یک نویسنده یک کتاب: خاطرات پزشک جوان، میخاییل بولگاکف

به نام خدا

 در این مجموعه داستانهای کوتاهی از خالق «مرشد و مارگاریتا» آمده است که خود در جوانی، در رشته پزشکی تحصیل کرده بود. بولگاکف با نام کامل میخاییل آفاناسیویچ بولگاکف در سال 1940 میلادی و در سن 49 سالگی از دنیا رفت. وی در طول همین مدت توانست به رماننویس و نمایشنامهنویسی مطرح تبدیل شود.برای بولگاکف گرچه علاقه به هنر یک سنت خانوادگی محسوب میشد، اما او مانند بسیاری از دوستان و اطرافیانش تصمیم گرفت در رشته پزشکی تحصیل کند. در سال 1909 وارد دانشکده پزشکی شد و حدود هفت سال در آنجا ادامه تحصیل داد. تحصیل در رشته پزشکی از علاقه این نویسنده روسی به ادبیات کم نکرد و او به طور همزمان به نوشتن آثار ادبی پرداخت. عنوان این مجموعه نیز نشان دهنده همین علاقه او به رشته پزشکی و بهرهگیری از آن در دنیای ادبیات است و شاید بتوان آن را خاطرهای از جوانی خود نویسنده دانست. این نویسنده بعد از فارغالتحصیلی از دانشگاه، مدتی به طبابت پرداخت و کمی بعد این شغل را برای تمرکز بر نویسندگی رها کرد.

 «در سورتمه از جایم بلند شدم به اطراف نگاهی انداختم. صدای عجیب، غمگین و خشنی در جایی در تاریکی به گوش رسید و سپس به سرعت خاموش شد. نمیدانم چرا ناگهان احساس ناخوشایندی وجودم را فرا گرفت و یاد مباشر افتادم و اینکه اکنون در حالی که سرش را در دستانش نگه داشته چقدر دلتنگ است. در امتداد دست راستم ناگهان لکه سیاهی را تشخیص دادم ناگهان لکه بزرگتر شد به اندازه یک گربه سیاه و سپس بزرگتر و بزرگتر. آتشنشان به من نگاهی انداخت، فکش به لرزه افتاده بود. پرسید: دیدید دکتر؟ آهی کشیدم، به خود میگفتم: همه چیز رو به راه میشود.»

از این نویسنده تاکنون آثاری چون «دستنوشتههای یک مرده»، «دل سگ»، «نفوس مرده»، «مرشد و مارگاریتا»، «گارد سفید»، «تخم مرغهای شوم» و «برف سیاه» در ایران ترجمه و منتشر شده است.
«خاطرات پزشک جوان» مجموعه داستانی است از میخاییل بولگاکف که با ترجمه فهیمه توزنده جانی در 224 صفحه و به بهای پنج هزار تومان از سوی انتشارات «کتابسرای تندیس» روانه بازار کتاب ایران شده است.

-------------------------------------------------------------

منبع: سایت http://www.forum.98ia.com

/ 0 نظر / 121 بازدید