معرفی کتاب: معماری و مردمسالاری

به نام خدا 

 

Nina Shahrokhi ©.Persian edition, First published in Hamshahri newspaper Tehran March 2004

به نام خدا

030849.jpg

 ديان ساجيك (Deyan Sudjic) در رشته معماري تحصيل كرد اما هرگز وارد كار طراحي معماري نشد و به عنوان يك منتقد و ژورناليست فعاليت دارد؛ ديان ساجيك به همراه هلن جونز كتابي با عنوان معماري و مردمسالاري (Architecture and Democracy) را به رشته تحرير در آورده اند كه به بيان تاريخ سحر آميز معماري ساختمان هاي پارلماني از ابتدايي ترين مدل هاي كلاسيك جهان باستان تا جديدترين پارلمان هايي كه امروزه ساخته مي شوند پرداخته است.
كتاب به دو بخش تقسيم شده است: بخش اول نگاهي به سنت هاي تاريخي معماري پارلماني از دوره كلاسيك يونان دارد و طي يك روند سعي در نشان دادن چگونگي و تاثيرات اين نوع از معماري در سبك رايج براي معماري ساختمان هاي دموكراتيك قرن نوزدهم دارد. در طول قرن نوزدهم، ايالت هاي مختلف و كشورها به فكر يافتن سبكي كه نشان دهنده نشانه هاي خاص فرهنگي و هويت ملي آنها باشد پرداختند كه نمونه هايي از اين تلاش ها در كتاب آورده شده است، مانند: پارلمان بوداپست، لندن و اوتاوا. اين بخش با نگاهي به تعهدات و فعاليت هاي معماران نو گرا به اين موج جديد معماري به پايان مي رسد و طرح هاي اسكار نيماير براي پارلمان برزيليا، لوكوربوزيه براي شانديگار، لويي كان براي داكا و طرح بازسازي رايش تاگ نورمن فوستر در برلين كه در بين آنها از همه جديدتر است معرفي شده اند.
بخش دوم كتاب روي ساختمان هاي پارلماني امروزي كه در بريتانيا ساخته مي شوند، متمركز شده است، طرح مجلس ولش (Welsh) كه ريچارد راجرز طراحي كرده است و به طور خاص پارلمان خارق العاده اسكاتلند، عكس ها و جزئيات آن در كتاب موجود است. كتاب حاوي 275 عكس است كه 200 عكس از آنها رنگي است.
 
 
/ 0 نظر / 3 بازدید