سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۳ :: ٥:٤۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

 

 

 

 

Nina Shahrokhi ©.Persian edition, First published in Hamshahri newspaper Tehran November 2004

به نام خدا

ازرا استولر عكاسي كه با جادوي عكاسي اش، معماران مدرن را پرآوازه ساخت...

024507.jpg

 ازرا استولر ، عكاسي است كه بهترين عكس هاي معماري قرن بيستم را با دلسوزي و درك درست از محيط مصنوع گرفته است؛ عكس هاي يادماني بناهاي طراحان مشهور او براي نسل بعد به يادگار مانده است.
عكس هاي معروف سياه و سفيد او كه جزو بهترين عكس هاي معماري هستند كه به طور پيوسته تجديد چاپ شده اند، نقش اساسي و مهمي را در شكل دادن قواعد كلي معماري مدرن ايفا كرده اند. لودوينگ ميز وندروه، فرنك لويد رايت، لوئي كان، كنزو تانگه و بسياري ديگر از استولر درخواست كرده بودند از بناهايشان عكس بگيرد و فيليپ جانسون يك بار گفته بود: هيچ بناي مدرني كامل نيست مگر اينكه استولريزه شود ! يا به وسيله استولر عكس آن گرفته شود.
از ديد معماران، استولر چندين برابر ساير عكاسان براي عكس هايش وقت مي گذاشت. او عكس ها را با جزئياتي كه گرفتنشان زحمت بسيار داشت، با دقت و وسواس زيادي مي گرفت. استولر گاهي از سايت، بارها قبل از عكاسي ديدن مي كرد تا ببيند نور چگونه در ساعات مختلف روز بر آن تاثير مي گذارد.
عكس هاي او از نظر گرافيكي بسيار قوي و همراه با تضاد شديدي بين نور و سايه بودند. بعد از سال ها ملاحظه و دقت نظر فهميده بود كه سايه چگونه مي تواند به بهترين وجه فرم بنا را در حين آشكار كردن بافت آن، نمايش دهد. او ساعت ها براي پيدا كردن بهترين زوايا براي عكس گرفتن وقت مي گذاشت و گاهي دياگرام هاي خاص خودش را ترسيم مي كرد تا مطمئن شود كه براي دوربين، محل دقيقي را كه ماهيت بنا را به بهترين صورت نشان مي دهد انتخاب كرده است.
عكس هاي او از فرودگاه دالز در ويرجينيا اثر معمار فنلاندي ارو سارنين، يك نمونه كلاسيك از ادراك زيركانه اوست؛ بنا از يك جاده پيچ خورده كه زير آسماني از ابرهاي در حال گذر قرار دارد در زمان اسرار آميز گرگ و ميش عكسبرداري شده است، در زماني كه آسمان وضعيتي برافروخته و تاريك و روشن دارد. نورهايي، استخوانبندي وسيع بنا را از پائين نوراني و آنها را تبديل به بال هاي پرنده اي در حال پرواز كرده اند؛ در حالي كه برج مراقبت همانند يك نگهبان در گوشه ايستاده و گردنبندي از نور قسمت بالايي آن را در بر گرفته است.
اما شايد علاوه بر وسواس استولر در عكاسي براي معماران اين مساله كه او در مدرسه معماري تحصيل كرده بود اهميت ديگري داشت؛ مدرسه معماري، جايي كه استولر را مجذوب درس هاي ويترويوس كرده بود. بناها آشكارا او را هم از نظر ذهني و هم بصري تحت تاثير قرار مي دادند. استولر در 16 مي ۱۹۱۵ در شيكاگو متولد شد؛ در جواني شيفته ترسيمات فني شد و همين شيفتگي زمينه اي را براي تحصيل او در طراحي صنعتي دانشگاه نيويورك و سپس عكاسي فراهم كرد. در اوايل دهه 40 براي عكاس معروف آن دوره پل استرند در شركت مديريت اضطراري مشغول به فعاليت شد. موفقيت هاي او به خاطر توانايي اش در ترغيب بيننده به درك زيبايي شناسانه فضايي كه او نمايش مي داد، ادامه يافت. در طول سالهاي 1950، 1960 و 1970، استولر از بسياري از بناهاي مشهور در آمريكا و چندين بناي مشهور خارج از آمريكا عكاسي كرد. همانند هنرمندان دوره رنسانس كه كارهاي قلمزني شده از نقاشي هايشان مي ساختند تا بر شهرت خود بيفزايند، معماران قرن بيستم نيز به خاطر كارهايشان همكاري بسيار نزديكي با عكاسان داشتند. علاوه بر اين ژورنال ها، مجلات و كتاب ها نقش بسيار مهمي در مطرح كردن كارهاي يك معمار به همكاران حرفه اي اش، مشتريان و مردم جامعه بازي مي كردند و به همين دليل معماران به عكس هاي خوب و واضحي از بناهايشان براي اهداف تبليغاتي و همچنين پيشرفت خود نيازمند بودند. استولر مدال طلاي انستيتوي معماران آمريكا را در سال 1961 به عنوان اولين معماري كه مفتخر به كسب چنين عنواني مي شود، به خود اختصاص داد. آژانس عكاسي  كه استولر با نام استو پايه گذاري كرد، كارهاي او را همانند ساير عكاسان مشهور معماري به نمايش مي گذارد. جادوي عكاسي او را مي توان به وضوح در نا اميدي و دلسردي معماران و دانشجويان پس از مشاهده بناهاي واقعي كه در عكس هاي او ديده بودند، دريافت!
ازرا استولر چندي پيش در 29 اكتبر 2004 در سن 89 سالگي، چشم از جهان فروبست.


موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ