معماری و موسیقی : آلن کوهن

به نام خدا

 

موسیقی، ماهیت جالبی دارد. باعث می شود شما احساس شادی، غم، آرامش، تنش و ... بکنید. برای مثال یک موسیقی خاص می تواند شما را به یاد کسی که دوست دارید یا لحظه ای خاص در زندگیتان بیاندازد.

همچنین می تواند کسل کننده باشد. موسیقی آسانسور معمولا ملایم است. موسیقی علاوه بر این ها وابسته به فرهنگ است. هر کشوری سازهای مخصوص خود و ریتم ها و هارمونی های منحصر بفردی دارد. صدا و موسیقی به هم وابسته اند. موسیقی صدای طراحی شده است که در یک بازه زمانی پخش می شود. صداهای روزمره می توانند به عنوان موسیقی در نظر گرفته شوند. صدای قطارها، کامیون ها و ضرب آهنگ متفاوت  بوق ماشین ها مانند آهنگ های پرکاشن است. صدای کارکردن فن یا یک هواساز می تواند یک وزوز آرامش بخش باشد. صداهای یک آبگرمکن قدیمی یا یک رادیاتور می تواند مانند یک کانترپوینت نامتقارن با صداهای روزمره در بناهایی که مردم زندگی می کنند عمل کند.

سالها پیش زمانی که دانش آموز دبیرستان بودم یک نوار ضبط شده از کتابخانه امانت گرفتم. در آن قطعاتی ضبط شده از مجسمه های آلات موسیقی بود. بسیاری از این مجسمه ها در اثر وزش باد صداهایی مانند آویزهای زنگوله ای تولید می کنند. آنها موسیقی تولید می کنند زمانی که بخش های مختلفشان تکان می خورند یا در اثر تکان خوردن سایر بخش های به حرکت در می آیند. موسیقی جالبی بود و به نظرم ایده نابی بود. ایده پشت این مجسمه ها ساده است. تاثیرات متقابل اتفاقی، یک نسیم، قدم زدن مردم اطراف آنها و لمس کردنشان و ... موسیقی اتفاقی را تولید می کند. تاثیر متقابل اما اتفاقی در این مجسمه ها، یک سمفونی خلق می کرد. فکر می کنم مجسمه های آلات موسیقی یا معماری موزیکال ایده جالبی است. زمانی که خانه ها و بناها طراحی می شوند، فضا و نورپردازی لحاظ می شود. اما صدا، خیر. چرا خانه ها و بناها را طوری خلق نکنیم که از صداهای پیرامونشان بهره مند شوند؟ معماری را برای بالابردن جذب صدا و بلوکه کردن صداهای ناخواسته به کار ببرید.

موسیقی یک بخش کامل از زندگی ما را به خود اختصاص داده است. ام پی تری ها همه جا هستند. بسیاری از مردم سیستم های صوتی پیشرفته ای در ماشین هایشان دارند چراکه سهم عمده از زندگیشان در رفت و آمد با ماشین می گذرد. موسیقی باعث تسکین یافتن استرس و ملالت ناشی از سفرهای شهری روزمره می شود. ما همچنین بخش زیادی از زندگی مان را در خانه هایمان می گذرانیم. چرا موسیقی را برای راحت تر و آرام تر کردن این بخش به کار نبریم؟

زمانی که بیرون هوا گرم است به صدای (موسیقی ) کولاک و برف گوش دهید. بعضی از روانشناسان معتقدند این می تواند باعث شود شما احساس سرما کنید. زمانی که هوا سرد است به صدای (موسیقی) سوختن هیزم ها در شومینه گوش دهید. تحقیقات نشان داده است که مردم صدای آب را آرامش بخش ترین صدا می دانند. زمانی که عصبی هستید برای خودتان آهنگی با صدای ریزش باران یا جوی آب و یا موج دریا بگذارید.

آویزهای زنگوله ای مجسمه های موزیکالی هستند که می توانند به سادگی در فضای زندگی شما وارد شوند. معماری فضاهای کار و زندگی ما را تعریف می کند. نور و فضا اهمیت دارند. من معتقدم ملاحظات آکوستیکی نیز در تفکر معماری به همان اندازه مهم هستند.

ترجمه از نوشته های آلن کوهن

 

 

/ 0 نظر / 56 بازدید