آزمون پایه 3 نظام مهندسی و حرف و حدیث هایش

به نام خدا

آزمون پایه سه معماری 15 و 16 اسفند 87 در حالی برگزار شد که تقریبا 6 ماه قبل آن در هفتم و هشتم شهریور ماه نیز عده زیادی شرکت کننده داشت. این فاصله زمانی 6 ماهه بین دو آزمون کم سابقه بوده است. در این میان و پس از برگزاری آزمون اسفند ماه شایعاتی مبنی بر جبران کسری بودجه توسط سازمان نظام مهندسی به گوش می رسید. عده ای بر این باور بودند که برگزار کننده هدفی جز تامین بودجه نداشته است و به همین خاطر آزمون تخصصی به شکل بی سابقه ای سخت و بیش از آن غیر استاندارد برگزار شده تا تنها  عده قلیلی از این فرصت 6 ماهه جان سالم به در ببرند.

زمان اعلام  نتایج 31 اردی بهشت ماه 88 اعلام شده بود که ظاهرا 18/2 در سایت اعلام شد که 24 ام یعنی تقریبا 1 هفته زودتر از زمان از پیش تائین شده اعلام خواهند شد. ضمن اینکه نتایج آزمون های طراحی نیز بنا بود 31 تیر اعلام شود که بر طبق خبر ذکر شده تا اواخر خرداد یعنی 1 ماه جلوتر اعلام خواهد شد!

 

تصویر یازدید نظام مهندسی خوزستان از پروژه مترو اهواز

اختلاف زیاد نمرات آزمون تستی عمومی و تخصصی نیز در نوع خود جالب است. من شخصا در آزمون تستی عمومی تنها 2 پاسخ غلط و البته تعدادی پاسخ سفید داشته ام و این در حالیست که در آزمون تستی تخصصی حتی حد نصاب 50% را هم کسب نکرده ام.

برای دوستانی که آشنایی چندانی با آزمون های نظام مهندسی ندارند باید این توضیح را بدهم که هر دانش آموخته رشته هایی مانند معماری، عمران، مکانیک و برق با توجه به مقطع تحصیلی خود و با گذشتن مدتی معین پس از اتمام تحصیل که برای هر مقطع متفاوت است می تواند برای گرفتن پروانه اشتغال به کار در آزمون پایه 3 شرکت کند. پایه های 2 و 1 نیز سابق بر این با آزمون برگزار می شدند که چند سالی است با برگزاری کلاس و دادن امتحان و تحویل پروژه به سرانجام می رسد که تصور می کنم بازدهی بسیار بالاتری داشته باشد.

برای شرکت در این آزمون برای مثال در رشته معماری باید مباحث چند ده گانه مقررات ملی ساختمان که شامل بحث های مختلف و عموما اگر نگوییم بی ارتباط، کم ارتباط با (خصوصا) رشته معماری هستند، کتاب قطور اما شیرین جوشکاری و کتاب هایی شامل مقررات و مصوبات شهرسازی و شهرداری و از این دست را خواند. در این بین برای خود من مرز سئوالات عمومی و تخصصی پیدا نبود و تنها حدسی که می زدم این بود که مقررات شهرسازی و مصوباتش احتمالا جزء بحث های عمومی است. نمونه سئوالات سال های گذشته نشان می دهد که برای آزمون تستی تخصصی گاهی از درس عناصر و جزئیات یا لااقل جوشکاری(!) و یا مطلبی که خوش بین ترین افراد می توانستند با لطایف الحیل (!) ارتباط آن را با معماری نشان دهند یافت می شد؛ اما دریغ از همین نوع سئوالات در آزمون تستی تخصصی اسفند 87. خیلی دارم تلاش می کنم تا بعضی از سئوالات را به یاد بیاورم اما چیزی که به طور کلی در ذهنم مانده سئوالاتی در مورد قطر لوله های فاضلاب، منبع انبساط و از این قبیل است.

لطفا یک نفر به ما بگوید منظور از سئوالات تخصصی رشته معماری چیست؟ آیا باید در زمینه لوله کشی و تاسیسات برقی مهارت داشته باشیم؟ آیا باید با اصول جوشکاری آشنا باشیم؟ آیا ما معماریم یا توقع دیگری از ما می رود؟ آیا 6 سال دانشگاه را بیهوده گذرانده ایم؟ پس چرا هیچ سرفصلی از منابع آزمون به ما حتی معرفی هم نشده بود؟ فرصت نبود؟ لازم نبود؟ شاید معماری دارد دچار دگردیسی می شود و ما نمی دانستیم. باز هم قبول. فقط یک انتظار کوچک داریم. لطفا به ما بگویید چه چیزهای بی ارتباطی با رشته مان را باید برای آزمون  تخصصی بخوانیم. والسلام. 

------------------------------------------------

نکته: عکس با موضوع این یادداشت ارتباط معنایی ندارد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید