یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۳ :: ٤:۳٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

Nina Shahrokhi ©.Persian edition, First published in Hamshahri newspaper Tehran October 2004

 

به نام خدا
 
پايتخت جديد مالزي، نمادي نو براي پيشرفت و افتخار ملي اين كشور است.

017757.jpg

پوتراجايا مركز اداري جديد دولت فدرال مالزي است كه از پايتخت كنوني كوالالامپور فاصله اي حدود 60 كيلومتر دارد؛ در عين حال كوالالامپور همچنان به عنوان مركز اقتصادي و تجاري باقي خواهد ماند. انتقال دستگاه  هاي
اجرايي و اداري از كوالالامپور به پوتراجايا در خط مشي سياست هاي دولت براي همگن كردن و غير متمركز ساختن زمينه هاي پيشرفت در نقاطي غير از كوالالامپور است. پيشرفت كوالالامپور در بسياري از زمينه ها باعث ايجاد انگيزه سكونت در آن شده است و اميد مي رود كه اين رشد و ترقي در جزيره كلنگKlang هم ادامه پيدا كند.پوتراجايا اولين باغشهر هوشمند مالزي ناميده شده است. در واقع اين شهر يك شهر نمونه است؛ مركز سيستم عصبي يك ملت و مكاني ايده آل براي زندگي كردن، كار، تجارت و شركت در فعاليت هاي ورزشي و هر آنچه كه بخواهيد!
پوتراجايا وعده يك زندگي با كيفيت و راحت را مي دهد؛ باغ هاي بوتانيكي، سبزه هاي انبوه و پارك هاي پراكنده در سطح شهر به وسيله مكان هاي وسيعي از آب احاطه شده اند. مناطق مسكوني با قطب هاي تجاري و مراكز رفاهي عمومي كه براي يك محيط زندگي - كار ايده آل طراحي شده اند، حمايت مي شوند.
پوتراجايا بر اساس دو زمينه اصلي طراحي شده است: باغشهر و شهر هوشمند؛ در ُاصل به مفهوم باغشهر، پوتراجايا بايد يك نمونه عالي و شايد هم بهترين از طراحي شهري و ايده هاي معماري منظر باشد تا يك شهر در حال تپش و زنده. موقعيت استراتژيك آن در ميان ابر كريدور رسانه ايMultimedia Super Corridor ، آخرين دستاوردهاي تكنولوژي كامپيوتر و عصر اطلاعات را وارد پوتراجايا خواهد كرد. شهر به گونه اي طراحي شده است كه تا حد امكان از فشارهاي زندگي مدرن بكاهد. فرم شهر با توجه به توپوگرافي، اقليم محلي و منابع فرهنگي طراحي شده است؛ ضمن اينكه خلق فضاهاي شهري جالب توجه، مد نظر قرار گرفته است و ديدها و مناظر وسيع و بديعي به وجود آمده است.مجموعه اي از بناهاي هوشمند و سيماي فراسازه اي نيز در شهر به چشم مي خورد.
در واقع شهر برمبناي 3 ايديولوژي ساده ساخته شده: انسان و خالق او، انسان و انسان و نهايتا انسان و طبيعت.پوتراجايا يكي از آن شهرهايي است كه هر كدام از ما ممكن است در ذهن خود تصوير آن را براي شهر ايده آل ساخته باشيم. شهر، كاملا بر مبناي اصول شهر سازي ساخته شده و نشانه هاي شهري كه بازگو كننده هويت ملي - فرهنگي است نيز در نقاط مختلف آن پراكنده شده است. مساجد پوترا، داتاران پوترا و سري پاندا با معماري تحسين برانگيز مالزيايي اسلامي نمونه هايي بي نظير از آنها است.


موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ