چهارشنبه ٥ تیر ۱۳۸٧ :: ۳:٠۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

مجله چلچراغ شماره ٢٩٩ مطلبی دارد با عنوان ایران نهصد سال پیش. دو بخش از آن را که برایم جالب بود در ادامه آورده ام. ظاهرا منبع مطلب کتاب عجائب المخلوقات محمدبن محمود بن احمد طوسی بوده است.

 

نکته: این عکس ارتباطی با یادداشت ندارد و صرفا یک عکس قدیمی است.

 

توضیح عکس:سمت چپ میرزا محسن‌خان قزاق‌باشی مترجم ناصرالدین شاه که توسط روس‌ها ربوده‌ و مفقود شد. سمت راست همسرش تاج‌الملوک که پس از مفقود شدن شوهر تا آخر عمر از خانه بیرون نرفت. به سال 1298 شمسی برای امتحان دوربین توسط اخسان کمالویچ استاد عکاسی ناصرالدین شاه گرفته‌شد.

منبع: سایت فلیکر

 

خراسان:

بزرگ ولایتی است...معاون اسلام باشند و جمالی دارند و هیبتی و همسایه ترکانند...و بدان که خراسان خاک مبارک است و در آن شهرهای معظم و اهل وی بسیار زیرک. علما و فحول از آنجا خواست. معاونت دین کنند و نصرت اصحاب حدیث کنند و به دانش ترجیح دارند به دیگران.

 

خوزستان:

 

ولایتی است پر نعمت اما هوای فاسد دارد و اهل وی از آن ولایت گریزان در تموز. چون اهل اصفهان کی بهر اقلیمی کی روند صنفی بینند از اهل اصفهان و خوزستان. یکی سبب آنکه دوست دارند بر جمع مال دیگر آنکه مردم از جای نیک انتقال کمتر کنند. خوزستان زمینی است سهل و جویها روان دارد و آب را یخ نبندد. اهل وی زرد روی باشند و نزار ( از گرما) و اندک تند خوی. و متاع آن:شکر و قند و ترنج و لیمو پنج انگشت و جامه ها نیکو و دیباج ها فاخر و حریر و ابریشم بسیارو خطه ایست آبادان. شهرها بسیار و مایل به عبادات و دین دار.

 موضوع مطلب : روزمره


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ