وقتی همه چيز ۴ سال عقب است!!!

به نام خدا

 

سالن كنسرت مركز تلويزيوني دانمارك در كپنهاك

 

در 20 مارس 2002، مجموعه مخابراتي-تلويزيوني دانمارك، ژان نوول را به عنوان برنده مسابقه بين المللي طراحي سالن كنسرت با 1600 صندلي اعلام كرد. اين مجموعه 2100 متر مربعي، بخشي از خبرگزاري هاي جديد شبكه تلويزيوني دركپنهاك است و تمام تاسيسات لازم براي توليد موسيقي مجموعه را در بر مي گيرد.

طراحي نوول شامل  مجموعه هاي حجمي متفاوتي مي شود كه برنامه ها يا عملكردهاي متفاوتي را در خود جاي داده اند، و تمام آنها در يك حجم مكعب مستطيل به ارتفاع 45 متر با ديوارهاي شفاف نمايش دهنده قرار دارند. بنا دائما با توجه به وضعيت نور و زمان در روز تغيير مي كند؛ كه هر دو اين پارامترها ( نور و زمان ) ورودي را گاه ظاهر و گاه پنهان مي كنند. در شب بنا به وسيله تصاويري كه در صفحات نمايشدر معرض ديد قرار مي گيرند نوراني مي شوند. معماري ماديت زدايي مي شود و تبديل به شيء اي از نور و جلوه هاي سطحي مي گردد. سالن كنسرت از تراز خيابان 10 متر بلندتر است، و حجم آن يك مجسمه چوبي بزرگ را به ذهن مي آورد!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پله برقي ها و آسانسورها در سرسراي فوقاني بازديد كنندگان را به طبقات مختلف سالن راهنمايي مي كنند. سرسراي تحتاتي با دسترسي به سه سالن كوچكتر، 4 متر پايين تر از تراز خيابان واقع شده است. اتاق هاي كار و ساير عملكردها گرداگرد سالن در بخش شمالي مجموعه قرار گرفته اند.

از زمان نيكولاس-هنري جاراين كه 250 سال پيش آخرين سبك معماري، نئوكلاسيسيزم، را به دانمارك معرفي نمود، اين اولين بار است كه معمار مشهوري عهده دار طراحي ساختماني در كپنهاك مي شود.

ساير معمارن خارجي كه براي شركت در اين مسابقه دعوت شده بودند خوزه رافائل مونئو، اسنوهتا و رافائل وينولي بودند. ژان نوول با پروژه هاي جديدش در پراگ، مينه پوليس، پيتزبورگ، توكيو، كوادالاجارا، مادريد و حال كپنهاك ، به گروه معدود معماراني كه در سراسر دنيا كار ساخته شده دارند پيوسته است. گروه معماري نوول در پي منع كردن كيفي هاي فيزيكي در بنا به كمك ماديت زدايي و جلوه هاي سطحي هستند. نوول مي گويد:« بسياري از معماران مي خواهند چيزي را كه وجود دارد، به وجود بياورند...مشكل من، دردسر من جلوه گر نمودن هر آنچه مي توانم است... ساختن چيزهايي كه وجود ندارند.»

 

/ 0 نظر / 3 بازدید