گروه دختران چریک

به نام خدا

 

 

همین نوشته را به شکل صوتی ازاینجا بشنوید.

 


دوستی دارم که بسیار فعال و فرهیخته است. او، فلسفه معماری و من هفته ها طبق یک قرار با همراهی ۲- ۳ نفر دیگر از دوستان جایی جمع می شدیم و در مورد موضوع خاصی صحبت می کردیم. شاید چیزی شبیه به همین اتفاق ضیافت. هر طور که بود، هر کاری که داشتیم، هر موقع ترم که بود فرقی نمی کرد یک بعد از ظهر هفته مان این گونه می گذشت و البته تمام این جریانات را مرهون لطف بزرگتری بودیم که هنوز هم همه ما او را بهترین مشاور و معلم خود در عرصه حرفه ای می دانیم.
برای اینکه یادداشتم تبدیل به انشا نشود بروم سر اصل مطلب. این دوستی که یادش کردم برای یک همایش به دنبال یکسری اطلاعات تکمیلی بود و آن موقع بود که من یاد گروه دختران چریک افتادم و بد ندیدم که اینجا هم مختصری از آنها بنویسم:
گروه دختران چریک یا Guerrilla girls  یک گروه فعال در عرصه حقوق زنان است. مدت زمانی نزدیک به ۳ دهه از فعالیت آنها می گذرد. فعالیتی که در ابتدا شکل گیری گروه به شکل زیر زمینی دنبال می شد. اعضاء این گروه همه خانم هستند و جالب این جاست که آنها هرگز هویت واقعی خود را فاش نکرده اند. آنها هرگز در محیط عمومی بدون پوشش ماسک دیده نشده اند و ماسکی را هم برای اعضاء خود انتخاب کرده اند در نوع خود منحصر به فرد است: ماسک گوریلی!
ماجرا از اینجا شروع می شود که یکی از اعضاء گروه در اوایل شکل گیری آن اشتباها در یکی از نوشته ها کلمه guerrilla را که به معنای چریک است gorilla تایپ می کند و همین اشباه سهوی باعث شکل گیری ایده استفاده از ماسک گوریل برای گروه می شود.
گروه دختران چریک یک ویژگی خاص دیگر نیز دارند و آن استفاده از نام زنان بنام تاریخ به عنوان نام مستعار است.
این گروه کتاب های زیادی را منتشر کرده است. در نمایشگاه های عکس و فوتو آرت بسیاری شرکت کرده است و همواره از تبعیض جنسیتی و نگاه سوء به زنان با شیوه خاص خود انتقاد کرده است.

 

ji2ecz.jpg
/ 0 نظر / 7 بازدید