یکی از مشهورترین پل های ایران: پل سفید اهواز

به نام خدا

پل سفید یل پل معلق اهواز یکی از معروفترین پل های ایران است. در واقع بعد از پل های معروف اصفهان که بیشتر شهرتشان از قدمتشان است این پل در ایران بسیار پر آوازه است.

این پل هم مانند هر بنای دیگری داستانی دارد. ماجرا از این قرار بوده است که:

"کمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروکلین پل فلزی جهان می گذشت که در شهر اهواز پایه های پل فلزی معلق بناگذاشته شد.

از جمله روایات مربوط به احداث پل، این که می گویند مهندسی آلمانی به اتفاق همسرش که مهندس نیز بود شروع به ساختمان پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالـــی ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود پس گرفتند که این عمل انگلیسی ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی کمر همت بست و با ابتدایی ترین وسایل ممکن آن زمان و بکارگرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آن را به پایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره برداری کرد.

پل تمام فلزی سفید به طول 501/20 و عرض 9/8متر , با دو پیاده رو , دارای دو دهانه بزرگ به طولهای 136 و 130 متر وسه دهانه میانی 49 متری و دو دهانه کناری به طول های 12 و 20 متر است و تمامی قطعات آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این پل بر روی پایه بتنی قرار دارد که درگذشته جهت عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک , انسان واحشام و ... مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد. این پل درسال 1378 به شماره 2493 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید."1

 

---------------------------------------------------------

1. منبع:khuz-pru-miras.blogfa.com/

نکته: در مورد سال گرفته شدن عکس اطلاعاتی ندارم و راستش یادم هم نیست از چه سایتی آن را save کرده بودم تا نام منبع را اینجا بیاورم.

نکته: عکسی که امروز گرفته ام احتمالا جدید ترین عکسی است که تا این لحظه از این پل گرفته شده است.

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید