پنجشنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸۸ :: ٥:٤۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی
به نام خدا
photo | isna-Alireza Sotakbara
همزمان با برپایی دومین جشنواره تجسمی فجر، عکس‌های انقلاب «میشل ستبون» در موزه هنرهای معاصر اهواز بر روی دیوار خواهد رفت. این نمایشگاه بخشی از جشنواره دومبن جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که از شنبه 12 بهمن در تهران و 4 استان دیگر از جمله خوزستان و شهر اهواز افتتاح خواهد شد و تا 12 اسفند ادامه خواهد داشت.


به گزارس ستاد خبری دومین جشنواره تجسمی فجر،  نمایشگاه عکس«میشل ستبون»  بخشی از جشنواره دومبن جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که از شنبه دوازدهم بهمن در تهران و 4 استان دیگر از جمله خوزستان و شهر اهواز افتتاح خواهد شد و تا 12 اسفند ادامه خواهد داشت.

میشل ستبون عکاس صاحب نام فرانسوی است که در زمان انقلاب و اوایل جنگ، در آژانس عکس سیپا مشغول به کار بوده و مجموعه آثاری از این دوران دارد. آنچه در این نمایشگاه ارائه می‌شود، بیست عکس از مجموعه‌ای چهل و دو قطعه‌ای از انقلاب ایران است که بخش عکس واحد تولید صدا و سیما، دو دهه قبل خریداری کرده است.

این عکس‌ها سال گذشته و در حین برگزاری نخستین جشنواره تجسمی فجر در گالری شماره یک موزه هنرهای معاصر تهران در معرض دید قرار گرفت. این مجموعه نفیس شامل 20 قطعه عکس سیاه و سفید است که از حضور مردم در تهران سال 57 عکاسی شده است.

میشل ستبون در این عکاس‌ها احساس مردم در مقابل نیروهای گارد و نیز ظلم و ستم و جنایات گارد سلطنتی بر مردم را نشان می‌دهد. ستبون پس از پایان فعالیت‌اش در سیپا، کار خود را با آژانس‌های معتبر عکس و روزنامه‌های بزرگ سراسر دنیا ادامه داده  و از سال 1991 به صورت آزاد فعالیت می‌کند.

گفتنی است دومین جشنواره تجسمی فجر در رشته‌های نقاشی، مجسمه‌سازی، سفال و سرامیک، نگارگری، خوشنویسی، عکاسی، کاریکاتور و بخش مقالات در تهران و 4 شهر دیگر برگزار می‌شود که رشته نگارگری با زیرشاخه‌های تذهیب، تشعیر، گل و مرغ، نقاشی ایرانی و رشته خوشنویسی با زیرشاخه‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و خط‌نقاشی خواهد بود. همچنین در همه رشته‌ها موضوع آثار آزاد بوده و تنها در رشته عکاسی آثار با موضوع اقوام ایرانی هستند.

منبع: نمادینه دات کامموضوع مطلب : عکس / خبر


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ