یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸ :: ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

شاید تا بحال به این نکته دقت نکرده باشید که کارفرمایان می توانند باعث ایجاد تغییرات کوچک یا اساسی در سبک های معماری شوند. و البته این نکته وقتی جالبتر می شود که کارفرما یک خانم باشد.

 

یکی از این کارفرمایان خانم، تروس شرودر بود. تروس در اواخر قرن 19 در شهری در شرق هلند به دنیا آمد. پدرش مالک یک کارخانه نساجی بود و مادرش زمانی که او 4 سال داشت از دنیا رفته بود. پدر تروس دو سال بعد از فوت همسرش دوباره ازدواج کرد ولی تروس هرگز با نامادری اش کنار نیامد. او بعد از اتمام تحصیلات مدرسه، در داروسازی تحصیل کرد. در سال 1911 با وکیلی (فریتز شرودر) که از خودش 11 سال بزرگتر بود اما همانند خود او کاتولیک بود ازدواج کرد و صاحب 3 فرزند شد. آنها خانه بزرگی داشتند که اتاق های کار فریتز در همکف آن قرار داشت. در واقع زندگی تروس از زمانی تغییر کرد که فریتز به او این امکان را داد که یکی از اتاق های منزل را با سلیقه خودش طراحی کند و این آغاز آشنایی او با معمار هلندی گریت ریتولد بود.

 

ریتولد با توصیه های تروس اتاق را برایش طراحی کرد و تروس به قدری به این طراحی ها علاقه نشان داد که به عنوان همکار در بعضی از پروژه های ریتولد او را همراهی می کرد.

خانه ریتولد شرودر یکی از این بناهاست.

در واقع انتخاب ریتولد از سوی تروس او را به سمت ساخت خانه ای غیر متعارف در اوترخت هلند کشاند که تبدیل به نمونه ای مهم در جنبش " د استایل" شد.

 موضوع مطلب : معماری دیروز


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ