.موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ