یک نویسنده یک کتاب: طیب صالح، موسم هجرت به شمال

به نام خدا

طیب صالح را نمی شناختم. در واقع وقتی در کتابفروشی دنبال آثار تعدادی از نویسندگان مشهور الجزایری بودم، فروشنده این کتاب را معرفی کرد. کتاب دارای متنی زیبا و ادبی است. جدای از قصه تلخی که دارد خواننده را راغب می کند به خواندن.

یکی از بخش های کتاب که دوست داشتم و مثل بعضی از کتاب ها اگر یادم بماند صفحه آن مطلب را اول کتاب برای دوباره خوانی و چندباره خوانی یادداشت می کنم در صفحه 108 آن است:

" اکنون در زیر این آسمان زیبا و مهربان با همه احساس برادری می کنم. با آنی که نماز می خواند و آنی که شراب می خورد و آنی که می دزدد و زنا می کند و می کشد و کشته می شود. همان سرچشمه. کسی نمی داند در خلد آشیان الهی چه می گذرد. شاید بی خیال است. شاید خشمگین نباشد. در شبی چنین خیال می کنی که می توانی بر روی نردبام خیال تا آسمان بالا روی. اینجا سرزمین شعر و ممکن هاست و نام فرزند آرزو است. ویران می کنیم و می سازیم و آفتاب را در برابر اراده مان به خضوع وادار می کنیم و فقر را به هر وسیله ای شکست خواهیم داد." 

به گفته مترجم کتاب (رضا عامری)،کتاب رمان موسم هجرت به شمال  از رمان های مشهور قرن بیستم و از نظر آکادمی ها بسیار با اهمیت است. و  نه تنها از ۱۰ رمان برتر عرب ، بلکه از دیدگاه برخی منتقدین ادبی غربی از ۱۰۰ رمان برتر دنیا به شمار می آید.

مشخصات کتاب:

نویسنده: طیب صالح
مترجم / مصحح: رضا عامری
قطع: رقعی
ناشر: چشمه
زبان: فارسی
تعداد صفحات: 168
سال انتشار: 1390
نوبت چاپ: 1
شابک: 9643624617
قیمت: 40,000 ریال

/ 0 نظر / 81 بازدید