نگاهي به اثر كريستين دي پورت زامپارك در لوكزامبورگ

 

Nina Shahrokhi ©.Persian edition, First published in Hamshahri newspaper Tehran November 2004

 به نام خدا

 
سالني جديد براي كنسرت

023823.jpg

نوع بنا : سالن چند منظوره كنسرت 
محل : لوكزامبورگ - لوكزامبورگ 
معمار: كريستين دی پورت زامپارك 
Christian de Portzamparc

مساحت كل: 20 هزار متر مربع 

بنايي جديد براي اركستر لوكزامبورگ، يكي از چندين پروژه فرهنگي تحت اجراي شهر است، آن هم در موقعيتي كه شهر خود را براي انتخاب دوباره به عنوان پايتخت اروپايي فرهنگي آماده مي كند.
در سال 1995، شهر لوكزامبورگ، پايتخت فرهنگي اروپا لقب گرفت و بار ديگر اين رداي فرهنگي را در سال 2007 به تن خواهدكرد؛ دولت لوكزامبورگ و صنايع خاص آن اين عنوان را به طور كاملا جدي با سرمايه گذاري 459ميليون يورو با داشتن بناهاي فرهنگي خارق العاده در كشوري كوچك با 448300 نفر جمعيت! كسب كرده بودند و به اين ترتيب آن را به يك منطقه فرهنگي بين المللي تبديل كردند.
اخيرا بيش از 10 پروژه فرهنگي در لوكزامبورگ اجرا شده يا در حال ساخت هستند. بيشترين توقع و انتظار از دو پروژه موزه هنرهاي معاصر دوك ژان Grand Duke Jean كه طراح آن آي.ام.پي I.M. Pei بود و و پروژه ژوزفين شارلوت، طراحي شده به وسيله كريستين دي پورت زامپارك است كه به ترتيب در سالهاي 2006 و 2005 افتتاح خواهند شد.
سالن كنسرت، خانه جديد براي اركستر فيلارمونيك لوكزامبورگ، در قلب منطقه اي مثلث شكل است و خود بخشي از طرح جامع ريكاردو بوفيل Ricardo Bofill در سال 1996 است؛ در سال 1997 پورت زامپارك، برنده جايزه اي بين المللي براي سالن 20 هزار متر مربعي با هزينه تقريبي 7/107 ميليون يورو شد كه شامل اين بخش هاست: سالن سخنراني اصلي كه بين 1226 تا 1506 صندلي گنجايش دارد، يك سالن موسيقي محصور با 302 صندلي و يك سالن مخصوص با 120 صندلي براي موسيقي هاي الكتروآكوستيك.
سالن كنسرت لوكزامبورگ هم اكنون همانند خانه اي مدور و شبيه يك تعميرگاه ! در منطقه مركزي شهر خودنمايي مي كند. اين بنا چونان موجودي خود مختار در ميانه مثلثي وسيع است، مانند تكه اي جواهر در جعبه اي كه ساختمان هاي اطرافش آن را مي سازند!
سرسراي گالري مانند هسته مركزي، سالن را احاطه كرده است. نماي اين سرسراي محيطي، رشته هاي متعددي شامل 823 ستون ظريف هستند كه با محاسبات رياضي دقيق در يك منحني سازمان يافته اند؛ ماتي يا شفافيت ستون ها نيستند كه جذابند، بلكه ريتم قرارگيري آنهاست كه شكل بيروني سالن را مي سازد و ديدهاي متفاوت و بديعي را از بنا بسته به محل ناظر در اختيار او مي گذارد.
بازي نور در داخل بنا خاص و منحصر به فرد است؛ بيننده يك گفت وگوي پيوسته را با عناصر شفاف كشف مي كند. موسيقي در اين بنا يك تجربه احساسي بسيار قوي با كمك گرفتن از فرم ها و پرده هاي شفاف و غير معمول نور به تجربيات شما اضافه خواهد كرد.
در قسمت داخلي سرسرا مجموعه اي از برج هاي تنديس گون به ورودي سالن تشخص مي دهند؛ پلي مخصوص عابر پياده، طولاني و باريك از ميان دسته مرزي برج ها مي گذرد و دسترسي به طبقات بالاتر و سالن سخنراني اصلي را فراهم مي كند. حجم سالن موسيقي محصور بسيار خاص است؛ به نظر مي رسد كه زير يك برگ پيچ خورده پناه گرفته يا بخشي از يك مخروط است كه از ميان دسته ستون ها رشد مي كند و آرام آرام آشكار مي شود.
/ 0 نظر / 6 بازدید