یکشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٩ :: ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

مهم: در پایان این هفته ٢۴ اردی بهشت ٨٩ جمع بندی نظرات دوستان در مورد این نوشته انجام خواهد شد. جمعه شب نظر دهی برای این پست غیرفعال شده و ظرف یکی دو روز بعد از آن نتیجه و جمع بندی اعلام خواهد شد.

یادداشت یکشنبه: به خاطر گرفتاری های پیش بینی نشده من احتمالا تا آخر هفته جمع بندی اعلام خواهد شد.

 

ضیافت های معماری: آری یا خیر؟ چرا آری؟ چگونه؟ چرا خیر؟

 

پائیز 86 بود که استاد کوروش رفیعی با اعلام موضوعی بسیار ملموس تحرک جدیدی را در دنیای وبلاگ های معماری تحت عنوان ضیافت معماری آغاز کرد. پیغام بسیار ساده بود و خیلی زود در وبلاگ ها منتشر شد:

 

"خانه از ازل تا ابد با معماری عجین بوده و خواهد بود و هر معماری با این موضوع از آغاز کار حرفه ای درگیر است هیچوقت نمی توان گفت که مسئله ی خانه حل شده است. همواره برای اندیشیدن و پیدا کردن راه حل های جدید موضوع و بستر تازه ای است و نیاز به مطالعه و کنکاش در آن همواره وجود دارد.

  من از تمام دوستان معمار و غیر معمار و همچنین از خودم دعوت می کنم در مورد٬خانه٬مطلبی معمارانه یا کلی بنویسند. از آنجا که بعضی از این دوستان پیشتر راجع به این موضوع نوشته اند لطف کرده مطلب جدید بنویسند .

دوستانی هم که وبلاگ ندارند همینجا نظر بدهند کفایت می کند.

 قبلآ از زحمات شما کمال امتنان را داریم."

 

در این فراخوان تاکید شده بود که "این مطالب قرار نیست جایی چاپ شود و جایزه ای هم در کار نیست .فقط همینطوری برای اینکه دور هم باشیم این درخواست را مطرح کردم."

 

 

 

 ضیافت های معماری اینگونه به وجود آمد و با گذشت 2-3 ضیافت در حال تکمیل شدن بود. این بین خیلی ها دست به انتقاد هایی که متاسفانه خیلی هم سازنده نبود زدند و نظر خیلی ها را که تازه داشتند با این فعالیت مجازی آشنا می شدند تغییر دادند. همچنین  یکی از ضیافت ها با معلق کردن و عدم توجه درست به وظایف میزبانی اش (به اعتقاد شخصی من )سیر نزولی ضیافت ها را باعث شد.

نمی خواهیم تنها از گذشته و اتفاقاتی که طی این مسیر 2 سال و نیمه افتاده است یاد کنیم و افسوس بخوریم که چرا اتفاق افتاد و اگر نمی افتاد چه می شد و چه نمی شد؛ چرا که با وجود تمام این ها ضیافت هنوز هم دارد برگزار می شود. ( فارغ از کیفیت برگزاری ضیافت های اخیر)

دلیل نوشتن این یادداشت دقیقا همین جمله داخل پرانتز بالاست: کیفیت برگزاری ضیافت های اخیر

چند نفر از دوستان وبلاگ نویس معمار و من به این فکر افتاده ایم که با برگزاری یک هم اندیشی ساده و دوستانه در مورد ضیافت ها بار دیگر این فعالیت مجازی را که شاید کمی از مسیر اصلی اش دور شده است به سازی کنیم.

 

مطلب مرتبط:

http://ninashahrokhi.persianblog.ir/post/675/

--------------------------------

لینک١: سکونتگاهی برای همه (فرناز ضرابیان-محمدرضا منعام)

لینک ٢: معمارشیتکت (مهدی مطلق)

لینک٣: کلوناد (علی اعطا)

لینک۴: ارگشهر (امیرحسین دهقانی)

لینک۵: معماری و شهرسازی (محمدحامد موسوی)

 

کامنت ها:

١- آرش پور اسماعیل از وبلاگ فضای رویداد:

"به نظر من ادامه مسیر با بهبود کیفیت ضیافت ها تنها در صورتی میسر خواهد بود که ایده های جدیدی مطرح شود وگرنه شخصا ادامه وضعیت کنونی را مدتهاست که چندان مفید نمی دانم."

٢- مهدی مطلق از وبلاگ معمارشیتکت:

"من فکر میکنم موضوعات باید ساده تر شفاف تر و بحث انگیز تر باشد (1) محیط فیزیکی وبلاگ میزبان آمادگی لازم را داشته باش (2) پیشینه مثبت علمی و نوشتاری و مقبولیت او به جذب افراد کمک میکند (3) هدفدار بودن و مفید بودن همانطور که آقای پور اسماعیل اشاره کردند ...(برای دیدن نظر کاملتر به لینک ٢ بالا توجه کنید) "

٣-بهرام هوشیار یوسفی ار وبلاگ هنر و معماری:

"چرا این ضیافت را ویدیویی نمی کنید. هر کسی 100 ثانیه فیلم بسازد که یا خودش حرف بزند یا یک سری تصویر یا از یک جایی. اگر حرف بزند رو به دوربین و نظرش را بگوید بهتر است. اگر هم انگلیسی بگوید که حرکت انعکاس جهانی دارد. "


۴- علی خیابانیان از وبلاگ میانگستره:

" منم با نظرات دوستان موافقم که رویکرد جدیدی در انتخاب موضوعات و وبلاگ ها داشته باشیم. شاید هم برخوردی متفاوت با آنچه که تا امروز برگزار شده، مثلا می تونیم از دوستان علاقمند مجموعه ای از طرح ها و اسکیس هاشون رو به صورت یک نمایشگاه مجازی در وبلاگ مورد نظر قرار بدیم، یا اینکه از دوستان حرفه ای تر در زمینه مقاله و ادبیات معماری دعوت کنیم تا مقالات مهم خودشون رو برامون بفرستن و یک مجموعه کامل از موضوعات متنوع معماری داشته باشیم. مثلا مجموعه مقالات فلان شخص یا معمار، شایدم بتونیم چاپشون کنیم.  می تونیم مسابقه اسکیس  برگزار کنیم (شبیه مسابقه وبلاگ ها) من آمادگیم رو برای جوایز از الان اعلام می کنم. ضیافت ها برنامه جالبیه ولی باطبع هر کاری نسبت به شرایط محیط و مخاطب ها دارای فراز و نشیب هایی خواهد بود که باید روحی جدید در آنها دمید."

 ۵- تذکر:

"1_17 ضیافت تاکنون 17 میزبان داشته است. میزبانان به جز یکی دو مورد وظایف ساده و اصلی میزبانی را انجام داده اند. اطلاع رسانی کرده اند و رای گیری برای موضوع. اما 17 ضیافت تاکون برگزار شده است ولی شرکت کنندگان _وبلاگ نویسان و یوزر های دیگر _ به تدریج از میزان مشارکت کاسته اند.
2_ضیافت ها ساختار ساده و بسیار انعطاف پذیری دارد.میزبانان وظایف سخت و پیچیده ای ندارند. وبلاگ نویسان و یوزر ها هم فقط کافی است که نظری داشته باشند. انتقادی بنویسند. تایید یا اظهار نظر مثبتی بکنند یا به هر ترتیبی "عقیده ار را که نسبت به موضوع ضیافت " دارند "بیان کنند".
3_تکامل و بهبود یا در سطح سادگی و انعطاف پذیری ساختار ضیافت ها بایستی اتفاق بیفتد. و یا در زمینه محتوی و شکل بیان.
فرم و ساختار ضیافت ها بسیار سده و راحت و انعطاف پذیر است.از این راحت تر چگونه میتوان گردهم _گویی افرادی را میسر کرد؟ضمن اینکه کسی از سخت بودن یا پیچیده بودن شرکت در ضیافت شکایتی نکرده تا نیاز به بهبود ساختار ضیافت باشد.
اما در سطح محتوی و شکل بیان : این سطح مربوط به شرکت کنندگان در ضیافت ها است نه میزبانان. و درست به همین دلیل است که
از تعداد شرکت کنندگان کم شده است.
قبلن نوشتم که "عقیده مند بودن " و " تمایل به بیان عقیده " لازمه شرکت در ضیافت هاست. البته حوادث  وقایع روزمره نیز درصدی از مسولیت کاهش شرکت در ضیافت ها را به عهده دارند.
شرکت کنندگان در ضیافت ها باید خلاقیت های بیشتری برای "عقیده مند بودن " و "شیوه بیان" خود به خرج بدهند. بجای اینکه عدم شرکت  در ضیافت ها را به ساختار ضیافت یا زبان فارسی_انگلیسی و یا نحوه میزبانی نسبت دهند.>یک یا دو مورد میزبانی نسبتن ضعیف در بین 17 مورد میزبانی امار خوبی است.

توجه داشته باشید که در ضیافت های اخیر هم که کمترین شرکت کننده را داشته در موقع انتخاب موضوع و رای گیری حداقل 6_7 و تا 13_14 نفر در رای گیری برای موضوع ضیافت شرکت کرده اند که این مسئله موید نظر مطرح شده در پاراگراف قبلی مبنی بر مشکل "عقیده مندی " و "مسئله بیان" در بین شرکت کنندگان است  و به ساختار ضیافت و میزبانی برنمیگردد.

اما مشکلات فوری نیز _بدلیل کم توجهی وبلاگ مویسان در لزوم شرکت در ضیافت ها_پیش امده است. مثلن میزبان ضیافت اخیر ظاهرن به عرف زمانی {محدوده عرفی دو ماهه} یا شیوه مشارکت {وبلاگ نویسان در وبلاگ خود در مورد موضوع ضیافت مینویسندو میزبان ان را لینک میدهد} و از این قبیل اشنا نیست.مسولیت این اشنا نبودن در وهله اول به میزبان قبلی که اطلاع درست به ایشان نداده و در وهله بعدی به میزبانان اسبق که هنوز به ایشان عرف میزبانی را یاداوری نکرده اند برمیگردد.
البته من فکر میکنم موضوع ضیافت در وهله اول بهتر است انتخابی و رای گیری باشد مگر اینکه میزبان به موضوع خاصی مصرانه علاقه مند باشد.
حتی در همان ضیافت  کم شرکت کننده و ضعیف بحث های بسیار جالب و جدی بین کامنت گذاران  درگرفت که نشان از ظرفیت کامنت گذاری برای شکل گیری بحث و جدل حول موضوع ضیافت دارد.  معمولن میزبانان کامنت های خود را باز میگدارند تا این بحث ها  در وبلاگ میزبان شکل بگیرد.  در دوره هایی که میزبان ضیافت کامنت گذاری را بسته نگاهداشت از رونق ضیافت کاسته شد  و علتش هم روشن است سهولت ارتباط وبلاگنویسان و یوزر ها با هم "دور هم بودن " کاهش میابد.

میتوان یک شیوه نامه ساده تنظیم کرد که رهنمود هایی از عرف میزبانی  _با بیشترین سادگی و انعطاف پذیری _ برای میزبان  و رهنمود هایی از شیوه بسیار متنوع شرکت برای علاقه مندا ن به شرکت در ضیافت را شامل باشد و اشاره ای نیز به هدف اصلی ضیافت  ها که بستری برای "دور هم بودن " در وهله اول {ساختار ضیافت} و "پیگیری علائق و اهداف فردی" در وهله دوم  {شیوه شرکت در ضیافت } داشت."

 

۶- کمال یوسف پور از وبلاگ زروان: 

 

ضیافت‌های معماری زمانی شروع شد که تقریبا شور و حال خاصی بر وبلاگهای معماری حاکم بود و تعداد قابل قبولی از وبلاگهای به روز وجود داشت که همین امر و نیز وجود میزبانان بنام و حمایتهای مهندس رفیعی عزیز باعث رونق ضیافتهای اول شد. اما به مرور هم شور وبلاگ نویسی فرو نشست و هم در انتخاب میزبانان دقت کافی به عمل نیامد تا نتیجه این شد که می بینیم.
متاسفانه به مرور زمان میزبانی به وبلاگهایی رسید که تا آن زمان در ضیافت شرکت نکرده بودند و اصولا هیچ سابقه ای از این فعالیت در ذهن نداشتند و حتی به خود زحمت ندادند نگاهی به گذشته بیفکنند. در دو مقطع نیز میزبانی به وبلاگی رسید که بیشترین ضربه را به ضیافتها زد و جالب اینجاست که ایشان همواره از مثلا مافیای وبلاگ نویسی طلبکار است.

به نظر شما میزبانانی که در طول سال زحمت تهیه حتی یک مطلب دست اول را به خود نمی دهند آیا می توانند از دیگران توقع نوشتن داشته باشند؟ آیا اصولا این افراد صلاحیت میزبانی دارند؟ جالب اینجاست که این میزبانان حتی برای ضیافتی که خود میزبانند نیز زحمت نگارش مطلب را پذیرا نمی شوند. عدم آگاهی و اشراف میزبانان اخیر به ضیافتها تا آنجاست که گاه موضوعات تکراری نیز مطرح می شود.  
بهتر است نگاهی به لینکهای دوستانتان بیندازید و ببینید چه تعداد بسیار اندکی از آنها مرتب به روز می شوند و در عوض وبلاگهای خاک خورده یا وبلاگهایی که مرتبا مطالبی را از اینجا و آنجا کپی پیست می کنند تا دلتان بخواهد یافت می شود.

واقعیت این است که جذابیتهای وبلاگ نویسی در طول این سالها افراد زیادی را به این حوزه جذب کرد که در بینشان از فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری و اساتید دانشگاه نیز وجود دارد. اما اگر دقت کنید یک دسته از ضعیف ترین وبلاگها (البته جسارتا) متعلق به همین افراد هستند که قاعدتا باید تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. به نظر من اگر این دوستان فرهیخته کمی فعالتر شوند با توجه به دامنه تاثیرگذاریشان در دانشگاهها می توانند در ایجاد شور و حال در بین وبلاگها و هر نوع فعالیت جمعی مثل ضیافتها موثرتر باشند.
با نظر "تذکر" هم کاملا موافقم که یکی از مشکلات وبلاگ نویسی و ضیافت مساله "عقیده مندی" و "مسئله بیان" در بین شرکت کنندگان است که بسیاری را از شرکت در ضیافت و طرح عقیده باز میدارد.
خلاصه کلام اینکه اول باید وبلاگهایی وجود داشته باشند که بطور مرتب به روز شوند تا ضیافت و هم اندیشی بین آنها معنا پیدا کند. اول باید میزبانانی وجود داشته باشند که خود بنویسند تا مهمانانی را پذیرا شوند و از مهمان توقع نوشتن داشته باشند.

 ٧- خشایار کاشانی جو از وبلاگ طرح و شهر:

 

"1-  آسیب شناسی ضیافت های برگزار شده خود موضوع یکی از ضیافت های آتی باشد تا با خرد جمعی بتوان بهترین راهکارها را پیدا نمود .
2- به منظور افزایش انگیزه در شرکت کنندگان (که می دانیم برای ارائه یک مطلب در حد ضیافت باید زمان بیشتری صرف کنند) راهبردی جهت ارائه ملموس تر نتایج اندیشیده شود . مثلا یک وب سایت مجزا برای درج مطالب طراحی شود یا ضمن هماهنگی مطالب به طور منظم در بخشی از یکی از مجلات معتبر معمار معماری و شهرسازی به چاپ برسد، در هر نوبت نوشتارها توسط بازدیدکنندگان امتیازدهی و بهترین مطالب معرفی شوند و....
3- موضوعات ساده تر و کاربردی تر انتخاب و در گزینش میزبانان دقت بیشتری به عمل آید.
4- به جای کلمه ضیافت، عنوانی فارسی و مرتبط با معماری و شهرسازی جهت این هم اندیشی مجازی انتخاب گردد. "
       

 ٨- داوود اسدی از وبلاگ جدیدترین ها:

"به نظر من باید نوعی انگیزه در وبلاگنویسان به وجود آورد، البته منظورم انگیزه روحی است و برای دادن انگیزه روحی باید موضوعات جذاب و هیجان انگیزی را در این ضیافت ها مطرح کنیم تا هم بشود مانور منتقدانه ای بروی آنها انجام داد و هم با توجه به فضای کنونی جامعه معماران وبلاگنویس آن را هماهنگ کرد.
ضیافتهایی هم که تا کنون انجام شده اند خیلی کمک کرده اند ولی تا ایده آل بودن فاصله بسیار وجود دارد.
و تنها راهکار ایجاد انگیزه است
وگرنه تا چند سال آینده با موضوعاتی کلیشه ای و ساده روبرو خواهیم شدف گرچه اکنون هم موضوعات وضعیت مطلوبی ندارند.
"

٩- آزاده شاهچراغی از وبلاگ یادداشت های آزاده شاهچراغی:

"به نظرم(که شاید تا حد زیادی  شخصی باشد):
زیبایی حرکت های خود جوش اجتماعی -چه واقعی و چه مجازی- باتکرار برنامه ریزی شده آنها هرگز دوباره -با همان کیفیت - رخ نمی دهد.بعید می دانم حس خوب برگزاری نخستین ضیافت ها تکرار شود. اکنون دیگر تعداد زیاد وبلاگ ها -طرحی-از ریشه -نو -می طلبد.باید طرحی نو درانداخت. "

 

 

١٠- مرتضی میرغلامی از وبلاگ ایرانشهر:

"به نظرم سوای کمبود وقت نوع ضیافتها, موضوعات انتخابی وا طلاع رسانی ها نیز بی تاثیر در عدم استقبال شخصی من نبوده اند. تا انجا که به یاد دارم قرار بود یکی از دوستان زحمت آرشیو کردن مطالب را در سایتی جداگانه بکشند که نمی دانم به کجا رسید. (وبلاگ پرنده سفید اگر اشتباه نکنم).

به هر حال به نظرم موضوعات انتخابی نقش موثری در شرکت خود من در ضیافتها دارند بنابراین شاید بشود ابتدا موضوعاتی را برای سال پیش رو تصویب کرد با نظر جمع و بعد هر میزبان یکی از آنها را به دلخواه انتخاب کند."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 موضوع مطلب : ضیافت معماری


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ