شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٩ :: ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

به نام خدا

توصیه هایی ساده برای چیدمان داخلی فضاهای خانه:

 

یکی از اشتباهات رایج در قراردادن مبلمان خانه چیدن همه آنها کنار دیوار است. تصور می شود که با این شکل چیدمان، فضای اتاق بزرگتر به نظر خواهد رسید. متاسفانه این نظریه اشتباه است و قضیه کاملا عکس آن است. این نوع چیدمان اتاق را کوچکتر جلوه می دهد و فضا کمتر قابل استفاده خواهد بود. اشتباه رایج بعدی قرار دادن مبلمان گرد یک قطعه مرکزی است. می توان گفت نیمی از این نظر درست است و استثنائاتی وجود دارد برای مثال تلویزیون و یا با کمی اهمال شومینه و یا یک دید فوق العاده.

یک اشتباه عمومی برای آنها که علاقه بسیاری به تلمبار کردن وسایل دارند، داشتن تعداد بسیار زیادی از مبلمان و سعی در قرار دادن آنها در تنها یم فضاست. زمانی که صحبت از طراحیست مبلمان کمتر همیشه بهتر است. ما نمی خواهیم دوباره به سبک دکوراسیون ویکتورین بازگشت کنیم. این در واقع بیش از آنکه یک اشتباه در چیدمان باشد، اشتباه در خرید است. مطمئن شوید که مبلمان متناسب با سایز اتاق است. یک مبل راحتی بزرگ ممکن است راحت باشد اما اگر تنها وسیله اتاق باشد که با سایز اتاق جور در می آید باید گفت متناسب با آن نیست. همین موضوع را می توان برای ارتفاع مبلمان گقت. اگر شما یک ستون بلند داشته باشید که در اینصورت فضا قاعدتا بزرگ تر به نظر خواهد رسید، مبلمانی بلند و صلب تر نیاز دارید. نکته دیگر در مورد مثلا یک مبل راحتی بزرگ و یک میز کنار مبل ظریف است که کاملا بدون تناسب به نظر می رسند. پس زمانی که می خواهید خرید کنید یا برای اینکه چه نوع مبلمانی را در اتاقتان نگه دارید (اگربه تلمبار کردن مبلمان علاقه دارید!) به این نکته فکر کنید که مبلمان چگونه با یکدیگر کار خواهند کرد.

 

حالا برای اینکه فضاها درست کار کنند چه باید کرد؟

تصمیم بگیرید که چه کاری قرار است در این فضا انجام شود؟ برای مثال: مطالعه، تلویزیون نگاه کردن، خوابیدن، ورزش، استراحت، صحبت یا بازی؟

سپس کشف کنید که برای دستیابی به این فعالیت ها چه چیزی لازم دارید؟ (این کار را برای هر اتاق انجام دهید)

برای مثال اتاق نشیمن که سخت ترین فضاست از این جهت که باید خیلی انعطاف پذیر باشد که برای تمام اعضای خانواده جا داشته باشد. شما برای این فضا به مبلمانی برای نگاه کردن تلویزیون، صندلی راحتی، صندلی، کافی تیبل و همچنین میز کنار مبل (مسلما برای گذاشتن کنترل تلویزیون!)، میزی برای بازی های کامپیوتری، صندلی های اداری، مبل راحتی با یک میز و چراغ  برای مطالعه در فضایی آرام، وسایل بازی بچه ها، کوسن و بین بگ (صندلی های خیلی نرم پرشده از هوا و قطعات یونولیت ریز)، صندوق اسباب بازی بچه ها و قفسه کتاب نیاز دارید.

قدم بعدی: اگر بتوانید روی کاغذ طراحی کنید خواهید فهمید که چگونه می توان تمام این مبلمان را در فضا جا داد. به خاطر داشته باشید به این قضیه که افراد از کجا وارد اتاق می شوند و چه مسیری را طی می کنند توجه داشته باشید. مسلما شما دوست ندارید که آنها برای هر بار رفت و آمد از جلوی تلویزیون رد شوند. سعی کنید جهت مبلمان را عوض کنید. اگر نمی توانید طراحی کنید، نگران نباشید با استفاده از کاغذهای شطرنجی این کار میسر است. اندازه های اتاق را متر کنید و همه را روی کاغذ تبدیل کنید. سپس مبلمان را متر کنید و با همان مقیاس روی کاغذ شطرنجی پیاده کنید. شما حالا طرح واره ای از مبلمان دارید که می توانید آنها را قیچی کنید و روی فضای ترسیم شده اتاق در حالت های گوناگون بچینید تا در نهایت به مطلوبترین حالت برسید.

چند نکته:

اگر می خواهید فضایی برای گفتگو داشته باشید همیشه گروهی از مبلهای راحتی یا صندلی های موازی با هم بهترین گزینه اند. عموما موازی قرار دادن این مبلمان با دیوار ها از نظر بصری بهترین حالت است.

با تغییر در پوشش کف، فضایی خاص تعریف کنید، مثلا فرشی زیر میز غذاخوری و یا مبل و صندلی ها.


تمام تجهیزات الکتریکی تان را در یک محدوده قرار دهید: تلویزیون ها، ضبط، ویدئو، دی وی دی و غیره. این راهی برای کاهش سیم های این وسایل است که روی کف قرار می گیرند. اگر این امکان برایتان وجود دارد از یک اینترتینمنت یونیت استفاده کنید و در آن تمام سی دی ها، دی وی دی ها و وی اچ اس هایتان را قرار دهید تا در معرض دید نباشند. اگر می توانید سیم های اسپیکرها را درون دیوار یا سقف جاسازی کنید.

به این قضیه فکر کنید که چگونه با نورپردازی می خواهید حس خاصی را در اتاق ایجاد کنید. داشتن نور عمومی با فشردن یک کلید خیلی عالیست اما راههای بسیار دیگری نیز هستند. انواع مختلفی از نورها و چراغ ها که بعضی از آنها مجسمه مانند هستند بعضی ظریف و بعضی تقریبا نامرئی و بعضی دیگر همان لامپ های معمولی را دارند. هر کدام از این نورها را باید در کجا قرار داد؟ بهترین محل برای قرارگیری لامپ های مرتفع گوشه هاست زیرا باعث بزرگتر به نظر رسیدن اتاق می شوند. بهترین جا برای لامپ های کوچک روی میزهای کنار مبلی است چرا که نور لازم برای مطالعه یا کارهای دستی را فراهم می کنند. از لامپ های مجسمه ای نیز می توان به عنوان یک نقطه مرکزی استفاده کرد و می توانند هر جایی قرار بگیرند.

نقطه مرکزی چیست؟ برای داشتن یک دکوراسیون موفق هر اتاق باید دارای یک نقطه مرکزی باشد. نقطه مرکزی محل قرارگیری یک شیء جذاب است طوری که نگاه بیننده را بلافاصله بعد از ورود به خود جلب کند به گونه ای که بیننده بخواهد در آن فضا بماند. بعضی از افراد خوش شانس هستند و پنجره ای در فضا دارند که منظره های متفاوتی را به آنها عرضه می کند و این نقطه مرکزی به طور طبیعی برای آنها وجود دارد اما خیلی از ما برای داشتن چنین نقطه ای در فضا باید روی آن کار کنیم. ساده ترین راه برای داشتن یک نقطه مرکزی استفاده از یک مجسمه یا نقاشی یا هر اثر هنری دیگر است. راه های دیگر شامل یک آینه دکوری بزرگ، یک شومینه، تغییر رنگ دیواریا تغییر در بافت دیوار به وسیله کاغذ دیواری یا پارچه است به گونه ای که نگاه را به سمت خود جلب کند می باشد. گاهی اوقات یک قطعه از مبلمان یا یک فرش می توانند نقطه مرکزی باشند، اما گزینه های خوبی محسوب نمی شوند چراکه چشم شما برای دیدن آنها باید به پایین نگاه کند. بهترین محل برای قرار گیری نقطه مرکزی روی خط دید شماست. فراموش نکنید که با نورپردازی روی نقطه مرکزی تاکید کنید. 

 

------------------------------------------------

منبع: سایت اینتریر دیزاین دات کام

 موضوع مطلب : معماری داخلی


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ