جمعه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٩ :: ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

گلستان حضرت ابراهیم علیه السلام با مساحتی در حدود 24000مترمربع، در شمال مجموعه تفرجی اراضی عباس آباد، در تقاطع خیابان دیدار وبزرگراه آفریقا واقع شده است. چهار برج آتش در محدوده ای از آب نماهای متنوع در عین ایجاد محیطی سرزنده و جذاب در ساعات مختلف شبانه روز، نشانه هایی شاخص در بخش ورودی اصلی مجموعه اراضی عباس آباد را سامان داده اند. ورودی اصلی مجموعه از بزرگراه حقانی بعد از جهارراه جهان کودک می باشد.همچنین دسترسی فرعی برای پیاده و دوچرخه از محور دیدار پیش بینی شده است.

این محدوده به عنوان یکی از ورودی های اصلی مجموعه تفرجی اراضی عباس آباد، و امکان درک در دو مقیاس پیاده و سواره اهمیتی دوچندان یافته است. در این میان با در نظر گرفتن این دو مهم مبنا، ورود به پارک با استفاده از دو عنصر اثرگذار در مقیاس کلان در کنار بزرگراه (به عنوان علامت های شاخص شهری) و همچنین با استفاده از گذر پیاده در کنار پل و عبور از صفحه آب، تغییر ماهوی فضایی برای بیننده و بازدیدکننده به صورت عام و سپس به صورت منفک شکل می گیرد.

 

فضای داخلی پارک پس از ورود توجه هر بیننده را در مواجهه با ستونهای منقوش با مفاهیم اسلامی- حماسی دو چندان خواهد کرد. ستونهایی که با تناوب هجمه هایی از آتش را برای بیان داستانی برگرفته از حقایق گذشته شعله ور می سازد.

وآب؛ آبی جاری، آبی پر حیاط و آبی پاک کننده، برای تطهیر کوه در میان این داستان ها جاری است.

 مبنای طراحی مسیرهای آب در این پارک بر اساس مفاهیم جاری بودن، مرئی و مخفی شدن، لطافت، هیجان و نهایتاً ادامه حیات جاری نوع موجودات تا روز نهایی شکل گرفته است.

Link to:http://abasabad.tehran.ir/Default.aspx?tabid=23498&language=en-US

--------------------------------------

منبع: سایت عباس آباد دات تهران دات آی آرموضوع مطلب : معماری امروز / معماری ایران


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ