سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳۸۳ :: ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی

 

طراحي ساختمان مرکز موسيقي جهاني جديد اسکاتلند در دانشگاه لايمريک  Limerickبر پايه يکسري از استعاراتي که به نوشته هاي اما کولينان باز مي گردد قرار گرفته است.

 

شروع يک تمرين که با جسارت انجام شود: يک پرش از دلگرم بودن به کار براي يک نفر ديگر! تقريبا اگز بخواهيد طراحي خودتان را درک کنيد اين تنها گزينه است.بسياري از تمرينات جديد  کار خودشان را از کارهاي ساده و معمولي شروع کردند تا به پروژه هاي بزرگتر رسيدند. تا حدي که در بعضي مواقع مهارت انجام کار تا حدي پيشرفت کرد که پروژه اي بعد از انجام مسابقات به آنها محول شد.

 

به نظر مي رسد که شانس اين بار به دانيل کوردير رو آورده است. کسي که بي. دي. پي Building Design Partnership شرکت انگليسي را بعد از ١٦ سال کار ترک کرد، برنده مسابقه ساخت بناي جديد هنرهاي تجسمي در دانشگاه لايمريک شد.

دانيل کوردير مي گويد: اين خبر واقعا برايم عجيب بود. به کار گيري حرف اول سه اسم در طرحش تنها چيزي نيست که او از زمانيکه در بي.دي.پي بوده است آموخته بلکه کار کردن بر روي پروژه اي در دانشگاه لايمريک و همچنين طراحي پوسته و مصالح انستيتوي علمي در محوطه دانشگاه نيز کمک فراواني به او کردند.کوردير گفته است: من از پيچيدگيهاي سايت مطلع بودم. او کسي بود زمانيکه مطلع شد مسابقه اي براي طراحي مرکز جديد موسيقي اسکاتلند در نظر گرفته شده تصميم به رفتن گرفت.

دانيل کوردير اهل فرانسه است اما در سال ١٩٧٢ براي اينکه همراه همسرش باشد به انگلستان مهاجرت کرد و در آکسفورد پلي که در حال حاضر آکسفورد بروکس است تحصيل کرد.پس از آن يک کار فوق العاده مهيج يافت که او را از سرزمين جديدش به سرزمين اصلي و مادريش متصل کي کرد و آن کار کردن بر روي پروژه  Channel Tunel در بي. دي. پي بود.

اتصالاتLinkages ، قسمت هاي کليدي طراحي مرکز هنر دانيل کوردير در دانشگاه لايمريک هستند که بازديد کنندگان بوسيله مسيرهاي پياده به آنها خواهند رسيد و در سال ٢٠٠٧ کامل خواهد شد.

بنا براي فعال شدن کنش و واکنش بين مردم در درک قسمت روستا در اسم بناست. اين يک کانسپت از روستا در بناست، جهاني از هنرهاي تجسمي بنا و ايده اي که شما مي توانيد در درون و بيرون ببينيد و آنچه را که اتفاق مي افتد بشنويد.من قصد داشتم جو و حالت خلق کنم.

يک سازه مخروطي فلزي در مجاورت ورودي با درهاي عظيمي که به سرسرا باز مي شوند، قوس ديوار جلويي صحنه و همچنين راه باريکي مي سازد که در طول سرسرا و محوطه حرکت مي کند.

مصالح بنا بايد کنش و واکنش را به بهترين نحو با اين گفته دانيل کوردير که گفته است شالوده بنا  بايد با آجري خاص و سنگ ساخته شود نشان دهند.

معاني استعاري بسياري در اين بنا از ابتدا وجود داشته است.حضور معماري سبليک دانيل ليبسکيند در اين نمونه کاملا قابل درک است. ديوار شمالي جلويي از آجر ساخته شده تا هم مانعي در برابر باد و هم يک ديوار شهري موثر باشد، همانطور که خود سايت نيز در لبه شهر واقع شده است. بنا به طرف شمال باز مي شود. از ساير عناصر بنا يک آبگير خاکستري است که در خارج از قسمت اداري بنا  واقع شده است. ديوارههاي آن از ديوار سفيد و کف آن شيشه اي است. ايده اين است که خورشيد و باد مي توانند از سطح آن انعکاس پيدا کنند و آبي را که سايه هايش بر ديوار مي رقصند تکان دهند. اين دو عنصر _ خورشيد و باد_ حرکت هاي زيادي از سمبل ها و موسيقي هاي گوناگون در بنا خلق مي کنند.

 موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ