یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۳ :: ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ::  نويسنده : نینا شاهرخی
 
 

 

Nina Shahrokhi ©.Persian edition, First published in Hamshahri newspaper Tehran December 2004

به نام خدا

 

025152.jpg

معمار اسپانيايي، سانتياگو كالاتروا كه سازه هاي شعر گونه اش از موزه هنر ميلواكي تا استاديوم المپيك در آتن متنوع و گسترده است، از طرف انجمن معماران آمريكا، روز دوم ماه جاري ميلادي به عنوان برگزيده مدال طلا انتخاب شدAIA . انجمن معماران آمريكا همچنين شركت معماري مورفي-جان در شيكاگو را به مديريت هلموت يان به دليل فعاليت هايش در زمينه معماري مفتخر به كسب بالاترين درجه شركت ها در شركت هاي معماري كرد.
كالاتروا، معماري كه علاوه بر معمار بودنش مهندس سازه نيز هست و شهرتش هم به دليل پل هايش و هم بناهايش است، شصت و يكمين دريافت كننده مدال طلاي AIA است كه او را در زمره افرادي چون فرنك لويد رايت و لويي كان قرار مي دهد. طرح توسعه سه ساله موزه ميلواكي كالاتروا كه ظاهري شبيه به سايه بان دارد و همانند پرهاي پرنده باز مي شود، بازديد كنندگان زيادي را از شيكاگو و اطراف آن به خود جذب كرده است.اين طرح، اولين تجربه معماري او در آمريكاست كه از مركز بورس جهاني 2 بيليون دلاري كه معمار تصور مي كرد، پيشي گرفته است. بخش خارج از زمين بنا شبيه پرنده اي عظيم الجثه است كه در سطح فضاي باز فرود آمده است.
كالاتروا پس از اعلام انتخاب شدن به وسيله AIA براي دريافت مدال طلا گفت: من تلاش خواهم كرد كه در دوره استراحت و بازنشستگي زندگيم، شايسته اين تقدير باشم.دفتر اصلي او در زوريخ است كه شعبه هايي نيز در نيويورك دارد.
مدال طلاي AIA به كساني تعلق مي گيرد كه تاثير اساسي بر تئوري يا طرح هاي معماري گذاشته باشند و كالاتروا به حق در اين گروه جاي مي گيرد، طوري كه بناها و پل هاي او پيروان زيادي در سراسر دنيا پيدا كرده اند. چيزي كه امروزه در مجموعه اي به نام كالاتروايزيشن طبقه بندي مي شود! مدال هاي AIA در يازدهم فوريه سال آينده در موزه بين المللي واشنگتن دي.سي اهدا خواهند شد. ميليون ها آمريكايي كه بازي هاي المپيك تابستان گذشته را دنبال مي كردند، سقف در حال پروازي را كه كالاتروا طراحي كرده بود در استاديوم المپيك ديده اند، اما با اين وجود شهروندان شيكاگو شانس بزرگي را براي تجربه جادوي معماري كالاتروا زمانيكه او از شركت در مسابقه پل هاي عابر پياده ساحلي شهر سر باز زد، از دست دادند.


موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
نینا شاهرخی

آرشيو وبلاگ
RSS Feed
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ