اسکچ آپ: برای آنها که با تولبارهای تو در توی تری دی مکس کنار نمی آیند

به نام خدا

 

گمانم نزدیک به سه سال و نیم از ورود سرویس جدید گوگل ( اسکچ آپ) می گذرد. هر چند به اعتقاد من هرگز نباید آن را با نرم افزاری قوی مانند تری دی مکس مقایسه کرد اما اسکچ آپ برای کسانی مناسب است که با تولبار های تو در تو و در نگاه اول پیچیده مکس کنار نمی آیند.

با تمام این اوصاف اسکچ آپ در عین سادگی اش دوست داشتنی است.

برای آشنایی با این نرم افزار نوشته زیر را بخوانید:

"تاریخ خبر: 10 اردیبهشت 85
منبع: http://www.washingtonpost.com/
ترجمه: www.internetonline.mihanblog.com

جدیدترین نرم افزار رایگان غول موتور جستجوی اینترنتی، اسکچ آپ، کاربران را قادر میسازد تا محیط زندگی خود را ،از آسمانخراشهای غول آسا گرفته تا طراحی داخلی یک آشپزخانه بازسازی کنند.

بِرد اشنل، مؤسس کمپانی بولدر -تأسیس سال 1999- میگوید:« اسکچ آپ احتمالا رساترین و پویاترین نرم افزار برای ارائه ایده ها است.» وی که کمپانی را ماه پیش به گوگل فروخت، هنوز هم مدیریت این نرم افزار را به عهده دارد. او میگوید که بیشتر نرم افزارهای موجود در بازار طراحی 3 بعدی، بسیار پیچیده و تخصصی هستند چنانکه کاربردشان را بسیار مشکل میسازد؛ بنابراین کاربران را در حیطه آرشیتکتها، مهندسین سازه، هنرمندان گرافیک و امثالهم محدود میسازد.

در مقام مقایسه، گوگل اسکچ آپ که نسخه رایگان نرم افزار اسکچ آپ میباشد دارای چند دستور اصلی است. کلیک و درگ کردنِ یک خط، میتواند یک شکل ذوزنقه را بسازد و کمی تنظیم بیشتر آن را تبدیل به یک مکعب کند. با استفاده از ابزار دیگری میتوان در اطراف جسم ساخته شده خود چرخید و از هر زاویه ای –حتی از زیر جسم- آن را تماشا کرد.

علاوه بر اینها، منحنی و خطوط نیزقابل ایجاد هستند و خود برنامه دارای شمایل پیش فرض آدمها، نیمکتها، درختها و غیره میباشد.

اسکچ آپ با گوگل ارث* مرتبط شده است، ابزار نقشه ماهواره ای به کاربران این امکان را میدهد تا بتوانند چرخی به دور کره زمین بزنند یا در محلی خاص زوم کنند-و در آن مکان به سازندگی بپردازند-. با بکار گرفتن دو ابزار میتوان نمادهای خاص، مانند برج کج پیزا را به طرح خود افزود و طرح رابا بقیه علاقه مندان، در یک نقشه کلی مشترک جهانی به نمایش گذاشت.

توسعه دهنده ها میتوانند این ابزار را توسعه دهند. فروشگاه های زنجیره ای میتوانند نقشه فروشگاه های خود را برای مشتریانشان به نمایش بگذارند؛ خانواده ها میتوانند قبل از انجام هر گونه تغییر در دکوراسیون داخلی منزلشان، ابتدا طرحهای دیگران را بررسی کنند و علاقه مندان به آثار تاریخی میتوانند سازه های از بین رفته مورد علاقه شان را از نو بسازند.

اشنل میگوید: «هدف ما اینجا این است که همه مردم بتوانند طرحهای خود را در دنیای سه بعدی به نمایش بگذارند.»

اشنل میگوید که وی انتظار دارد مردم بیشتر واقعیتها را به نقشه جهانی اضافه کنند تا تخیلات. وی گفت که آرشیتکتهای حرفه ای و امثلهم قول این را داده اند با آنها در طراحی مشارکت خواهند نمود، به طوری که کاربران میتوانند به طراحی های آنها از زوایای مختلف بنگرند.

وی گفت: «من خانه ام را به ظرافت دستگیره ها و سوراخهای کلید درها طراحی کرده ام که همگی بر اساس مقیاسهای واقعی هستند.»

نسخه پیشرفته اسکچ آپ با قیمت 495 دلار به فروش میرسد.

وی افزود که این برنامه کاربران را قادر میسازد شمایل را ارسال کنند و راجه به آنها به تبادل نظر بپردازند به طوری که یک آرشیتکت میتواند بلو پرینت خود را برای مجری ها و سازندگان بفرستد و یا مدلها را در مقیاسهای بسیار بزرگ چاپ کند.

برنامه و خدمتی از گوگل که کاربران را قادر میسازد جزئ به جزئ کره زمین را از دید یک ماهواره تماشا کنند و روی مکانهای مورد نظر زوم کنند."

/ 2 نظر / 14 بازدید
حمیدرضا کیانی

سلام من دانشجوی ترم آخر معماری هستم ومیخواستم پایان نامه ام رادرباره مراکز صداوسیما ارائه کنم اگه ممکنه میخواستم یک نسخه از مطالعاتتو داشته باشم ومراجع تحقیقاتیتو بدونم ممنون میشم