پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧ :: ٥:۱٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

Une journée à paris: La Grande Arche de La Défense

طاق بزرگ لا دفانس در یکطرف رود سن واقع شده است. این طاق در انتهای محور تاریخی ای که از لوور به سمت champ elysee و طاق تریمف (طاق نصرت) کشیده شده  جا خوش کرده است. یکی از پروژه های بزرگ (طبق  برنامه 15 بیلیون فرانکی میتراند  برای ایجاد یکسری از مونومان های مدرن به منظورنشان دادن نقش سمبلیک مرکزی فرانسه در هنر، سیاست و اقتصاد جهانی در اواخر قرن بیستم)، طاق نصرت مدرن بود که در اصل یک ساختمان اداری 35 طبقه ای و یادواره ای از کاپیتالیسم ست. محوطه ای که لا دفانس را در بر دارد محلی برای برج های اداری مدرن است که 14 شرکت برتر را در خود جای داده است.

طرح ون اسپرکلسن به وسیله میتراند در یک مسابقه بین المللی به خاطر "خلوص و قدرتش" برگزیده شد. ون اسپرکلسن از انجام پروژه پیش از اتمام آن عدول کرد  و شایعات حاکی از نارضایتی رو به رشد او از طراحی خودش بود. او پیش از اتمام کار جان سپرد.

راهنمایان توریست ها مشتریان خود را با بیان ابعاد تحسین بر انگیز طاق و ایستایی آن جذب می کنند: هرضلع 110 متر طول دارد؛ طاق 95000 متر مربع فضای اداری دارد. این بنا به طورمشخص، بزرگترین و مدرنترین در میان پروژه های بزرگ است.

 

 

علاوه بر این برتری ها خوشایند ترین جنبه این طرح عدم تقارن غافلگیر کننده  آن است. لا دفانس 6 درجه از مرکز محورش که امتداد خطی از کاخ الیزه بود، چرخیده است. این چرخش بخشی از طرح اصلی نبود اما در اجرا انجام شد چون ستون پل هایی که سازه را نگه می داشتند ممکن بود به خاطر مجموعه تونل های زیر سایت مقاومت لازم را نداشته باشند.

 موضوع مطلب : معماری امروز


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ